Zastanawiasz się, w jakich godzinach realizowane są przelewy przychodzące i wychodzące w Alior Banku? Sprawdź godziny, w których księgowane są pieniądze w tym właśnie banku. Dzięki temu nie będziesz już nigdy się zastanawiać, kiedy dojdzie do Ciebie przelew. 

Na czym polegają sesje Alior Banku?

Wyróżnia się dwa rodzaje przelewów w każdym banku: przychodzące oraz wychodzące. Przelewy przychodzące Alior to te, które wpływają na Twoje konto. Sesje przychodzące realizowane są one w określonych z góry godzinach. Dotyczy to przelewów z innych banków niż Alior. Z kolei sesje wychodzące Alior to wszystkie zlecone przelewy na rachunki bankowe w innych bankach. Są one realizowane zgodnie z systemem Elixir, czyli Systemem Elektronicznej Izby Rozliczeniowej. 

Zadaniem tego systemu jest wymiana wszelkich informacji o zleconych przelewach. Elixir obejmuje zarówno konta osób fizycznych, jak i firm, instytucji oraz banków. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami wszystkie banki muszą zapewnić klientom trzy sesje rozliczeniowe każdego dnia. W związku z tym każdy bank w ciągu dnia przeprowadza trzy sesje:

 • poranną – między 10:30 a 11:00
 • popołudniową – między 14:30 a 15:00
 • wieczorną – między 17:00 a 17:30

Bank samodzielnie ustala własne godziny, w których realizowane są przelewy przychodzące oraz wychodzące. 

Sesje bankowe Alior 

Sesje bankowe Alior przychodzące realizowane są zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • I sesja – godzina 10:30
 • II sesja – godzina 14:30
 • III sesja – godzina 16:45

Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy dojdzie przelew Alior, to możesz spodziewać się, że dotrze on w tych właśnie godzinach. Harmonogram ten dotyczy wyłącznie przelewów z konta w innym banku. Wewnętrzne przelewy Alior realizowane są natychmiast po ich zleceniu. Nie dotyczą również przelewów ekspresowych.

Z kolei wychodzące przelewy Alior księgowane są w podanych godzinach:

 • I sesja – godzina 8:20
 • II sesja – godzina 12:20
 • III sesja – godzina 15:10

Jeśli wysyłasz pieniądze na konto w innym banku niż Alior, to właśnie w tych godzinach zostaną one pobrane z Twojego rachunku bankowego. Pamiętaj, że przelewy międzybankowe są realizowane wyłącznie w dni robocze.

Co musisz wiedzieć o przelewach Elixir w Alior banku?

System Elixir został wprowadzony w 1994 roku. Bank Alior jest jego aktywnym członkiem. Dzięki niemu klienci tego banku mogą realizować przelewy, polecenia zapłaty oraz czeki. System ten obejmuje transakcje, które spełniają odpowiednie warunki:

 • transakcje realizowane w złotówkach,
 • przelew w wysokości do maksymalnie 1 000 000 zł,
 • bank nadawcy oraz odbiorcy musi należeć do systemu.

Dzięki temu że wewnętrzne przelewy Alior Banku wykonywane z pominięciem systemu Elixir docierają na konto odbiorcy bardzo szybko. 

Jak zlecić przelew w Alior Banku?

Przelew w Alior Banku możesz zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej lub podczas wizyty w oddziale. Jeśli chcesz wysłać pieniądze do odbiorcy, który ma konto w tym właśnie banku, potrzebujesz następujących danych:

 • nazwa odbiorcy – imię i nazwisko lub nazwa firmy,
 • kwota przelewu – dokładna suma, która ma zostać przelana na inne konto,
 • numer rachunku – najważniejszy element, jest to ciąg cyfr określający konkretny numer konta,
 • tytuł przelewu – krótki opis przelewu.

Od czego zależą godziny księgowania przelewów w Alior Banku?

Na to, kiedy księgowane są przelewy Alior Bank, wpływ mają dwa czynniki. Ważna jest godzina, w której wysłany został przelew, a także to, w jakich godzinach odbywają się sesje Elixir. Na zaksięgowanie pieniędzy wpływ więc mają trzy sesje – w banku nadawcy, Sesji Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz w banku odbiorcy. 

Każdy przelew musi więc przejść przez każdy z tych etapów. Nie można więc przyspieszyć tego procesu w żaden sposób. Jeśli poznasz dokładne godziny księgowania pieniędzy, to będziesz wiedział, kiedy dojdzie przelew Alior. Wszystko zależy nie tylko od tego, o której godzinie został on nadany, ale również od godzin najbliższych sesji, na które trafił. Cały proces odbywa się w sposób automatyczny.

Ominięcie godzin sesji Elixir możliwe jest jedynie w przypadku wyboru przelewów ekspresowych. Są one dodatkowo płatne, ale docierają na konto odbiorcy zdecydowanie szybciej. 

Ile kosztują przelewy w Alior Banku?

Warto znać nie tylko godziny księgowania Alior Bank, ale także prowizje, jakie pobierane są za transakcje.  W przypadku przelewów krajowych, zlecanych z indywidualnego rachunku w zwykłym trybie za pomocą bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, są one bezpłatne. Oznacza to, że nie są pobierane za nie żadne opłaty. Jeśli chcesz zrobić to w oddziale banku lub przez infolinię, musisz wiedzieć, że za taką transakcję pobierana jest opłata. Jej wysokość możesz sprawdzić w Taryfie Opłat i Prowizji. 

Wysokość opłat za przelew zagraniczny zależy przede wszystkim od:

 • kanału, przez który wysyłasz pieniądze,
 • rodzaju przelewu (przelew pilny, ekspresowy lub zwykły),
 • tego, kto pokrywa koszty (BEN, SHA lub OUR).

Przelewy ekspresowe w Alior Bank

Bank ten udostępnia swoim klientom możliwość wysłania przelewu ekspresowego. Są one realizowane niezależnie od sesji Alior Banku. Docierają one do odbiorców już po kilku minutach, także w weekendy. Bank odbiorcy musi jednak należeć do systemu Express Elixir. Takie przelewy nie mogą jednak przekraczać 1 000 000 zł. Powyżej tej kwoty niezbędne jest skorzystanie z systemu SORBNET.

Przelewy w systemie SORBNET realizowane są od poniedziałku do piątku, w dni robocze. Jeśli pieniądze zostały wysłane po godzinie 14:50, to dotrą do odbiorcy dopiero w następny dzień roboczy. 

Zagraniczne przelewy w Alior Bank

W Alior Banku możesz wysłać przelew europejski, czyli taki, który jest realizowany do kraju Unii Europejskiej, Liechtensteinu, Islandii, Norwegii i Szwajcarii lub na terytorium zależnych państw Unii. O przelewie europejskim można mówić wtedy, gdy:

 • jest on realizowany w euro,
 • został zlecony w trybie pilnym lub zwykłym w przypadku klientów indywidualnych oraz zwykłym, gdy jest zalecany przez klienta firmowego,
 • został zlecony w opcji kosztowej SHA, czyli wtedy, gdy koszty dzielone są między nadawcą a odbiorcą, 
 • rachunek odbiorcy został podany w formacie IBAN,
 • użytu został kod SWIFT lub BIC.

W jaki sposób rozliczane są koszty przelewów walutowych?

W przypadku przelewów walutowych, czyli takich, które realizowane są w walucie innej niż złotówki, naliczane są dodatkowe koszty. Banki, w tym Alior Bank stosują określone zasady naliczania takich kosztów. Są one naliczane przez banki pośredniczące. Klienci mogą skorzystać z trzech opcji kosztowych:

  • BEN – w takim przypadku wszystkie koszty związane z realizacją przelewu na rzecz banku nadawcy, odbiorcy oraz banków pośredniczących pokrywa odbiorca.
 • SHA – jest to opcja pozwalająca na podział kosztów. Zleceniodawca pokrywa więc koszty na rzecz Alior Banku, a odbiorca koszty na rzecz banku, w którym ma konto.
 • OUR – oznacza, że wszystkie koszty realizacji przelewu pokrywa nadawca.

Zamiast przesyłania pieniędzy za granicę przez tradycyjny przelew bankowy, możesz to zrobić, korzystając z usług licencjonowanej firmy, takiej jak EasySend. Jest to nie tylko wygodna, ale i tańsza opcja. Banki bowiem bardzo często stosują niekorzystny kurs przewalutowania. Wysyłając pieniądze za pośrednictwem takiej firmy, możesz liczyć na niższe koszty realizacji przelewu zagranicznego. 

Co musisz wiedzieć o Alior Bank?

Alior Bank działa na rynku od 17 listopada 2008 roku. Pierwsze oddziały swoją działalność rozpoczęły już 28 października 2008 roku. Został on założony przez włoską grupę Carlo Tassara. 

Bank ten od początku swojej działalności otrzymywał wiele nagród oraz wyróżnień. W kwietniu 2009 został on Laureatem programu „Inwestor w Kapitał Ludzki”. W maju tego samego roku karta kredytowa Alior Banku MasterCard Silver została uznana za najlepszą kartę na rynku. Z kolei w lipcu 2009 roku bank ten wprowadził w Polsce pierwszą kartę umożliwiającą płatności online. 

Alior Bank obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Jego usługom zaufało do tej pory 4 mln klientów. Bank ten cieszy się ogromną popularnością wśród konsumentów i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych banków w Polsce. Oddziały Alior Banku zlokalizowane są na terenie całej Polski.