Planujesz zakup elektroniki? Wystarczy proste porównanie cen produktów w Polsce z tymi pochodzącymi z Wielkiej Brytanii, aby dojść do wniosku, że nasi przyjaciele z Wysp za podobnej klasy sprzęt płacą zdecydowanie mniej. Skoro w jakości nie widać żadnej różnicy to po co przepłacać?

Skąd taka różnica w cenie angielskiej elektroniki?

Atrakcyjne ceny angielskiej elektroniki zawdzięczamy przede wszystkim dużej dywersyfikacji rynku. W prostych słowach chodzi o konkurencję. W Anglii funkcjonuje znacznie więcej sklepów trudniących się sprzedażą sprzętu – zarówno tych mniejszych, jak i większych. Konkurują one ze sobą na różnych płaszczyznach, w tym również kosztowo – stąd tak niskie ceny.

W Polsce rynek nie jest już tak rozproszony. Większość jego udziałów zostało zawładnięte przez duże sieci handlowe, które nie mając takiej presji ze strony znacznie mniejszych konkurentów, dyktują nierzadko bardzo wygórowane ceny.

Jedynym wyjście na rozsądne zakupy, które nie spowodują bankructwa gospodarstwa domowego, wydaje się wybór angielskich sklepów. Tylko jak kupować na odległość…

Jak kupować w Anglii?

Sprawa wydaje się bardzo prosta. Zakupów elektroniki można dokonać na 2 sposoby:

  • Kupując na miejscu (np. podczas wakacji, czy wycieczce po Anglii).
  • Kupując za pośrednictwem Internetu (w różnych sklepach online).

Oba te podejścia mają swoje wady i zalety, o których szerzej za chwilę sobie opowiemy.

Zakup elektroniki online

Jeżeli na co dzień przebywacie w Polsce, najprostszym rozwiązaniem wydają się zakupy przez Internet. Wystarczy znaleźć odpowiedni sklep online. W nim poszukać sprzętu, który Was interesuje, a następnie dokonać zakupu i przelać należność (do tej czynności polecamy oczywiście skorzystać z usług EasySend).

Koszty przesyłki nie są nazbyt wygórowane, w dużej mierze zależą od gabarytu i ilości kupowanego sprzętu. Zawsze możecie namówić znajomych czy sąsiadów do wspólnych zakupów, rozkładając w ten sposób koszty transportu równo po wszystkich kupujących. Czas oczekiwania na dostarczenie towaru to zazwyczaj od 1 do 2 tygodni.

Angielskich sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą elektroniki i ich wysyłką poza granice wysp jest mnóstwo i naprawdę trudno wymienić je wszystkie. W znalezieniu odpowiedniego dostawcy z pewnością pomoże Wam wujek Google.

Co do płatności, ze względu na fakt, że Anglię i Polskę dzieli prawie 2 tysiące kilometrów, wysyłka za pobraniem jest dość ryzykowna (z perspektywy sprzedającego). Dlatego zazwyczaj jedynym wyjściem pozostaje płatność z góry, a do niej śmiało możecie wykorzystać EasySend. Dopilnujemy, aby Wasze pieniądze szybko dotarły do dostawcy, a Wasz towar jak najszybciej wyruszył w podróż do Polski.

zakup elektroniki z anglii

Zakup elektroniki na miejscu w Anglii

Zakupy stacjonarne mają jedną zasadniczą przewagę nad tymi dokonywanymi za pośrednictwem Internetu – towar można zobaczyć, dotknąć, a nawet wypróbować. Jeśli akurat przebywacie w Anglii – swobodnie możecie udać się do sklepu stacjonarnego, w którym zobaczycie sprzęt „na żywo”, a nawet przetestujecie jego możliwości. Zapłacicie gotówką, zapakujecie towar do bagażnika i przewieziecie do Polski.

Wycieczka tylko po zakup sprzętu wydaje się mało opłacalna. Jeśli jednak dokonacie zakupu przy okazji wizyty (w celach turystycznych czy zawodowych), nie widzimy żadnych przeciwskazań.

Zakupy w Anglii a podatki

Decydując się na zakup elektroniki w UK trzeba liczyć się również z koniecznością zapłacenia wszystkich niezbędnych podatków (w tym VAT i cła). Towary kupowane w krajach Unii Europejskiej, których wartość nie przekracza 150 euro są zwolnione z konieczności płacenia cła (pozostaje VAT). Natomiast sprzęt do 45 euro może być także zwolniony z VAT. Wystarczy, że będzie oznaczony, jako prezent (o to warto poprosić sklep, w którym go kupujemy). Różnica w stawkach celnych jest ogromna, zależy między innymi od rodzaju towaru, jego wartości oraz rozmiaru.

Co ważne, część przedmiotów jest całkowicie zwolniona z opłaty celnej. Do tej grupy należą najbardziej przez nas pożądane: telefony, konsole do gier, kamery, a także aparaty fotograficzne.

W związku z ostatnimi wydarzeniami (Brexit) wiemy, że Wielka Brytania tylko przez jakiś czas pozostanie w Unii Europejskiej. Dlatego należy korzystać, póki jeszcze można.

Na co uważać podczas zakupów elektroniki?

Zakładamy, że nie chcecie przepłacać, a w Waszej intencji jest kupienie dobrego i oryginalnego towaru. W takim razie powinniście wystrzegać się dwóch rzeczy: pośredników oraz sprzedawców z Chin. Zakupy z jednego, jak i drugiego źródła nie przyniosą Wam nic dobrego.

Pośrednicy

Korzystanie z usług pośredników ma swoje wady i zalety. Do pierwszych z nich należy przede wszystkim cena (naliczają oni odpowiednie marże za swoje usługi), przez co koszt zakupu nie jest już tak atrakcyjny. Niebywałą zaletą jest jednak to, że o nic więcej nie musimy się martwić. Płacimy za towar i czekamy, aż do nas dotrze (wszelkie formalności załatwiane są przez pośredników).

zakup sprzetu

Elektronika z Chin

O ile pośrednicy zazwyczaj oferują oryginalne towary, jedynie dodając swoją marżę, o tyle sprzedawcy z Chin to zupełnie inna bajka. Towar od nich to praktycznie zawsze gwarancja tego, że jest on jedynie nieudaną podróbką.

Jak ich unikać? Zamawiając przez Internet nie możecie zobaczyć sprzętu na żywo, a zdjęcia nie są wystarczającym dowodem. Dlatego musicie kierować się innymi przesłankami:

  • Ceną – w 99% towar sprowadzany z Chin jest zawsze tańszy od swojego oryginalnego odpowiednika. Tu należy kierować się zasadą „tanio = źle” i omijać tego typu twory. Jeżeli oryginalny zegarek, który u producenta (nawet podczas największej wyprzedaży) kosztuje 100 funtów, ktoś zaoferuje Wam za 1/5 tej ceny – macie 100% gwarancję, że jest to chamska podróbka.
  • Termin dostawy – jak już wspomnieliśmy, maksymalny termin na dostarczenie towaru z Anglii nie przekracza 2 tygodni. Jeżeli ktoś próbuje sprzedać Wam rzekomo angielski towar, który przyjdzie do Was w terminie od 4 do 6 tygodni to możecie śmiało zakładać, że będzie on podróbką sprowadzaną bezpośrednio z Chin.

W przeciwieństwie do tradycyjnych pośredników, zakup towarów sprowadzanych z Chin nie prezentuje praktycznie żadnych pozytywów, no może za wyjątkiem ceny – równie niskiej, jak ich jakość.

Zakup elektroniki w Wielkiej Brytanii – podsumowanie

Zakupy w Wielkie Brytanii są opłacalne przede wszystkim ze względu na ceny towarów – znacznie niższe, niż te oferowane w Polsce. Zachowując pewną ostrożność (unikając podróbek i pośredników) oraz wykazując się cierpliwością (dostawa może trwać nawet 2 tygodnie), otrzymamy wysokiej jakości towar, nie wydając przy tym całego majątku.

Oceń przydatność tego artykułu