Czy wiesz, że w UK można prowadzić auto zupełnie legalnie jeszcze przed zdaniem egzaminu państwowego? Wystarczy tylko uzyskać tymczasowe prawo jazdy, czyli provisional driving licence. W naszym artykule wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie z tym związane.

Do czego służy tymczasowe prawo jazdy w UK?

Od razu wyjaśnijmy, że posiadanie tymczasowego prawa jazdy to wcale nie wybór, ale konieczność. Brytyjski model ubiegania się o otrzymanie uprawnień do prowadzenia pojazdów znacząco różni się od polskiego. Nie będziemy dokładnie opisywać tych różnic, ponieważ zrobiliśmy to już w osobnym artykule – koniecznie przeczytaj!

Tymczasowe prawo jazdy (w dosłownym tłumaczeniu jest to prawo jazdy prowizoryczne) jest potrzebne do tego, by początkujący kierowca mógł legalnie prowadzić pojazdy mechaniczne po brytyjskich drogach i w ten sposób przygotowywać się do zdania egzaminu państwowego.

Specyfiką tymczasowego prawka jest to, że nie mamy tutaj do czynienia z dokumentem poświadczającym jakiekolwiek uprawnienia czy umiejętności. Może go uzyskać każdy, kto tylko potrafi potwierdzić swoją tożsamość, a także uiści opłatę za wyrobienie provisional driving licence (o opłatach będzie w dalszej części artykułu). Mało tego: aby otrzymać tymczasowe prawo jazdy nie trzeba zdać żadnego egzaminu. Nikt nie weryfikuje, czy wnioskodawca kiedykolwiek siedział za kierownicą, czy potrafi odpalić silnik i odróżnia pedał gazu od pedału hamulca. Brzmi jak szaleństwo, ale wbrew pozorom ma to sens.

Brytyjskie prawo nie wymaga bowiem, aby początkujący kierowca odbył kurs pod okiem zawodowego instruktora (choć zaleca się jego wynajęcie). W rolę nauczyciela może się wcielić każdy, kto ma co najmniej 21 lat i prawo jazdy od co najmniej 3 lat. W Wielkiej Brytanii normą jest więc, że po ulicach poruszają się np. 17-latkowie mający tymczasowe prawo jazdy, gdy na fotelu pasażera siedzi jedno z rodziców.

Uwaga!

Tymczasowe prawo jazdy umożliwia legalne poruszanie się po wszystkich drogach publicznych w Wielkiej Brytanii, poza autostradami. Na jego podstawie nie można również wyjeżdżać poza terytorium UK.

tymczasowe prawko w uk

Kto musi mieć tymczasowe prawo jazdy w UK?

Oczywiście nie jest tak, że tymczasowe prawo jazdy może uzyskać każdy. W przypadku starania się o dokument uprawniający do prowadzenia samochodu osobowego obowiązują tutaj konkretne warunki, czyli:

  • Ukończenie co najmniej 15 lat i 9 miesięcy;
  • Zdrowe oczy – w okularach, soczewkach lub bez nich musimy umieć odczytać tablicę rejestracyjną z odległości 20 metrów;
  • Posiadanie numeru ubezpieczenia NIN (więcej o NIN czytaj TUTAJ >>);

Ponadto wymagane jest, aby samochód, którym będzie się poruszać osoba dysponująca tymczasowym prawem jazdy, został odpowiednio oznakowany. Z przodu i z tyłu pojazdu należy umieścić czerwone znaczki z literą L (od „learner”). Do takiego auta nie wolno podczepiać przyczepy, a na fotelu pasażera zawsze musi siedzieć osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi od co najmniej 3 lat oraz mająca ukończone 21 lat.

Ważne!

Tymczasowe prawo jazdy można uzyskać również na inne pojazdy mechaniczne, czyli motocykle, quady, a także samochody ciężarowe i autobusy.

Jak uzyskać tymczasowe prawo jazdy w UK?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza D1, który jest przeznaczony dla osób chcących uzyskać tymczasowe prawo jazdy kategorii A, A1 oraz B. Taki formularz można otrzymać w każdym urzędzie pocztowym na terytorium Wielkiej Brytanii. Znajdziesz go również w lokalnym oddziale DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Jeśli jesteś „zwierzęciem internetowym”, to najłatwiej będzie dla Ciebie zamówić druk przez rządową stronę www.

Rada

Bardzo dobrym pomysłem będzie zamówienie formularza D1 przez aplikację DVLA. Dzięki temu po prostu zapłacisz mniej.

Opłaty za tymczasowe prawo jazdy w UK

Podstawowa opłata za wydanie druku D1 wynosi obecnie 43 funty. Jeśli skorzystasz z naszej rady i zamówisz formularz przez zalinkowaną wcześniej aplikację, to opłata spadnie do 34 funtów. Nadal nie jest to mało, ale biorąc pod uwagę, że w Polsce każda osoba chcąca uzyskać prawo jazdy musi zapisać się na pełen cykl szkolenia, który kosztuje grubo ponad 1000 złotych, to brytyjskie rozwiązanie jest bez wątpienia opłacalne.

tymczasowe prawo jazdy w anglii

Tymczasowe prawo jazdy w UK – druki i formalności

Po wypełnieniu druku D1 musisz go jeszcze odesłać listem na wskazany adres lub – to lepsze, bo bezkosztowe i szybsze rozwiązanie – złożyć go w lokalnym oddziale DVLA. Pamiętaj, aby dołączyć do formularza:

  • Swoje aktualne zdjęcie
  • Dokument tożsamości (akceptowany jest dowód osobisty lub paszport)
  • Dowód opłacenia formularza (może to być np. przekaz pocztowy wystawiony przez DVLA, nie wysyłaj gotówki!)

Ważne!

Osoba ubiegająca się o tymczasowe prawo jazdy musi złożyć oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nikt tego nie weryfikuje, jeśli jednak masz problemy ze wzrokiem zastanów się, czy nie będziesz niebezpieczeństwem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Po złożeniu druku pozostaje Ci już tylko czekać na otrzymanie tymczasowego prawa jazdy – dokument zostanie do Ciebie wysłany pocztą. Trudno określić, jak długo będziesz czekać na list. Z reguły cała procedura trwa nie dłużej niż 30 dni. Po otrzymaniu prawka możesz już wsiadać za kółko i rozpocząć naukę pod okiem np. znajomego. Mimo wszystko zalecamy jednak wynajęcie zawodowego instruktora  – choćby tylko na kilka godzin. Jego pomoc może Ci znacznie ułatwić zdanie egzaminu państwowego.

Jak długo jest ważne tymczasowe prawo jazdy w UK?

Tymczasowe prawo jazdy w UK jest ważne przez 10 lat. Po zdaniu pisemnego egzaminu teoretycznego masz jednak tylko 2 lata na zdanie praktycznej części egzaminu na prawo jazdy. Jeśli w tym czasie tego nie dokonasz, czeka Cię powtórka z testu teoretycznego.

Oceń przydatność tego artykułu