System edukacji w Wielkiej Brytanii dość istotnie różni się od polskiego. Przede wszystkim dzieci rozpoczynają naukę znacznie wcześniej (bo już w wieku 5 lat), ale za to są objęte obowiązkiem szkolnym tylko do 16. roku życia. Kolejną istotną różnicą jest znacznie większe zainteresowanie ofertą prywatnych szkół, których na Wyspach jest około 2500. Jesteś rodzicem mieszkającym na Wyspach i zastanawiasz się, czy warto posłać dziecko do prywatnej szkoły w UK? Nasz poradnik z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Szkoły prywatne – standard w UK

Powinniśmy zacząć od tego, że akurat pod względem poziomu edukacji Polska nie ma się czego wstydzić, a wprost przeciwnie. Nasze szkoły zapewniają uczniom bardzo dobre kształcenie. Tego samego nie można niestety powiedzieć o szkołach państwowych w UK. Nic dziwnego, że rodzice, których tylko na to stać, nawet nie biorą pod uwagę możliwości zapisania dziecka do szkoły powszechnej, tylko od razu wybierają placówkę prywatną.

Warto wiedzieć!

Szkoły prywatne w UK są także nazywane publicznymi, co może być mylące dla Polaków. Chodzi tutaj po prostu o to, że są dostępne dla każdego, kto tylko jest w stanie pokryć czesne. Za naukę nie płaci się tylko w szkołach państwowych.

szkola prywatna uk czesne

W szkołach prywatnych poziom kształcenia jest już oczywiście znacznie wyższy. Liczne brytyjskie placówki tego typu cieszą się międzynarodową sławą, by wymienić chociażby Winchester, Rugby, Eton czy Charterhouse. Wyższa jakość edukacji wynika przede wszystkim z dostępu do najnowocześniejszych pomocy naukowych oraz znacznie lepszego wynagradzania nauczycieli. Celem większości belfrów w UK jest więc znalezienie pracy w prywatnej szkole.

Ciekawostką jest fakt, że w tej chwili do prywatnych szkół na Wyspach uczęszcza około 7% dzieci i młodzieży. To stosunkowo niewiele, ale i tak znacznie więcej niż w Polsce (nad Wisłą jest to około 4%). Nie zapominajmy również, że w UK mieszka liczna rzesza emigrantów, których zwyczajnie nie stać na to, aby posyłać dzieci do szkół prywatnych.

Czesne w prywatnej szkole w UK – największa przeszkoda

Zaczniemy od konkretu: aby posłać dziecko do prywatnej szkoły w UK nie można zarabiać minimalnej krajowej. Czesne potrafi być bardzo wysokie, choć oczywiście obowiązują tutaj szerokie widełki. Cena edukacji w prywatnej placówce zależy przede wszystkim od renomy szkoły, poziomu kształcenia, lokalizacji oraz wielu innych czynników. Z reguły znacznie drożej jest w Anglii niż w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Średnia wysokość czesnego w prywatnych szkołach w UK kształtuje się następująco:

  • Pre-preparatory schools (czyli odpowiednik polskich przedszkoli) – od około 900 funtów za semestr do nawet 1500 funtów;
  • Junior preparatory schools (podstawówka) – od 1600 funtów za semestr do nawet ponad 3000 funtów;
  • Senior (secondary) schools (szkoła średnia) – od około 2000 funtów za semestr do nawet 5000 funtów;

Ważne! W Wielkiej Brytanii rok szkolny dzieli się na trzy semestry, a nie 2 tak jak w Polsce.

Jeszcze wyższe opłaty obowiązują w college’ach, gdzie trzeba się już liczyć z czesnym na poziomie od 15 tysięcy funtów rocznie. Bardzo drogie są również szkoły z internatem, zwłaszcza te dla chłopców. Rodzice jednak zawsze wiedzą, za co właściwie płacą.

prywatna szkola w anglii

Prywatne szkoły funkcjonują jak świetnie zorganizowane firmy, choć ich celem wcale nie jest zarabianie pieniędzy dla właścicieli (gros takich placówek prowadzą np. organizacje charytatywne). Pieniądze z czesnego są przeznaczane na dalszy rozwój oferty i szkolnej infrastruktury. Uczniowie mogą korzystać m.in. z doskonałej bazy sportowej. Trzeba natomiast dodać, że czesne nigdy nie jest jedynym wydatkiem ponoszonym przez rodziców. W szkołach prywatnych płaci się na mnóstwo różnych rzeczy, jak np. indywidualną opiekę nad uczniem przygotowującym się do ważnego egzaminu. Co gorsza, takie opłaty są w większości obowiązkowe.

Skąd wziąć pieniądze na szkołę prywatną dla dziecka?

Jeśli już teraz czujesz silny ból portfela, to nie mamy dla Ciebie dobrej informacji: szkoły prywatne w UK nie są w żaden sposób dofinansowywane przez państwo, dlatego nie licz na jakieś dopłaty z uwagi na np. niski poziom dochodów. Szkołę prywatną musisz sfinansować albo z pensji czy oszczędności, albo… kredytu.

http://blog.easysend.pl/wyprawka-szkolna-w-uk/

W Wielkiej Brytanii jest to dość popularne rozwiązanie i praktycznie wszystkie banki mają w ofercie produkt kredytowy przeznaczony dla rodziców chcących zapewnić swoim dzieciom porządną edukację. Do tego dochodzą różne programy inwestycyjne i ubezpieczeniowe, do których najlepiej jest przystąpić jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie (będzie dość czasu, by uzbierać potrzebną kwotę). W szkołach prywatnych oczywiście działają także programy stypendialne, jednak spotyka się je tylko w szkołach średnich oraz nielicznych podstawówkach. Na pomoc tego typu mogą liczyć uczniowie osiągający bardzo dobre wyniki w nauce lub znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej.

Warto wiedzieć:

 Zapisanie dziecka do szkoły prywatnej nie jest też taką prostą sprawą – nawet jeśli Cię na to stać. Praktycznie wszystkie placówki tego typu organizują egzaminy wstępne. Jeśli jednak Twoje dziecko wcześniej uczęszczało do szkoły w Polsce, to nie będzie mieć najmniejszych problemów z zaliczeniem testu.

szkola prywatna uk czy warto

Co daje zapisanie dziecka do prywatnej szkoły?

Na pewno nie napiszemy, że gwarancję znalezienia lepszej pracy czy zrobienia oszałamiającej kariery, ponieważ byłoby to znaczne nadużycie. Owszem, pracodawcy w UK zwracają uwagę na to, jaką szkołę kończył kandydat, ale na pewno nie jest to główne kryterium podczas rekrutacji. Absolwenci szkół prywatnych są natomiast wyraźnie lepiej przygotowani do edukacji na wyższym poziomie, co potwierdzają statystyki. Aż 25% wszystkich studentów w UK to osoby, które kończyły szkoły prywatne. Absolwenci takich placówek osiągają również 35% najlepszych wyników podczas egzaminu GCE A-levels.

Połowa studentów najbardziej prestiżowych brytyjskich uczelni, czyli Oxford i Cambridge, wcześniej uczęszczała do szkół prywatnych.

Na pewno jednak nie jest tak, że posłanie dziecka do prywatnej szkoły załatwia wszystko i gwarantuje pociesze świetlaną przyszłość. Pamiętaj, że wśród szkół niepaństwowych również trafiają się te po prostu słabe. Przed wybraniem konkretnej placówki zapoznaj się więc z opiniami na jej temat oraz koniecznie porozmawiaj z rodzicami z sąsiedztwa, których dzieci już do tej szkoły uczęszczały lub uczęszczają.

 

Oceń przydatność tego artykułu