Jak się trzymacie w tym przedziwnym czasie? Wiemy, że bywa ciężko i nikt z nas nie był przygotowany na sytuację, w której świat dosłownie staje na głowie. Zawsze warto jednak szukać sposobów okiełznanie epidemicznej rzeczywistości, również w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nie oszukujmy się: to będzie trudny okres z uwagi na izolację, ograniczone możliwości podróżowania, problemy finansowe. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Naszą propozycją jest spędzenie tegorocznych świąt w UK częściowo online. Brzmi dziwacznie? A jednak to może zadziałać! 

Wigilia przez… Skype?

W „normalnych” czasach dziesiątki tysięcy polskich emigrantów żyjących na Wyspach Brytyjskich szykowałoby się już do podróży do ojczyzny. Dwa ostatnie tygodnie grudnia zawsze były czasem intensywnych lotów między oboma krajami, a kupienie biletu lotniczego w rozsądnej cenie graniczyło z cudem. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku podobny scenariusz się nie powtórzy.

Podróż do Polski w okresie pandemii sama w sobie jest bardzo ryzykowna – nie tyle dla osób młodych, co dla ich rodziców i dziadków, z którymi przecież chcieliby się spotkać w święta. Rozsądek podpowiada, aby tym razem odpuścić. Ten rok przyniósł również inne powody, dla których tysiące Polaków święta spędzi w UK. To m.in. problemy finansowe (utrata pracy lub zmniejszenie dochodów), przymusowa izolacja, krajowe restrykcje, ale też zwykły strach przed zachorowaniem.

swieta online uk

Nie chcąc narażać siebie i bliskich trzeba będzie spędzić tegoroczne święta inaczej – najlepiej korzystając z popularnych narzędzi do komunikacji online. Wigilia przez Skype nie brzmi może super uroczyście, ale to jest jakiś sposób. Możemy zobaczyć się z rodziną, porozmawiać z bliskimi, złożyć sobie życzenia, nawet wirtualnie podzielić się opłatkiem i rozpakować prezenty.

Celowo wspominamy o Skype, bo to zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja do wideorozmów. Można z niej korzystać na komputerze bez instalowania (działa w przeglądarkach Chrome oraz Edge) lub pobrać ją na urządzenie mobilne z systemem Android i iOS.

Jak korzystać ze Skype? Oto instrukcja krok po kroku:

Krok 1: pobieramy aplikację na urządzenie mobilne lub uruchamiamy ją w przeglądarce korzystając z powyższych linków.

Krok 2: zakładamy bezpłatne konto w usłudze według wskazówek krok po kroku.

Krok 3: logujemy się do konta.

Krok 4: wyszukujemy znajomych i rodzinę mających konta w usłudze Skype. Można napisać do nich wiadomość lub od razu zainicjować połączenie wideo.

Do korzystania z aplikacji potrzebny jest tylko dostęp do Internetu. Nie ma żadnych dodatkowych opłat, jeśli dzwonimy w ramach aplikacji. Można również zadzwonić na telefon komórkowy lub stacjonarny – tutaj naliczane są już opłaty, a aktualny cennik znajduje się na stronie Skype.

Oczywiście Skype nie jest jedyną aplikacją pozwalającą prowadzić wideorozmowy z bliskimi. Można skorzystać również z takich narzędzi, jak:

Transmisje uroczystości religijnych online

Choć święta Bożego Narodzenia strasznie się nam skomercjalizowały, to nadal dla wielu osób jest to przede wszystkim przeżycie duchowe. Osobista wizyta w kościele w dobie pandemii jest dość ryzykowna, a dla niektórych (przebywających na przymusowej kwarantannie, chorych, podejrzewających u siebie koronawirusa) może być też po prostu niemożliwa. Tutaj znów z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie.

wigilia skype

W mszy świętej, nie tylko w okresie świątecznym, można wziąć udział online. Mnóstwo kościołów w Wielkiej Brytanii, ale też w Polsce, transmituje eucharystię w Internecie, czy to na portalach społecznościowych, czy na specjalnych platformach do streamingu.

Jeśli celujecie w mszę celebrowaną po angielsku, to transmisji z Waszej świątyni szukajcie na stronie www.cafod.org.uk. Znajdziecie tam pełen wykaz planowanych streamingów z podziałem na poszczególne miasta i regiony Wielkiej Brytanii.

Warto również zajrzeć na stronę www.churchservices.tv do zakładki Timetable. Wystarczy wybrać dzień, w którym chcielibyście obejrzeć transmisję mszy świętej. Wyświetli się lista dostępnych streamingów. Te zaznaczone na czerwono będą też nagrywane, dlatego będzie można do nich wrócić lub obejrzeć o innej porze.

Wolicie „wziąć udział” w świątecznej mszy celebrowanej w polskim kościele? Nie ma z tym żadnego problemu. W każdej diecezji w naszym kraju organizowane są transmisje online, w radiu oraz telewizji. Możecie ich poszukać na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Do tego dochodzą oczywiście tradycyjne transmisje telewizyjne i radiowe. Jeśli zależy Wam na tym, aby wirtualnie uczestniczyć w mszy świętej w rodzinnej parafii, to koniecznie zapytajcie proboszcza (mailowo, przez rodziców) czy planuje zorganizowanie transmisji online. Nawet małe parafie w Polsce masowo zaczęły to robić na Facebooku.

Co z prezentami i wsparciem finansowym dla bliskich?

Święta Bożego Narodzenia bez prezentów? To nie do pomyślenia! W dobie COVID-19, gdy nie możemy sobie pozwolić na podróż do ojczyzny, pozostaje nam wysłanie prezentów kurierem lub zamówienie ich z Polskich sklepów z dostawą wprost do odbiorcy. W tym miejscu odsyłamy Was do innego artykułu na naszym blogu, w którym podpowiadamy, jak tanio wysłać paczkę z UK do Polski i odwrotnie.

swięta zdalnie uk

Większość emigrantów wspiera też swoich bliskich w Polsce finansowo, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy tych wydatków nie brakuje. Przelewając pieniądze do ojczyzny nie warto za to przepłacać, czy to na prowizji bankowej, czy spreadzie i dodatkowych opłatach.

W EasySend możecie zlecić tanie przelewy z UK do Polski w kilku wariantach:

  • Opcja FAST – z realizacją w ciągu 1 dnia roboczego. Opłata wynosi tylko 1,99 GBP bez względu na kwotę przelewu, a pierwszy i co 10. przelew jest zupełnie za darmo.
  • Opcja SuperFAST – z realizacją nawet w 10 minut za 3,99 GBP.
  • Opcja przelewu z odbiorem pieniędzy na poczcie – to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy np. rodzice nie posiadają konta w banku lub czują się bezpieczniej otrzymując gotówkę w okienku pocztowym. Tutaj opłata wynosi tylko 3,90 GBP, a pieniądze mogą być gotowe do odbioru nawet w ciągu 10 minut.

Oczywiście może się również okazać, że to emigrant potrzebuje wsparcia finansowego od swoich bliskich w Polsce. W takiej sytuacji tym bardziej warto skorzystać z pomocy EasySend, ponieważ przelewy z Polski do UK w opcji FAST są całkowicie darmowe.

O takim przelewie warto pomyśleć wcześniej, ponieważ w okresie okołoświątecznym i noworocznym czas realizacji może być nieco inny niż standardowy.

Jak spędzicie tegoroczne święta Bożego Narodzenia? Raczej online, czy może jednak planujecie podróż do Polski? A może to Wasi bliscy przylecą do Wielkiej Brytanii? Liczymy na Wasze komentarze!

Oceń przydatność tego artykułu