Tylko w 2017 roku na trasach między PL a UK przewieziono  prawie 8 milionów pasażerów, co odpowiada za ¼ całego ruchu lotniczego w naszym kraju. Pozytywnym efektem tej sytuacji jest drastyczny spadek cen biletów. Obecnie bez większego problemu można dostać się np. z Warszawy do Londynu za kilkadziesiąt złotych – trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie szukać. W naszym poradniku podpowiadamy, jak tanio kupić bilety lotnicze zarówno do UK, jak i do Polski. 

Podstawowa zasada: korzystamy z low-costów

Mianem low-costów określa się tanie linie lotnicze. W odróżnieniu od linii tradycyjnych (jak LOT, Lufthansa czy British Airways) oferują one bardzo podstawowy zakres świadczeń. W cenie biletu nigdy nie ma posiłków serwowanych na pokładzie ani przewozu bagażu rejestrowanego. Można za to zabrać ze sobą bagaż podręczny (więcej o tym napiszemy w dalszej części artykułu).

Jedynym kryterium wyboru low-costów jest oczywiście cena. Nikt przy zdrowych zmysłach nie narzeka na niski komfort podróży, skoro płaci za bilet kilkanaście złotych (a i można trafić na oferty za kilka złotych). Trzeba się więc pogodzić z ciasnymi fotelami, brakiem rękawa prowadzącego na pokład samolotu czy niską jakością serwisu. Coś za coś.

Na polskim niebie i na trasach do UK dominują trzy tanie linie lotnicze operujące z różnych miast. Są to:

 • Ryanair – absolutny numer 1. Linia, która – pisząc patetycznie – otworzyła nam drogę do Wielkiej Brytanii. Ryanair lata z Olsztyna, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy-Chopina, Warszawy-Modlina, Łodzi i Wrocławia. Miejsca docelowe w UK to: Abrdeen, Belfast, Birmingham, Bournemouth, Bristol, Cardiff, Derry, East Midlands, Edynburg, Exeter, Glasgow, Glasgow-Prestwick, Leeds/Bradford, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Londyn-Southend, Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle i Newquay.
 • Wizzair – to węgierski, tani przewoźnik, również cieszący się dużą popularnością wśród polskich pasażerów. Lata z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Miejsca docelowe w Wielkiej Brytanii to Aberdeen, Belfast, Birmingham, Bristol, Doncaster/Sheffield, Glasgow, Liverpool, Londyn-Gatwick i Londyn-Luton.
 • easyJet – ten przewoźnik lata z Krakowa, Gdańska, Lublina i Warszawy. W UK operuje na lotniskach w Aberdeen, Birmingham, Bournemouth, Bristolu, Edynburgu, Glasgow, Inverness, Jersey, Liverpoolu, Londynie-Gatwick, Londynie-Luton, Londynie-Southend, Londynie-Stansted, Belfaście, Manchesterze, Newcastle, Southampton, Wyspie Man.

easyjet tanie loty do uk

Jak wyszukać tanie bilety lotnicze do Polski i UK

Słowo „polujemy” jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Znalezienie biletów lotniczych w naprawdę atrakcyjnych cenach bywa karkołomnym zadaniem, zwłaszcza jeśli ktoś ma nóż na gardle i nie może pozwolić sobie na elastyczną datę wylotu.

Najlepsza taktyka to wczesne wyszukiwanie połączeń. Jeśli np. wiecie, że zamierzacie polecieć do Londynu za pół roku, to na bilety warto polować już teraz. Specyfiką połączeń między Polską a UK jest to, że samoloty praktycznie nigdy nie latają puste i niemal zawsze są wypełnione do ostatniego miejsca. Przewoźnicy nie muszą więc organizować wyprzedaży last minute. Chętnie za to oferują atrakcyjne ceny na bilety kupione z dużym wyprzedzeniem.

Rada

Rozsądny bufor czasowy wynosi około 2-3 miesiące.

Istnieje wiele sposobów na to, aby upolować tani bilet lotniczy do UK czy do Polski. Oczywiście, że można sukcesywnie zaglądać na oficjalne strony przewoźników, jednak jest to zadanie dość żmudne. W sieci działa natomiast kilka fajnych portali, które wyszukują takie okazje i dzielą się nimi z czytelnikami. W Polsce najbardziej znany i ceniony jest portal Fly4free.pl.

Oto kilka przykładowych „wrzutek” opublikowanych przez portal w ostatnich miesiącach:

 • Katowice – Londyn-Luton (wylot 28 czerwca 2019 roku, linia lotnicza Wizzair – 44 złote (przy aktywowanym programie lojalnościowym Wizz Discount Club)
 • Gdańsk – Londyn-Gatwick (wylot 29 czerwca 2019 roku, linia lotnicza Wizzair) – 39 złotych (przy aktywowanym programie lojalnościowym Wizz Discount Club)
 • Kraków – Londyn-Luton (wylot 20 września 2019 roku, linia lotnicza Ryanair) – 102 złote

Kiedy jest najtaniej, a kiedy najdrożej?

Zdecydowanie najdroższym okresem na podróże lotnicze między Polską a UK jest druga połowa grudnia – z oczywistych względów. Nie dość, że jest bardzo drogo, to jeszcze trzeba naprawdę się napocić, żeby w ogóle znaleźć jakiś bilet. Między innymi z tego powodu wielu Polaków pracujących w UK decyduje się spędzić święta na Wyspach.

Ceny mocno spadają po Nowym Roku. Najtaniej jest natomiast w lutym i marcu oraz w czerwcu, a później dopiero jesienią. Ceny ostro idą w górę w okresie wakacyjnym, kiedy też wzmaga się ruch na trasach miedzy Polską a Wielką Brytanią.

bagaz podreczny tanie linie

Bagaż podręczny w tanich liniach lotniczych

Podane wyżej ceny biletów lotniczych są bardzo atrakcyjne, ale nie zapominajmy, że nie obejmują nadania bagażu rejestrowanego (przewożonego w luku samolotowym). Pasażer bez dopłaty może zabrać ze sobą tylko bagaż podręczny, którego wymiary niestety stale się zmieniają – oczywiście na gorsze.

Co prawda nie brakuje osób, które bez problemu pakują się w małą walizkę czy plecak, ale warto pamiętać o restrykcjach obowiązujących w tzw. low-costach. Jak to wygląda w szczegółach?

 • Ryanair – w cenie biletu można zabrać ze sobą małą torebkę podręczną o wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm. Wykupując dodatkową usługę „Pierwszeństwo” można na pokład zabrać małą walizkę o wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm (do 10 kg).
 • Wizzair – tutaj również bez dopłaty możemy zabrać ze sobą tylko mały bagaż o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm. Nie może to być walizka na kółkach! Wykupując usługę WIZZ Priority można już zabrać walizkę o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm.
 • easyJet – bagaż podręczny nie może przekraczać wymiarów 56 cm x 45 cm x 25 cm.

Uwaga!

Obsługa przy odprawie skrupulatnie sprawdza wymiary i wagę bagażu podręcznego – wykorzystuje do tego słynne kosze. Jeśli walizka choćby minimalnie wystaje, pasażer zostanie obciążony opłatą jak za bagaż rejestrowany – w skrajnym przypadku nawet kilkakrotnie wyższą od ceny samego biletu!

 

Pamiętaj, aby zawsze przed zakupem biletu lotniczego sprawdzić aktualne warunki dotyczące bagażu podręcznego – podlegają one częstym zmianom i nie zawsze są jasno komunikowane klientom danej linii lotniczej. Wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać hasło „bagaż podręczny + nazwę danego przewoźnika”. Zajmie Ci to chwilę, a pomoże zaoszczędzić dużo stresu podczas odprawy.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Na koniec mamy coś dla osób, które właśnie planują swój pierwszy lot z Polski do UK. Spokojnie, to nic strasznego. Procedura odprawy jest co prawda żmudna i może być czasochłonna, ale trzeba to po prostu zaakceptować. Oto kilka najważniejszych zasad:

 • Na lotnisku warto się pojawić na około 2 godziny przed planowaną godziną wylotu.
 • Od razu kierujemy się do stanowiska odprawy, gdzie nadajemy ewentualny bagaż rejestrowany. Sprawdzane są też wymiary bagażu podręcznego.
 • Następnie idziemy do stanowiska kontroli bezpieczeństwa, gdzie pracownik prześwietli bagaż. Warto sprawdzić, jakich przedmiotów nie wolno przewozić w bagażu podręcznym – aktualne informacje znajdują się chociażby na stronie Ryanair.
 • Po kontroli udajemy się do swojego gate’u, czyli bramki (jej numer znajduje się na bilecie). Tam czekamy, aż rozpocznie się boarding, czyli procedura wejścia na pokład samolotu.

Po wejściu do samolotu zajmujemy swoje miejsce, wkładamy bagaż podręczny do szafki lub pod siedzenie i czekamy na start. Po wylądowaniu w UK nie trzeba przechodzić ponownej odprawy.

odprawa na lotnisku

Kto z Was leciał niedawno na trasie między Polską a UK? Macie własne sposoby na upolowanie tanich biletów lotniczych? Jaki był Wasz najlepszy traf?

Oceń przydatność tego artykułu