Władze Wielkiej Brytanii początkowo próbowały bagatelizować problem, a później zafundowały mieszkańcom kilkumiesięczny lockdown. Efekty były łatwe do przewidzenia – zamknięcie wielu branż spowodowało wzrost bezrobocia, obniżki pensji, upadłości firm. Rząd musiał na to zareagować wprowadzając szereg programów pomocowych dla przedsiębiorców. W Wielkiej Brytanii pojawiły się również zupełnie nowe zasiłki na czas pandemii. Z jakiej pomocy można skorzystać? Prześwietliliśmy obowiązujące przepisy, a szczegółami dzielimy się z Wami w poradniku EasySend.

Uwaga!
Sytuacja dynamicznie się zmienia – wpis ma charakter poradnikowy, ale przed podjęciem jakichkolwiek akcji należy zweryfikować aktualność zapisów oraz skonsultować się ze specjalistą lub lokalnym urzędem.

Kto może się ubiegać o pandemiczne zasiłki w UK?

Pomoc państwa przysługuje każdej osobie, która ucierpiała finansowo – bezpośrednio lub pośrednio – w wyniku pandemii i związanych z nią obostrzeń gospodarczych. Wyróżniamy tutaj trzy podstawowe grupy beneficjentów:

 1. Osoby, których dochody spadły w okresie pandemii – dotyczy to także samozatrudnionych.
 2. Osoby, które straciły pracę lub były zmuszone zamknąć działalność gospodarczą.
 3. Osoby, które musiały poddać się izolacji (również z tytułu opieki nad dzieckiem) lub też znajdują się w grupie, której zalecono tzw. „shielding”, czyli ograniczenie kontaktów międzyludzkich.

Zasiłek na czas izolacji

Self-isolation payment jest najważniejszą formą zapomogi dla osób, które zostały zmuszone do pozostania w domu z powodu narzuconej kwarantanny (czy to w wyniku zarażenia COVID-19 czy potwierdzonego kontaktu z osobą zarażoną). Od 28 września na terytorium Anglii taka izolacja jest przymusowa, a kara za jej złamanie może wynieść nawet do 10 000 funtów.

Ponieważ nakaz izolacji jest w wielu przypadkach równoznaczny z utratą możliwości zarabiania, na terytorium Anglii wprowadzono Test and Trace Support payment. Jest to jednorazowo wypłacany zasiłek w kwocie 500 funtów, o który mogą się ubiegać osoby spełniające poniższe kryteria:

 • pobierają Universal Credit, Working Tax Credit, income-based Employment and Support Allowance, income-based Jobseeker’s Allowance, Income Support, Housing Benefit i/lub Pension Credit,
 • są zatrudnione lub samozatrudnione,
 • nie mają możliwości pracowania zdalnie, w wyniku czego izolacja oznacza dla nich utratę dochodu,
 • otrzymały nakaz izolacji przez aplikację NHS Test and Trace.

Wniosek o wypłatę zasiłku należy złożyć w lokalnej radzie. Wyszukiwarkę adresów znajdziecie na stronie rządowej.

zasilek covid anglia

Ustawowy zasiłek chorobowy

Bardzo duża grupa osób przebywających na terytorium Wielkiej Brytanii w dobie pandemii ma szansę uzyskania ustawowego zasiłku chorobowego SSP. Przysługuje on każdemu, kto postępuje zgodnie z wytycznymi rządu dotyczącymi samoizolacji, znajduje się w grupie z zaleceniem „shieldingu” oraz spełnia poniższe kryteria:

 • ma koronawirusa lub objawy COVID-19,
 • mieszka z kimś, kto ma koronawirusa lub objawy,
 • izoluje się, ponieważ dostał informację z NHS o kontakcie z osobą zarażoną,
 • izoluje się przed pójściem do szpitala na operację,
 • mieszka na obszarze objętym lokalną blokadą oraz otrzymał z NHS list z poleceniem ochrony.

Rada

Można pobierać jednocześnie SSP oraz self-isolation payment.

Ustawowy zasiłek chorobowy wynosi 95,85 funta tygodniowo i może być wypłacany przez maksymalnie 28 tygodni przez pracodawcę. Więcej o zasadach przyznawania SSP przeczytacie na stronie rządowej.

Zasiłek na wsparcie dla pracowników (ESA)

ESA to zasiłek, o który mogą się ubiegać osoby izolujące się z powodu koronawirusa. Dotyczy to osób, które:

 • mają COVID-19 lub jego objawy, albo też wracają do zdrowia po przejściu zarażania,
 • cierpią na chorobę, przez którą są wyjątkowo podatne na ciężkie powikłania po COVID-19,
 • miały kontakt z kimś, kto mógł mieć koronawirusa,
 • zostały zmuszone do poddania się kwarantannie po powrocie z zagranicy.

Osoby, którym przysługuje ESA (mające wystarczającą liczbę opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne) zaczną otrzymywać zasiłek od pierwszego dnia choroby lub izolacji. Dokładne kryteria, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać ESA, znajdziecie na stronie rządowej.

Ważne!

Nie można jednocześnie pobierać ESA i SSP, ale można dostać i ESA i self-isolation payment.

Zasiłek dla osób, które już pobierają inne świadczenia

COVID-19 nie zmienił polityki rządowej dotyczącej udzielania wsparcia finansowego osobom znajdującym się w trudnej sytuacji, mało zarabiającym czy mającym dzieci. Trzeba natomiast pamiętać, że w Wielkiej Brytanii dobrze znane świadczenia są stopniowo zastępowane przez Universal Credit. Mowa tutaj o takich benefitach, jak:

 • zasiłek mieszkaniowy,
 • zasiłek na zatrudnienie i wsparcie uzależnione od dochodów (ESA),
 • zasiłek dla osób poszukujących pracy oparty na dochodach (JSA),
 • zasiłek na dziecko,
 • Working Tax Credit,
 • wsparcie dochodu.

Ważne!

Składając wniosek o Universal Credit nie będzie można już wrócić do pobierania dotychczasowego świadczenia.

To chyba dobry moment, aby zachęcić Was do lektury naszego artykułu, w którym dokładnie opisaliśmy najważniejsze benefity w UK.

Universal Credit dla tych, którzy nie pobierali zasiłków

Osoby, które w wyniku pandemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a do tej pory nie korzystały z żadnych benefitów, mogą teraz ubiegać się o Universal Credit. Takie prawo przysługuje każdemu, kto:

 • osiąga niskie dochody,
 • nie pracuje,
 • jest niepełnosprawny lub chory,
 • opiekuje się kimś innym (np. dzieckiem).

Warto wiedzieć

Universal Credit przysługuje także samozatrudnionym oraz osobom mającym umowę na 0 godzin.

Ile można otrzymać w ramach UC? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji finansowej i życiowej. Najlepiej będzie po prostu zajrzeć na stronę rządową, na której wszystko zostało precyzyjnie wyjaśnione.

covid w uk zasilki

 

Co z osobami, którym nie przysługuje Universal Credit?

W takiej sytuacji należy ubiegać się o inne formy zapomogi, które zostały określone mianem „new style”. Ich przyznanie jest uzależnione wyłącznie od tego, czy osoba wnioskująca opłaciła wystarczającą liczbę składek na ubezpieczenie społeczne. Takie zasiłki przysługują osobom:

 • pozostającym bez pracy – mogą one aplikować o New Style JSA,
 • mającym ograniczoną możliwość podjęcia pracy z uwagi na chorobę czy niepełnosprawność – w takim przypadku przysługuje New Style ESA.

Warto również wspomnieć o tym, że na pomoc rządową mogą liczyć osoby mające problem z opłacaniem rachunków, raty kredytu czy lokalnych podatków. Osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji, których nie stać na zakup jedzenia, mogą skorzystać z pomocy banków żywności. Z kolei rodzice zawsze mogą ubiegać się o bezpłatne posiłki dla dziecka wydawane w szkole.

Skorzystaliście lub korzystacie z którejkolwiek z tych form pomocy w dobie COVID-19? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Oceń przydatność tego artykułu