Obcokrajowiec mieszkający w Polsce może się czuć w naszym kraju bardzo bezpiecznie. Wypadki chodzą jednak po ludziach i nigdy nie wiadomo,  co czai się za rogiem. Jeśli – odpukać – znajdziesz się kiedyś w niebezpiecznej sytuacji, musisz wiedzieć, jak wezwać odpowiednie służby. Temu służy ten poradnik. Podajemy w nim telefony alarmowe w Polsce oraz wyjaśniamy, jak poradzić sobie w razie jakiegoś wypadku.

Zapisz sobie te telefony alarmowe w Polsce!

Pierwszym, co powinieneś zrobić, jest uzupełnienie swojej skrzynki kontaktowej w telefonie komórkowym. Zacznij od wpisania numeru ICE (In Case of Emergency). Jest to międzynarodowy standard, dlatego gdyby cokolwiek Ci się stało, ratownik medyczny lub policjant na pewno sprawdzi, czy nie masz w kontaktach takiej pozycji.

Pod numerem ICE należy umieścić osobę, z którą służby powinny się skontaktować w razie np. wypadku czy zasłabnięcia. Może to być rodzic, partner życiowy lub bliski przyjaciel.

Jak dodać numer ICE? To bardzo proste. Zmień nazwę kontaktu z np. „Mama” na „ICE” i gotowe.

policja numer w polsce

Kolejnym krokiem jest dodanie do kontaktów najważniejszych numerów alarmowych. Oto one:

  • 999 – pogotowie ratunkowe
  • 998 – straż pożarna
  • 997 – policja
  • 992 – pogotowie gazowe
  • 991 – pogotowie energetyczne

Pamiętaj!

Z powyższych numerów skorzystaj również wtedy, gdy będziesz świadkiem przestępstwa lub jakiejś niebezpiecznej sytuacji – np. poczujesz wyciek gazu w bloku, w którym mieszkasz.

Oczywiście w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, obowiązuje uniwersalny numer centrum powiadamiania ratunkowego 112. Dzwoniąc pod niego uzyskasz pomoc niezależnie od tego, co Ci się stało. Pamiętaj, że pod numer 112 możesz zadzwonić nawet wtedy, gdy nie masz środków na karcie telefonicznej lub gdy Twój telefon jest zablokowany.

straz pozarna numer w polsce

Numer do ambasady Ukrainy w Polsce

Bywa (czego Ci oczywiście nie życzymy), że kryzysowa sytuacja wymaga zaangażowania do pomocy służb konsularnych. Ambasada Ukrainy w Polsce mieści się oczywiście w Warszawie. Chcąc się z nią skontaktować w sprawach konsularnych zadzwoń pod numer telefonu (22) 621-39-79. W sytuacji zagrożenia życia lub śmierci obywatela Ukrainy, czynny jest numer alarmowy +48 698 608 837.

W kilku polskich miastach działają również konsulaty generalne Ukrainy:

  • W Krakowie – numer (12) 429 60 66, a w sytuacjach nagłych +48 787 513 901
  • W Lublinie – numer (81) 531 88 89
  • W Gdańsku – numer +48 583 460 690 lub w sytuacjach nagłych +48 607 654 333

Zachorowałeś: gdzie znajdziesz najbliższą przychodnię?

Jeśli zachorujesz lub przytrafi Ci się jakiś wypadek i będziesz potrzebować pilnej pomocy lekarskiej, najlepiej zgłoś się do najbliższej przychodni lub szpitalnego oddziału ratunkowego. Adres łatwo znajdziesz na specjalnym portalu Zintegrowany Informator Pacjenta. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://zip.nfz.gov.pl/GSL/ i skorzystasz z wyszukiwarki.

Pamiętaj!

Jeśli studiujesz lub jesteś legalnie zatrudniony na umowę o pracę, masz prawo do skorzystania z nieodpłatnej pomocy medycznej w ramach ubezpieczenia NFZ.

„Uzbrojony” w tę wiedzę możesz się już czuć znacznie bezpieczniej w Polsce. Choć sami Polacy lubią narzekać na służbę zdrowia, policję i straż pożarną, to w rzeczywistości działają one całkiem sprawnie, zwłaszcza w nagłych przypadkach. Obyś jednak nigdy nie musiał się o tym przekonać!

Oceń przydatność tego artykułu