Brytyjskie miasta słyną ze świetnej komunikacji zbiorowej, jednak na pewno posiadanie samochodu znacznie ułatwia codzienne życie. Oczywiście aby jeździć trzeba mieć prawo jazdy – na szczęście jego zdobycie w Wielkiej Brytanii nie jest takie trudne, a do lewostronnego ruchu można się szybko przyzwyczaić. Jak zdać prawo jazdy w Anglii? Przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik – zapraszamy!

Pierwsze kroki

Przechodząc od pomysłu do działania musimy najpierw wypełnić specjalny druk oznaczony jako D1. Jest to wniosek o wydanie tymczasowego prawa jazdy, czyli provisional driving licence. O pierwsze, tymczasowe prawo jazdy mogą ubiegać się osoby, które skończyły 15 lat i 9 miesięcy, prowadzenie motoroweru lub lekkiego quada dozwolone jest od 16 lat, a samochodu od 17. Druk D1 dostaniemy w praktycznie każdym urzędzie pocztowym. Niestety, trzeba za to zapłacić – 43 funty. Można tez zamówić wysyłkę formularza do domu z Driver and Vehicle Licensing Agency -DVLA. Opłata jest niższa jeśli złożymy aplikacje online, wtedy koszt wyniesie 34 funty.

Ważne jest, aby poinformować DVLA o swoim stanie zdrowia, jeśli to może wpływać na prowadzenie pojazdów. Wykaz schorzeń i przepisy związane z kierowaniem pojazdów znajdziecie na stronie gov.uk.

Pamiętaj!

Na podstawie tymczasowego prawa jazdy nie możesz poruszać się po autostradach, a także poza Wielką Brytanią.

Pora na naukę

Większości Polaków spodoba się brytyjskie prawo, które nie nakazuje odbycia kursu nauki jazdy. Wynajęcie instruktora jest dobrowolne. W jego rolę może się wcielić każdy kto skończył 21 lat oraz posiada prawo jazdy od co najmniej 3 lat (honorowane są także polskie uprawnienia oraz z innych krajów Unii Europejskiej).

Jeśli nauka ma przebiegać bez nadzoru instruktora, to samochód szkoleniowy musi być specjalnie oznakowany – na przodzie i tyle pojazdu trzeba umieścić znak L. Jednocześnie musisz posiadać polisę ubezpieczeniową wystawioną na twoje nazwisko lub zostać dopisany do innej polisy.

Tak naprawdę wiele osób mimo wszystko wynajmuje instruktora, ponieważ chodzi nie tylko o doskonalenie umiejętności, ale także poznanie pewnych niuansów w zakresie brytyjskich przepisów drogowych. Koszt nie jest duży, ponieważ profesjonalny instruktor bierze około 20 funtów za godzinę pracy.

prawo jazdy w anglii

Egzamin

Gdy już uznamy, że dobrze radzimy sobie za kółkiem, a ruch lewostronny nie powoduje u Nas napadów paniki, możemy zapisać się na egzamin państwowy. Składa się on z 2 części: teoretycznej i praktycznej. Ważne jest, aby wcześniej zarezerwować sobie termin, ponieważ w Anglii bywają dość długie kolejki (szczególnie w dużych miastach). Aby zarezerwować egzamin wystarczy wejść na stronę www.gov.uk/browse/driving. Możemy też umówić się telefonicznie pod numerem 0 300 200 1122 od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.
Aby móc przystąpić do egzaminu należy mieć przy sobie tymczasowe prawo jazdy oraz tzw. Counterpart- kartę, na której znajdują się informacje na temat zdobytych punktów karnych czy wyroków sądowych za popełnione wykroczenia.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w Anglii

Egzamin teoretyczny w UK składa się z 2 części:

  • Multiple choice question – test wielokrotnego wyboru wyboru – składa się z 50 pytań. Na odpowiedź jest 57 minut, można popełnić maksymalnie 7 błędów.
  • Hazard perception – jest to 14 krótkich filmów, na podstawie których ocenia się, czy kandydat na kierowcę potrafi dostrzegać zagrożenia na drodze. Liczy się refleks – za każdą poprawną reakcję otrzymać można maksymalnie 5 punktów, a aby zdać trzeba uzbierać 44 punkty na 70 możliwych.

Konieczne jest zaliczenie każdej części egzaminu, a wyniki są podawane od razu. Jeśli na którymś etapie powinie nam się noga, to musimy niestety powtórzyć cały egzamin. Dodać należy, że opłata za część teoretyczną wynosi 23 funty.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy w Anglii

Po zaliczeniu części teoretycznej możemy przystąpić do praktycznego udowodnienia swoich umiejętności. Na wyznaczenie terminu egzaminy praktycznego, mamy dwa lata po zdaniu części praktycznej. Termin rezerwujemy przez internet na stronie gov.uk Opłata za egzamin wynosi  62 funty lub 75 funtów, jeśli chcemy zdawać w weekend, wieczorem lub w ustawowe dni wolne, czyli Bank Holiday.

Egzamin odbywa się w samochodzie kandydata (który wcale nie musi być jego właścicielem). Auto musi posiadać kierownice po prawej stronie, mieć ważny przegląd techniczny – MOT i opłacony podatek drogowy – road tax, trwa 40 minut. Oto poszczególne etapy:

  • Badanie wzroku – egzaminator poprosi o przeczytanie tablicy rejestracyjnej wybranego pojazdu z odległości 20 metrów.
  • Pytania sprawdzające – dotyczą one kwestii bezpieczeństwa oraz korzystania z samochodu (np. oceny jego stanu technicznego).
  • Jazda – egzaminator poprosi o wykonanie 2 manewrów, np. cofania po łuku lub zawracania. Często jest to także manewr awaryjnego hamowania. W czasie jazdy egzaminator baczną uwagę zwróci na przestrzeganie przepisów. Możemy popełnić maksymalnie 15 błędów tzw. nieistotnych. Doprowadzenie do zagrożenia na drodze automatycznie kończy egzamin.

Jeśli egzamin skończy się oceną negatywną, mamy prawo przystąpić do niego ponownie, jednak nie wcześniej niż po 10 dniach roboczych.

Udało się i co teraz?

Tutaj znów można pochwalić brytyjskie przepisy, które pozwalają świeżo upieczonemu kierowcy od razu usiąść za kółkiem. Po zdaniu egzaminu swoje tymczasowe prawko oddajemy egzaminatorowi, który prześle je do urzędu. Stały dokument zostanie nam wysłany pocztą w ciągu około 3 tygodni, a my dostaniemy zaświadczenie.

W Anglii nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy – nie będzie z tym problemów podczas kontroli drogowej, jednak wówczas istnieje obowiązek przedstawienia dokumentu na komisariacie w ciągu 7 dni.

W ten oto sposób przebrnęliśmy przez wszystkie niuanse związane ze zdawaniem egzaminu na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii. Jeśli ta próba jest dopiero przed Wami – trzymamy kciuki! Jeśli posiadacie już angielskie prawo jazdy, to podzielcie się doświadczeniami z egzaminu w komentarzach! Może macie jakieś porady dla przyszłych kierowców? Na pewno będą bardzo przydatne!