Studia za granicą to marzenie wielu obecnych i przyszłych studentów. Nauka na Wyspach daje możliwość udoskonalenia języka obcego, a także ukazuje ogromne perspektywy rozwoju zawodowego. Ukończenie dobrych studiów w Anglii to prawie 100% gwarancja zdobycia dobrze płatnej pracy. W Polsce, no cóż, o wysoki zarobkach nie zawsze decydują edukacja i kompetencje.  Jak więc zorganizować wyjazd na zagraniczne studia?

Popularne angielskie uczelnie

W Anglii naturalnie największym zainteresowaniem cieszą się dwie legendarne i niezwykle prestiżowe uczelnie: Oksford oraz Cambridge. Ich renoma jest na tyle duża, że dokumenty aplikacyjne przyszli studenci muszą składać na długo przed pierwszym dzwonkiem (będąc jeszcze uczniami szkoły średniej). Oczywiście, nie wszyscy znajdą w nich swoje przyszłe miejsce nauki, dlatego istnieje jeszcze kilka, może mniej prestiżowych, za to bardziej przystępnych cenowo uczelni. Do tej grupy należą np. uniwersytety w Northampton, Liverpool, Heartfortshire. Są one również bardziej osiągalne jeśli chodzi o wymogi stawiane przed przyszłymi studentami.

Terminy aplikowania na studia w Anglii

Jeśli planujecie rozpoczęcie naukowi na wyspach, musicie o tym pomyśleć dużo wcześniej. W przeciwieństwie do Polski, gdzie naturalnym jest aplikowanie na ostatnią chwilę, Anglia ma zupełnie inne reguły rekrutacji kandydatów. Na najbardziej pożądane kierunki dokumenty należy złożyć jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu (pozostając nadal uczniem szkoły średniej).

Egzaminy na studia w Anglii

Jeżeli o egzaminach już mowa – tutaj mamy dla Was dobrą wiadomość. Aby dostać się na angielską uczelnię wcale nie trzeba zdawać brytyjskich egzaminów. Wystarczy jedynie nasza polska matura*.

*haczyk polega na tym, że musicie na niej zdobyć naprawdę wysoki wynik.

Naturalnie, najwięcej chętnych do podjęcia nauki melduje się na takich kierunkach jak medycyna czy stomatologia. Jeśli również chcecie zostać lekarzami to sugerujemy mocno przyłożyć się do nauki (wynik z matury rozszerzonej w granicach 95% – 100% to norma). Do innych, równie popularnych specjalizacji, będących marzeniem wielu studentów, zaliczają się inżynieria, informatyka, prawo, psychologia oraz (do niedawna również niezwykle popularny w Polsce) zarządzanie i marketing.

studia za granicą

A co z językiem?

Znajomość języka angielskiego w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację i naukę to absolutna podstawa. Niektóre uczelnie wymagają specjalnego certyfikatu potwierdzającego znajomość języka (egzamin IELTS), jednak nie jest to regułą. Język trzeba znać i tak – nawet bez zdawania egzaminów. Bez niego po prostu sobie nie poradzicie, kończąc swoją przygodę ze studiami już po pierwszym semestrze.

Koszty studiowania w Wielkiej Brytanii

Załóżmy, że przebrnęliście przez żmudny proces ubiegania się o przyjęcie na studia i dostaliście się na wymarzony kierunek wybranej uczelni. Gratulujemy! Najwyższa pora pomyśleć o kosztach, jakie poniesiecie podczas przygody z wyspami. W Wielkiej Brytanii rozliczeń dokonuje się zazwyczaj w okresach 7-dniowych (tzn. wypłaty wynagrodzeń czy opłaty za mieszkanie).

Czesne w Anglii

Jeżeli chodzi o koszty samej nauki, w Anglii nie jest tak kolorowo jak w Polsce. Studia dla obcokrajowców z Unii Europejskiej wiążą się z koniecznością ponoszenia przez nich pewnych opłat (choć i tak są one niższe, niż te przygotowane z myślą o osobach spoza UE).

Wysokość rocznej opłat, w zależności od uczelni waha się pomiędzy 3000, a nawet 8000 funtów. Do tego dochodzą niewielkie, w porównaniu do powyższej, jednorazowe opłaty za aplikację (kilkanaście funtów) oraz ewentualne egzaminy potwierdzające znajomość języka (100 – 150 funtów).

Zakwaterowanie w Anglii

Tygodniowa opłata za mieszkanie w dużej mierze zależy od warunków oraz lokalizacji. I tak, jeśli zdecydujecie się na pobyt w najdroższym Londynie:

  • Miejsce w akademiku (najtańsza opcja) to koszt rzędu 40-100 funtów.
  • Pokój lub miejsce w mieszkaniu współdzielonym z innymi jest nieco droższe i wynosi około 70 – 100 funtów.
  • Najdroższym rozwiązaniem jest natomiast wynajem kawalerki, popularnie nazwanej „single flat” i mieści się w granicach 250 – 350 funtów.
  • O wynajęciu całego mieszkania nawet nie wspominamy. W końcu jesteście tylko skromnymi studentami, co nie?

Im dalej od Londynu, tym kwestie wynajmu lokali wyglądają znacznie lepiej. Przynajmniej, jeśli chodzi o ich cenę. W mniejszych miastach może być ona nawet dwukrotnie niższa niż ta z Londynu.

studiowanie w Anglii

Koszty życia w Anglii

Poza nauką i studiowaniem trzeba jeszcze coś jeść, przemieszczać się, czasami gdzieś wyjść ze znajomymi, a także mieć pieniądze na drobne wydatki. Tu oczywiście wszystko zależy od Waszych preferencji. Możecie przeżyć kilka lat mieszkając w wynajmowanej piwnicy, jedząc suchary i popijając je wodą. Możecie również wynajmować najlepsze apartamenty i codziennie na śniadanie jeść sushi. Ale nie popadajmy w skrajności. Koszty utrzymania (transport oraz jedzenie) powinny mieścić się w granicach od 40 do 100 funtów tygodniowo. Rozrywka, w tym kino, koncert, czy wyjście do baru: 10 – 150 funtów.

Zaskórniaki na start nowej przygody

Na początek pobytu w Wielkie Brytanii trzeba się odpowiednio przygotować. Zalecamy przyjąć 2 miesiące jako minimalny okres, na który powinniście się zabezpieczyć finansowo (przyjazd, zakwaterowanie, czas na poszukiwanie pracy lub ubieganie się o kredyt studencki). Jeżeli przez cały okres studiów będziecie mogli liczyć na finansową pomoc rodziny to sprawa wydaje się bardzo prosta – skupcie się jedynie na nauce.

Pamiętajcie, że Wasi bliscy w celu przesłania środków mogą korzystać z EasySend – przelewy z Polski do UK są u nas zupełnie za darmo! Będziecie mieli również pewność, że pieniądze dotrą na czas.

Jeśli natomiast choć w połowie będziecie zdani tylko na siebie, podjęcie pracy lub zdobycie kredytu studenckiego to jedne z pierwszy wyzwań, jakie staną na Waszej drodze podczas pobytu w Anglii.

Zarobki w Anglii, czyli skąd wziąć pieniądze na studia?

Sporo na temat pracy w Wielkiej Brytanii powiedzieliśmy sobie w tym artykule, zapraszamy do lektury. Ostatnio dużo słyszy się o tym, że pracę w Anglii znajdą wyłącznie wykwalifikowani pracownicy, a studenci bez doświadczenia nie mają czego tam szukać. Oczywiście jest to totalna bzdura, każdy chętny znajdzie prace choćby na przysłowiowym zmywaku. Dorywcza praca po zajęciach i w weekendy z pewnością pozwoli Wam przetrwać cały okres studiów, a może i „coś” zaoszczędzić”.

Kredyt studencki na studia w Anglii

Część osób nie wyobraża sobie podjęcia pracy i jednoczesnego studiowania. Z myślą o nich powstały kredyty studenckie. Jeżeli należycie do tej grupy to mamy dobrą wiadomość – kredyt na studia w Anglii może otrzymać praktycznie każdy student (warunki są mało rygorystyczne). Nie potrzeba poręczyciela oraz nie ma konieczności sprawdzania historii kredytobiorcy. Kredyt przyznawany jest na okres studiów, a jego spłata rozpoczyna się dopiero po ich zakończeniu i podjęciu pierwszej pracy. Co ciekawe, wysokość odsetek uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia absolwenta (im wyższa pensja, tym większe odsetki), a sam kredyt może zostać umorzony nawet po 25 latach.studiowanie w Anglii

Studia w Anglii – podsumowanie

Studia w Anglii to wielkie wyzwanie finansowo-edukacyjno-logistyczne, na które nie każdy polski uczeń może sobie pozwolić. Wymagania językowe (minimum komunikatywny poziom znajomości języka), finansowe (koszty utrzymania na poziomie 1000 – 2000 funtów miesięcznie) oraz edukacyjne (polską maturę trzeba zdać na poziomie rozszerzonym z wynikami zbliżonymi do 100%) są praktycznie nie do przeskoczenia. Na tych, którzy jednak zdecydują się podjąć walkę czekają niezwykłe benefity, o których polscy absolwenci mogą jedynie marzyć (i nie mówimy tu tylko o wysokich zarobkach). Na pewno warto mieć ambicje i zawalczyć o spełnienie marzenia o studiach w Anglii, prawda?

Oceń przydatność tego artykułu