Studia w Polsce to atrakcyjne rozwiązanie dla młodych i ambitnych kandydatów. Polskie uczelnie, państwowe i prywatne, przyjmują żaków z kraju i zza granicy z otwartymi ramionami, oferując im szeroki wybór kierunków studiów. Co warto studiować w Polsce? Mamy dla Ciebie kilka sugestii.

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Polska nie odbiega pod tym względem od innych krajów europejskich. Nad Wisłą jest „szał” na kierunki techniczne, związane z nowymi technologiami, których absolwenci są bardzo poszukiwanymi pracownikami i mają duże szanse na zrobienie zawrotnych karier. Wciąż jednak wzięcie mają też kierunku humanistyczne i ekonomiczne.

Oto TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce (pod względem ogólnej liczby kandydatów):

  1. Informatyka
  2. Zarządzanie
  3. Psychologia
  4. Ekonomia
  5. Prawo
  6. Automatyka i robotyka
  7. Finanse i Rachunkowość
  8. Filologia angielska
  9. Budownictwo
  10. Pedagogika

Wśród tych kierunków są te, po których obecnie bardzo łatwo jest znaleźć atrakcyjną pracę. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim informatykę, automatykę i robotykę oraz budownictwo.

Mniej oblegane, ale również poszukiwane przez pracodawców specjalizacje, to chociażby logistyka, inżynieria produkcji oraz mechanika i budowa maszyn.

studia informatyczne w polsce

Które kierunki wybierają obcokrajowcy – głównie Ukraińcy?

W Polsce studiuje już około 38 tysięcy Ukraińców. Wśród naszych gości ze Wschodu największą popularnością cieszą się kierunki związane z naukami społecznymi, ale nie brakuje też chętnych do podjęcia studiów na politechnikach.

Kierunki studiów w Polsce z rosyjskim językiem wykładowym

Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla Ukraińców chcących studiować w Polsce, ale niezbyt dobrze władających językiem polskim, jest podjęcie nauki na kierunku z rosyjskim językiem wykładowym. Póki co wykłady i zajęcia po ukraińsku oferuje tylko Uniwersytet Jagielloński. W przypadku rosyjskiego wybór jest nieco większy.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oferuje np. studia magisterskie na kierunku Komunikacja Międzykulturowa w Europie. Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na studia lingwistyczne z językiem rosyjskim, natomiast Akademia Pomorska w Słupsku oferuje ciekawy kierunek poświęcony studiom nad Rosją, Europą Centralną i Wschodnią. W tym przypadku studenci mają też zagwarantowaną naukę języka polskiego od podstaw.

najlepsze studia w polsce

Studia dzienne czy zaoczne?

Oczywiście Ukraińcy nie muszą się ograniczać wyłącznie do studiów dziennych, które w Polsce są bezpłatne (w przypadku Ukraińca – po spełnieniu konkretnych warunków, o których pisaliśmy w jednym z naszych poradników). Jeśli masz odłożone pieniądze lub po prostu chcesz łączyć naukę z pracą, dobrą opcją dla Ciebie będzie zapisanie się na studia zaoczne.

Mają one wiele zalet. Po pierwsze: mniejsza konkurencja. Po drugie: bardziej elastyczne godziny zajęć (prowadzone są wyłącznie w weekendy). Po trzecie: studiując zaocznie możesz śmiało podjąć pełnoetatową pracę i samodzielnie opłacić czesne, mieszkanie czy jedzenie.

No właśnie: czesne. Za studia zaoczne w Polsce trzeba płacić, a koszt jest uzależniony przede wszystkim od atrakcyjności danego kierunku. Te najtańsze, jak filologia polska czy politologia, kosztują od około 1700 złotych za semestr.

W przypadku modnych kierunków, jak mechatronika czy inżynieria obliczeniowa, trzeba się już liczyć z wydatkiem na poziomie od 3500 złotych wzwyż.

Najdroższe tradycyjnie są kierunki medyczne – prestiżowe uczelnie życzą sobie tutaj nawet 15000-17000 złotych za semestr! Na szczęście wiele uczelni organizuje specjalne programy dla studentów z Ukrainy, w ramach których żacy mogą liczyć na spore dofinansowanie także do studiów niestacjonarnych.

A Ty? Który kierunek studiów w Polsce wybierzesz? Koniecznie podziel się swoimi planami w komentarzu!

Oceń przydatność tego artykułu