Dynamic Currency Conversion to jeden ze sposobów na przeliczanie walut. Czy powoduje on, że koszty związane z transakcjami zagranicznymi są przystępniejsze? Jak działa usługa DCC i jak z niej korzystać? O tym i innych rozwiązaniach walutowych przeczytasz poniżej.

Czym są transakcje DCC? Co to za usługa?

Transakcje DCC (Dynamic Currency Conversion) to inaczej konwersyjna wymiana walut lub inaczej dynamiczne przeliczanie walut. A w praktyce? To swoista transakcja dokonywana w walucie karty, dzięki której płatności tą metodą poza granicami kraju są znacznie prostsze. Również rozliczanie transakcji jest dzięki niej szybsze i łatwiejsze.

Jak działa usługa DCC?

Z dynamicznej konwersji walut korzysta się przy płatności kartą w terminalu, ale i podczas wypłaty gotówki w zagranicznym bankomacie. Za sprawą tego systemu możesz płacić w walucie karty, czyli jeżeli np. dysponujesz polskim narzędziem płatniczym, rozliczenie transakcji nastąpi w złotówkach lub w walucie kraju, w którym się znajdujesz. Podobnie będzie w sytuacji, w której płacisz kartą online za towar, a sprzedawca jest zarejestrowany w innym kraju.

Decydując się na transakcje DCC, zlecasz rozliczenie płatności operatorowi terminala lub bankomatu. Nie będzie to bank, w którym masz założone konto. Efekt uboczny jest taki, że nie będziesz mieć wiedzy o tym, ile dokładnie wynosi przewalutowanie Twojej transakcji.

Gdy zdecydujesz się na rozliczenie za pośrednictwem swojego banku, czyli zrezygnujesz z systemu DCC, transakcję rozliczysz w walucie lokalnej. To opcja znacznie korzystniejsza, ponieważ zyskujesz pełną wiedzę o tym, ile kosztuje Cię dane zlecenie płatności.

Ile kosztuje dynamiczna konwersja walut?

Transakcje dokonywane za pośrednictwem DCC wymagają opłacenia prowizji. Statystyki z Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC) pokazują, że wielu klientów traci na płatnościach z wykorzystaniem dynamicznej konwersji walut.

Wyobraź sobie, że podczas wakacji w Hiszpanii wypłacasz z lokalnego bankomatu 300 euro. Bankomat ten należy do sieci, w której można skorzystać z usługi DCC. Na takiej transakcji możesz stracić nawet 12 procent jej wartości! W tym przypadku w efekcie Twoje konto będzie „chudsze” nawet o 36 euro! Jeśli przeliczysz to na złotówki, wyjdzie Ci całkiem spora suma, którą niepotrzebnie stracisz.

Podobny problem dotyczy płatności w sklepach stacjonarnych za granicą przy użyciu polskiej karty w złotówkach. Jeśli chcesz w ten sposób zapłacić za obiad we francuskiej restauracji, a rachunek wynosi 300 euro, możesz przy okazji dodatkowo zapłacić nawet 5% jego wartości.

Uwaga! Jeśli zrezygnujesz z przewalutowania w ramach DCC, także zapłacisz dodatkowo za transakcję, jednak koszt ten poniesiesz na rzecz własnego banku. Niestety, w polskich bankach trudno o korzystny dla klienta kurs walut. Można jednak temu zapobiec, decydując się na niezależną i bezpłatną kartę wielowalutową.

Dlaczego lepiej zrezygnować z transakcji DCC?

Planujesz płatności zagraniczne czy szybkie przelewy międzynarodowe? Lepiej nie ryzykuj i nie wybieraj konwersyjnej wymiany walut – nigdy nie będziesz mieć pewności co do ostatecznych kosztów transakcji, a o stracie dowiesz się już po fakcie. Co więcej, przy DCC nie jest znany nawet dokładny kurs walut, zgodnie z którym zostanie przeliczona wysłana kwota.

Czy można uniknąć strat na płatnościach z DCC?

Korzystając z płatności międzynarodowych, możesz zapobiec niekorzystnym warunkom wynikającym z zasady działania DCC na kilka sposobów. Oto najważniejsze wskazówki, jeśli chcesz uniknąć strat wynikających z wykonywania takich transakcji.

  1. Staraj się płacić w lokalnej walucie tak często, jak to możliwe. Unikaj płatności w walucie własnej karty.
  2. Zawsze czytaj informacje znajdujące się na bankomacie czy terminalu płatniczym. Często pojawiają się tam długie komunikaty, w których operatorzy próbują ukryć warunki transakcji, które nie zawsze są dla Ciebie korzystne. Daj sobie czas i na spokojne zapoznanie się z ich treścią.
  3. Zanim wybierzesz konkretną opcję w bankomacie czy terminalu, dokładnie sprawdź, co klikasz. Zdarza się, że konwersyjna wymiana walut stanowi domyślną opcję, połączoną z innym poleceniem.
  4. Wyrób kartą walutową, która pomoże Ci dokonać transakcji po korzystniejszym kursie.

Jak jeszcze można zaoszczędzić na międzynarodowych transakcjach?

Udało Ci się uniknąć korzystania z dynamicznej konwersji walut za granicą? To nie koniec możliwości zaoszczędzenia na międzynarodowych transakcjach. Jak możesz je przeprowadzić jeszcze korzystniej? Twoja karta płatnicza wydana przez bank w Polsce nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Już wiesz, że na przewalutowaniu transakcji przy płatności tą drogą także można stracić.

Właśnie w takich sytuacjach sprawdza się karta walutowa. W trakcie transakcji rozpoznaje ona walutę i dokonuje wymiany środków potrzebnych do dokonania płatności zgodnie z uśrednionym kursem walut.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wirtualna karta oferowana przez serwis EasySend. Pozwala ona na to, aby np. wypłacić gotówkę za granicą bez dodatkowych kosztów. To narzędzie dostępne wyłącznie w postaci elektronicznej, które znajdziesz w swojej bankowości elektronicznej – oczywiście pod warunkiem, że Twój bank udostępnia taką opcję.

Poza tym z wirtualnej karty można korzystać za granicą przez portfel Google Pay lub Apple Pay. Jak wypłacić gotówkę w zagranicznym bankomacie tą metodą?

  1. Znajdź w pobliżu bankomat z symbolem karty cyfrowej.
  2. Włącz swój cyfrowy portfel i znajdź w aplikacji wirtualną kartę.
  3. Przyłóż telefon do czytnika w bankomacie.
  4. Podaj PIN do karty oraz kwotę, którą chcesz wypłacić.

Proces wypłaty środków przebiega dokładnie tak, jak przy transakcji tradycyjną plastikową kartą.

Jak bezpiecznie realizować przelewy z zagranicy do Polski? To łatwe z EasySend!

Pracujesz za granicą, ale chcesz przelać środki na polski rachunek bankowy? Szybkie przelewy międzynarodowe można korzystnie zrealizować za pośrednictwem specjalnego serwisu transferowego.

Jeśli skorzystasz z darmowego konta EasySend, środki dotrą do odbiorcy bezpiecznie i niemal błyskawicznie – do 10 minut (w opcji SuperFast) lub do 24 godzin (w wariancie tradycyjnym).

Platforma gwarantuje korzystny kurs wymiany walut w przeciwieństwie do tego, jaki może być oferowany przy transferach DCC. Co więcej, przygotowując zlecenie, masz pewność, że zaprezentowany przelicznik nie zmieni się w ciągu doby. Takie transakcje można wykonać z dowolnego miejsca i o każdej porze, także za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.  Przelew zrealizujesz, wykonując zaledwie kilka kliknięć.

Omawiane rozwiązanie to znacznie korzystniejsza opcja niż przelew z konta zagranicznego na polskie czy skorzystanie z portfela cyfrowego. Aby dwa pozostałe scenariusze się opłacały, zarówno nadawca, jak i odbiorca musiałby korzystać z tego samego rozwiązania, co nie zawsze jest możliwe. Z kolei tradycyjna transakcja międzybankowa wiąże się z wysoką prowizją pobieraną przez te instytucje i niekorzystnym dla klienta kursem.

Aby mieć pewność, że Twoje transakcje międzynarodowe są bezpieczne, a środki szybko trafią do określonej osoby, skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań EasySend. Przekonasz się, że takie transfery można realizować na korzystnych warunkach!