Czym różnią się obchody Świąt Wielkanocnych w UK od tych w Polsce? Czy to prawda, że w Wielkiej Brytanii już nikt nie dekoruje pisanek, a w Poniedziałek Wielkanocny wszyscy idą do centrum handlowego? Sprawdźmy jak to rzeczywiście wygląda!

Aktualizacja: 17.04.2019

Maundy Thursday – Wielki Czwartek

Wielki Czwartek, zgodnie z tradycją chrześcijańską, rozpoczyna Triduum Paschalne – jest to dzień upamiętniający “ostatnią wieczerzę”. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, nie jest to dzień wolny od pracy – szkoły, urzędy czy instytucje państwowe pracują normalnie.

Wielki Czwartek w UK jest szczególnym dniem nie tylko ze względu na wydźwięk religijny. W XVII wieku monarcha obmywał nogi pewnej grupie ubogich, naśladując w ten sposób Jezusa. Obecnie to królowa bierze udział w ceremonii Royal Maundy, w trakcie której zasłużeni mężczyźni i kobiety (po jednym na każdy rok życia monarchini) otrzymują czerwone i białe portfeliki ze specjalnie na tę okazję wybijanymi monetami, jako nagrodę za służbę społeczeństwu.

Good Friday – Wielki Piątek

Może się wydawać dziwnym, że taki dzień w języku angielskim określany jest mianem „Good (dobry) Friday”. Przez lata stworzono wiele teorii na ten temat. Podejrzewano, że słowo „good” jest odniesieniem do Boga (God). Mogło w przeszłości mieć inne, do dziś zapomniane znaczenie i oznaczać tyle samo, co “holy” (święty). Tego dnia chrześcijanie udają się na specjalne nabożeństwa do kościołów, natomiast dla reszty jest to wiosenny dzień wolny od pracy (Bank Holiday). Nie wszystkie instytucje są wtedy zamknięte – z reguły normalnie działa transport publiczny czy sklepy.

W tradycji katolickiej Wielki Piątek jest dniem zadumy, skupienia i wzmożonej pobożności, jednak dla Anglików jest to początek długiego weekendu, który często wykorzystują na krótkie wakacje, często zagraniczne. W UK znany jest także zwyczaj przygotowywania specjalnych pikantnych bułeczek, które na wierzchu mają znak krzyża. Robione są z ciasta drożdżowego z dodatkiem cukru, przypraw i porzeczek – są to tak zwane Hot Cross Buns.

cross buns buleczki z krzyzem

Holy Saturday – Wielka Sobota

W Wielką Sobotę wielu chrześcijan zamieszkałych na Wyspach uczestniczy w nabożeństwach celebrujących ostatni dzień Wielkiego Tygodnia i koniec postu. Tego dnia niektóre rodziny przygotowują świąteczne jajka, które są przez dzieci zdobione farbami, naklejkami i umieszczane w wielkanocnych koszykach. Popularniejsze są jednak jaja gotowe zrobione z czekolady.

Zwyczaj zdobienia jajek jest oczywiście praktykowany również w Polsce. Poza tym, obchody tego dnia w UK trochę się różnią. Jak wiadomo, w Polsce do koszyczków wkłada się jaja, pisanki, chleb, wędlinę, chrzan, sól, pieprz. W Wielkiej Brytanii ta tradycja jest mało znana i celebrowana raczej wyłącznie w polskich kościołach.

Easter Sunday – Niedziela Wielkanocna

Mimo, że jest to święto chrześcijańskie, wiele zwyczajów pochodzi z czasów pogańskich i było praktykowanych w Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii jeszcze przed nastaniem tej religii. W Wielkiej Brytanii dzień ten spędzany jest różnie. Osoby praktykujące udają się wtedy do kościołów na uroczyste msze. W niektórych przypadkach są one dłuższe, niż w normalną niedzielę. Ludzie spotykają się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. W Battersea Park w Londynie odbywa się wielkanocna parada.

Wielkanoc jest także ważnym świętem dla przedsiębiorców, szczególnie dla cukierni, bowiem elementem obchodów jest obdarowywanie się i spożywanie czekoladowych jaj. Popularnym zwyczajem jest ukrywanie ich oraz organizacja poszukiwań (tak zwany Egg Hunt). Wiele dzieci wierzy, że to kurczak wielkanocny bądź zajączek rozmieszcza jaja w ogrodach i z ochotą wyruszają, by odkryć łakocie.

W Anglii i Walii, jest to dzień wolny od pracy (nie dotyczy to np. transportu publicznego, który może jednak funkcjonować tego dnia w innym rozkładzie). W Szkocji sklepy mogą być otwarte.

pisanki w anglii

Easter Monday – Lany Poniedziałek

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych w Polsce wygląda nieco odmiennie, w porównaniu do tego, czego możemy doświadczyć w Wielkiej Brytanii. Easter Monday w Anglii, Walii i Irlandii Północnej jest dniem oznaczonym jako Bank Holiday – wolnym od pracy. Wprawdzie sklepy są wtedy z reguły normalnie otwarte, ale większość instytucji publicznych nie pracuje.

Nasz polski zwyczaj Śmigusa-Dyngusa nie jest tam zupełnie znany. Anglicy spędzają Lany Poniedziałek  na odwiedzinach u znajomych i rodziny, zakupach (tego dnia ruszają poświąteczne wyprzedaże!), czy różnych pracach domowych i ogrodowych. Jako, że jest to ostatni dzień przedłużonego weekendu, wielu wraca wtedy z krótkich wakacji.

Każdy kraj ma swoje zwyczaje i tradycje – jak widać część z nich się pokrywa, zwłaszcza jeśli dotyczy to obrządków religijnych. Mieszkając za granicą warto poznać te nietypowe dla nas zwyczaje, nie zapominając przy tym o naszej swojskiej kulturze.

 

W związku ze Świętami i dniami wolnymi od pracy, w najbliższych dniach zmienią się nieco terminy realizacji i obsługi przelewów bankowych, warto zapoznać się z aktualnym harmonogramem dostępnym w poprzednim wpisie. Zawsze informujemy Was o takich sytuacjach z wyprzedzeniem, aby wszystkie zaplanowane w tym okresie przelewy dotarły do odbiorców na czas – sprawdźcie nowe terminy już teraz!

Zachęcamy również do skorzystania z kodu promocyjnego na darmowy przelew SuperFAST – ważny aż do 2 maja 2019r. Wysyłając przelew SuperFAST, wystarczy wpisać kod DLUGIWEEKEND19, a pieniądze dotrą na konto odbiorcy nawet w 10 minut!
Przelewy SuperFAST są realizowane w dni robocze w godzinach 7-17 czasu UK, regularna cena przelewu to 5 GBP (z UK do Polski), 15 zł (z Polski do UK) lub 2,5€ (z krajów Strefy Euro do Polski).

szybki przelew zagraniczny

Oceń przydatność tego artykułu