Londyn to najdroższe miasto w Wielkiej Brytanii i jedno z najdroższych w Europie. Potwierdzają to chociażby ceny za przejazdy komunikacją miejską. Dla Polaka przyjeżdżającego do Londynu np. z Warszawy różnice mogą być wręcz szokujące. Mimo to właśnie komunikacja zbiorowa gwarantuje najszybsze, najwygodniejsze i najtańsze poruszanie się po brytyjskiej stolicy. Transport w Londynie jest świetnie zorganizowany, ale ile kosztuje? Sprawdziliśmy to dla Ciebie.

Czym jest Oyster Card?

O istnieniu tej karty musi wiedzieć każda osoba mieszkająca w Londynie i podróżująca komunikacją miejską, ale także turyści przyjeżdżający do brytyjskiej stolicy na kilka dni. Karta Oyster to klasyczny przykład karty prepaid, na którą wpłaca się pewną sumę do wykorzystania na przejazdy środkami komunikacji zbiorowej. Na kartę Oyster można też kupić bilety długookresowe.

oyster card

Credit: Flickr/Frederick Dennstedt

Depozyt za wydanie karty wynosi 5 funtów – kwota ta zostanie odjęta od sumy doładowania karty. Oyster Card można kupić dosłownie wszędzie, także w automatach i na stacjach metra. Jeśli nie wykorzystasz całej kwoty wpłaconej na kartę, to możesz odzyskać te środki w automacie, ale tylko do sumy 10 funtów. Z myślą o turystach została stworzona Visitor Oyster Card, której zakup bardzo się opłaca w przypadku chęci intensywnego zwiedzania Londynu za pomocą komunikacji miejskiej. Kartę można uzyskać na dwa sposoby:

 • Kupić ją przez Internet na oficjalnej stronie Transport for London tfl.gov.uk. Wówczas karta zostanie wysłana na Twój adres domowy.
 • Kupić ją już na miejscu u oficjalnego przedstawiciela TFL – może to być np. biuro informacji turystycznej.

Warto wiedzieć, że Visitor Oyster Card nie traci ważności, dlatego zdeponowane na niej środki możesz wykorzystać podczas kolejnej wizyty w Londynie, ewentualnie przekazać ją komuś innemu.

W praktyce mało kto w Londynie korzysta z innej opcji płacenia za przejazdy niż Oyster Card. Oczywiście są również dostępne tradycyjne bilety, ale są one zdecydowanie droższe niż te kupowane metodą „Pay as you go”, czyli poprzez odbicie karty na stacji czy w samym środku lokomocji.

Travelcard

Travelcard to karta długookresowa, na podstawie której można podróżować po Londynie bez limitów, korzystając przy tym z dowolnego środka transportu. Jedynym ograniczeniem jest czas i strefa, na którą została zakupiona karta. Travelcard obejmuje kilka typów biletów:

 • Dzienny – jest to zwykły bilet kartonikowy, który można kupić w automacie,
 • Siedmiodniowy – można go kupić w automacie lub po prostu nabić na kartę Oyster,
 • Miesięczny lub roczny – nabijany na kartę Oyster i przeznaczony głównie dla osób mieszkających w Londynie.

Osoby wykupujące Travelcard muszą wiedzieć, że nie jest to bilet 24-godzinny, ale ważny do 4:30 następnego dnia.

travelcard

Podział Londynu na strefy

Londyn to ogromne miasto, dlatego w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania komunikacji zbiorowej niezbędne było podzielenie metropolii na strefy. Jest ich 9. Im dalej od centrum jest położona strefa, tym wyższy koszt przejazdu. Z tego powodu osoby osiedlające się w Londynie powinny koniecznie sprawdzić, w jakiej strefie znajduje się mieszkanie oraz ich praca. Może się bowiem okazać, że wynajęcie droższego lokum bliżej miejsca zatrudnienia będzie bardziej opłacalne niż codzienne dojeżdżanie na kosztownym bilecie. Ta zasada dotyczy także turystów.

Metro w Londynie

To zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu w Londynie. Metro jest szybkie, względnie tanie, a do tego dość wygodne. Piszemy „dość”, ponieważ londyńskie Underground ma jedną zasadniczą wadę: jest bardzo zatłoczone.

Metro w Londynie zostało uruchomione w 1863 roku i jest najstarszym tego typu obiektem na świecie. Obecnie liczy aż 12 linii. Wagony zatrzymują się na 275 stacjach, a łączna długość wszystkich tras przekracza 400 kilometrów. Metrem można dotrzeć praktycznie wszędzie, ale trzeba się liczyć z tłumami.

Codziennie z londyńskiego metra korzysta około 3 miliony osób. Na stacji Victoria, najbardziej zatłoczonej w mieście, rocznie przewija się około 76 milionów pasażerów.

Jeśli liczysz na to, że podamy Ci gotowy cennik metra w Londynie, to niestety jest to niemożliwe, ponieważ czegoś takiego nie ma. Miasto zostało podzielone na strefy, a do tego w niektórych sytuacjach cena przejazdu zależy od pory dnia. W Londynie obowiązuje pojęcie godzin szczytu, czyli Peak. Przypadają one między 4:30 a 9:29 oraz między 16:00 a 19:00 w dni powszednie. Wówczas należy kupić bilet Peak, który jest droższy niż Off-Peak – ten obowiązuje w weekendy i po 9:29 oraz po 19:00.

W kontekście londyńskiego metra warto poznać pojęcie cappingu. Po odbiciu karty Oyster pobierana jest maksymalna cenę za przejazd na danej trasie w ramach ustalonego limitu dziennego lub tygodniowego. Jeśli pasażer go przekroczy, to nie zostanie pobrana dodatkowa opłata.

underground londyn

A tak kształtują się aktualne (2018 roku) przykładowe ceny biletów na metro w Londynie:

 • Bilet jednorazowy na 1 strefę – 4,90 funta
 • Bilet jednorazowy na strefy 1-3 z kartą Oyster – 4,90 funta
 • Bilet dzienny kartonikowy na strefy 1-4 – 12,70 funta,
 • Bilet jednorazowy na strefy 1-5 – 5.90 funta,
 • Bilet jednodniowy kartonikowy na strefy 1-5 – 12,70 funtów,
 • Bilet tygodniowy kartonikowy na strefy 1-5 – 58,20 funta.

Pamiętaj!

W londyńskim metrze kartę należy odbić po wejściu i przed wyjściem z wagonika. W przeciwnym razie zostanie naliczona wyższa opłata, bo system „nie będzie wiedział”, że Twoja podróż już się zakończyła.

Podróżowanie metrem w Londynie nie należy zatem do najtańszych. Jaką alternatywę mają oszczędni? Sprawdźmy to.

Autobusy w Londynie

Czerwone autobusy to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Londynu i dość popularny środek transportu, szczególnie dla osób oszczędnych. Koszt przejazdu jest stały – wynosi 1,5 funta dla osoby dorosłej i to bez względu na strefę. Do autobusu zawsze wsiada się przednimi drzwiami, aby kierowca zobaczył, że pasażer odbił kartę Oyster lub posiada kartę Travelcard. Kartę trzeba odbić tylko przy wejściu.

Pamiętaj! W londyńskich autobusach nie ma możliwości płacenia za przejazd gotówką.

Capping wynosi 4,5 funta dziennie, co oznacza, że jest to maksymalna kwota, jaką przyjdzie zapłacić za przejazd w ciągu dnia. Ciekawostką jest fakt, że w ciągu godziny od odbicia karty w pierwszym autobusie, mamy możliwość przesiadki do innego autobusu lub tramwaju bez ponoszenia dodatkowej opłaty.

taxi w londynie ceny

Sieć przystanków autobusowych w Londynie jest bardzo gęsta, ale na niektórych obowiązuje zatrzymanie na żądanie – trzeba zamachać na kierowcę lub, w przypadku chęci wyjścia z autobusu, nacisnąć przycisk z odpowiednim wyprzedzeniem. Bardzo dobrym pomysłem dla osób, które nie znają Londynu, jest pobranie na telefon mapki z trasami autobusowymi lub zaplanowanie podróży na stronie internetowej Transport For London.

W Londynie są również tramwaje, o czym nie wszyscy wiedzą. Tutaj obowiązują prawie takie same zasady jak w przypadku autobusów, z tą różnicą, że w tramwaju można zapłacić za przejazd gotówką – cena wynosi wówczas 2,5 funta i trzeba mieć odliczoną kwotę.

Taksówki w Londynie

Czarne taksówki są kolejnym symbolem Londynu, nie mniej znanym niż te żółte w Nowym Jorku. W stolicy Wielkiej Brytanii można korzystać z oficjalnych taksówek łapanych na ulicy lub na miejscach postojowych oraz z tzw. minitaksówek, zamawianych telefonicznie lub poprzez aplikację mobilną Cabwise.

Czarne taksówki mają ustalone cenniki. Minimalna opłata za przejazd wynosi 2,60 funta. Koszty dłuższej podróży przedstawiają się następująco:

 • 1 mila (przeciętnie od 6 do 13 minut) – w dni powszednie od 6 do 9,40 funta, a w nocy i w święta od 7 do 9,20 funta.
 • 6 mil (przeciętnie od 28 do 40 minut) – w dni powszednie od 24 do 31 funtów, w weekendy i między 20:00 a 22:00 w dni powszednie od 30 do 33 funtów, a w nocy i w święta od 29 do 34 funtów.
 • Przejazd z lotniska Heathrow do centrum Londynu trwa od 30 do 60 minut i zawsze kosztuje od 48 do 90 funtów.

transport londyn

Podsumowując: najtańszym środkiem transportu w Londynie są autobusy, jednak w ich przypadku trzeba się liczyć z korkami i długim czasem przejazdu. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie komfort i szybkie dotarcie z punktu A do punktu B, stawiaj na metro, ale koniecznie wyrób kartę Oyster. Taksówki z racji ceny to rozwiązanie raczej dla turystów, biznesmenów płacących kartą firmową i osób spieszących się na lotnisko.

Oceń przydatność tego artykułu