W dobie pandemii zdalne rozmowy rekrutacyjne są już na porządku dziennym. Wiele firm wykorzystuje tę formę komunikacji, aby nie tylko zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, ale przede wszystkim przyspieszyć cały proces pozyskiwania pracownika. Zdalna rozmowa rekrutacyjna po angielsku rządzi się jednak nieco innymi prawami niż ta face to face. Jak się do niej przygotować, aby zwiększyć swoje szanse na angaż? Mamy dla Ciebie kilkanaście cennych wskazówek.

Powtórz angielski

Zdalna rozmowa rekrutacyjna po angielsku jest znacznie trudniejsza niż tradycyjna. Dlaczego? Ponieważ wszystko, co masz do dyspozycji, to Twój głos. Nie nadrobisz braków w znajomości angielskiego gestykulacją (będzie widoczna w ograniczonym zakresie), prezencją (słaba jakość obrazu), dobrymi manierami. Dlatego rzeczą, od której powinieneś zacząć jest zrobienie sobie solidnej powtórki z angielskiego.

Możesz wykorzystać do tego darmowe aplikacje, jak na przykład najpopularniejszą na świecie – Duolingo. Przejdź poszczególne poziomy, przypomnij sobie słownictwo branżowe, czasy, podstawowe zwroty grzecznościowe etc.

Jeśli natomiast dopiero zamierzasz rozejrzeć się za nową pracą, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak napisać dobre CV.

Zdalna rozmowa rekrutacyjna – poćwicz z kimś znajomym

Najlepiej przez Skype, Teams czy Zoom, aby móc poczuć się, jak podczas prawdziwej zdalnej rozmowy rekrutacyjnej po angielsku. Przygotuj znajomemu kwestie wypowiadane przez osobę prowadzącą rekrutację lub poproś, aby poszedł na żywioł. Ćwiczcie do skutku, czyli do momentu, w którym będziesz w stanie płynnie odpowiedzieć na wszystkie pytania i opanować stres.

Przygotuj sobie odpowiedzi na najbardziej prawdopodobne pytania

Oczywiście nie możesz mieć 100% pewności, o co zapyta osoba prowadząca rekrutację w danej firmie. Możesz natomiast spekulować, opierając się na opisie stanowiska czy specyfice branży. Jeśli np. ubiegasz się o pracę w formule zdalnej (na home office), to rekrutera z pewnością będą interesować takie kwestie, jak:

  • Czy znasz podstawowe aplikacje do zdalnej komunikacji?
  • Jak radzisz sobie z obsługą komputera?
  • Czy nie masz problemu z samodyscypliną?
  • Czy jesteś sumienny i punktualny?
  • Czy masz doświadczenie w pracy zdalnej?
  • Czy masz dostęp do szybkiego Internetu i podstawowych narzędzi pracy?
  • Czy potrafisz samodzielnie ustalać sobie harmonogram pracy?

rekrutacja zdalna po angielsku

Potwierdź godzinę rozmowy

Najgorsze, co może Ci się przytrafić, to spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli osoba prowadząca rekrutację nie będzie mogła nawiązać z Tobą połączenia, to najpewniej stracisz jakiekolwiek szanse na otrzymanie tej pracy. Dlatego dzień przed zaplanowanym spotkaniem skontaktuj się z firmą i poproś o potwierdzenie godziny.

Zapytaj, co Ci będzie potrzebne

Zdalna rozmowa rekrutacyjna zostanie przeprowadzona za pośrednictwem jednej z popularnych aplikacji do wideokonferencji – w biznesie wykorzystuje się głównie Zoom i Microsoft Teams, ale w grę może wchodzić także Skype czy nawet Messenger. Koniecznie ustal, z jakiego narzędzia skorzysta osoba prowadząca rekrutację i wymień się z nią loginami.

Następnie zainstaluj sobie aplikację na komputerze i przetestuj jej działanie oraz poszczególne funkcje, aby nic Cię nie zaskoczyło w krytycznej chwili.

Sprawdź jakość połączenia

Od razu zaznaczmy, że zdalną rozmowę rekrutacyjną po angielsku powinieneś odbyć za poziomu komputera. Będziesz lepiej widzieć rozmówcę, a także prezentować się bardziej profesjonalnie, niż gdybyś trzymał telefon.

Bezpośrednio przed rozmową połącz się z kimś znajomym, sprawdź jakość obrazu, zapytaj, czy dobrze Cię słychać, czy dobrze wyglądasz itd.

Rada

Jeśli masz stary komputer, to sugerujemy, abyś zainwestował w dobrą kamerkę internetową – można ją kupić już za 20 funtów.

Zdalna rozmowa rekrutacyjna – zadbaj o tło

To zadziwiające, jak wiele osób przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej online kompletnie nie zwraca uwagi na to, co widać za ich plecami. Tuż przed rozmową usiądź na tle gołej ściany, ewentualnie regału z mądrymi książkami, jeśli chcesz zabłysnąć swoją elokwencją ? Niedopuszczalne jest natomiast prezentowanie niepościelonego łóżka, porozrzucanych ciuchów, suszarki na pranie czy kuchennego bałaganu.

zdalna rozmowa rekrutacyjna po angielsku

Wyłącz notyfikacje

Bardzo ważne jest to, aby nic nie przeszkadzało Tobie i osobie prowadzącej rekrutację. Dźwięki powiadomień z Facebooka czy Whatsappa są w takiej chwili mega nieprofesjonalne, dlatego wyłącz dźwięk w telefonie i wszystkie okna dialogowe na komputerze oraz aplikacje, które mogą obciążać łącze internetowe.

Ubierz się adekwatnie do sytuacji

Na koniec coś, o czym wiele osób zapomina. To, że rozmowa rekrutacyjna odbywa się online i siadasz do niej w swoim mieszkaniu, wcale nie oznacza, że możesz pozwolić sobie na pełen luz. Ubierz się schludnie, przynajmniej od pasa w górę. Nie musi to być zaraz garnitur, ale wyprasowana koszula, marynarka i ułożona fryzura są wskazane.

Zdarzyło się Wam już odbyć zdalną rozmowę rekrutacyjną po angielsku? Jak poszło? Stresowaliście się? Macie jakieś praktyczne wskazówki dla pozostałych czytelników? Zachęcamy do komentowania.

Oceń przydatność tego artykułu