Jesteśmy leniwi, lubimy narzekać i sporo wypić – to najpopularniejsze stereotypy o Polakach. Jak jest z Brytyjczykami? Kontrowersyjnych opinii na temat tego narodu także nie brakuje. Kilkaset tysięcy Polaków mieszkających na Wyspach codziennie ma okazję zweryfikować te opinie. My zebraliśmy 6 najpopularniejszych stereotypów  o Brytyjczykach i sprawdzamy, czy są one prawdziwe.

Brytyjczycy piją na umór – FAKT/MIT

Ten stereotyp częściowo się potwierdza, ale trudno uznać, aby Brytyjczycy jakoś szczególnie różnili się pod tym względem od Polaków. Złą sławę rdzenni mieszkańcy Wysp zawdzięczają głównie młodym Anglikom, którzy są postrachem klubów i restauracji w całej Europie (także w Krakowie czy Gdańsku). Na YouTube można znaleźć mnóstwo filmów z miejskich monitoringów, na których widać ostro zaprawionych Brytyjczyków testujących temperaturę wody w fontannie czy wytrzymałość ławek. Brytyjczyków od Polaków różni natomiast to, że na Wyspach pije się zdecydowanie więcej piwa i innych lżejszych alkoholi. Anglicy nie przepadają za wódką. Z kolei Szkoci są wierni swojemu narodowemu trunkowi, czyli whisky. Warto również wspomnieć, że pod względem spożycia alkoholu Wielka Brytania jest na 13. miejscu spośród 196 badanych krajów. Zdecydowanie więcej piją np. Austriacy czy Irlandczycy.

najlepsza szkocka whisky

Brytyjczycy są nieszczerzy – FAKT

Ten stereotyp niestety znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Brytyjczycy słyną z tego, że przy każdym spotkaniu pytają „Co słychać? i „Jak się czujesz?”, jednak w rzeczywistości niespecjalnie ich to interesuje. Są to grzecznościowe formułki, za którymi wcale nie stoi szczere zainteresowanie. Brytyjczycy (oczywiście nie wszyscy) są również dość niechętni wobec obcokrajowców – przekonało się o tym wielu Polaków mieszkających na Wyspach. Na szczęście coraz większa ich cześć przekonuje się, że przecież to dzięki pracownikom m.in. ze Wschodu Wielka Brytania nadal jest zaliczana do największych gospodarek świata

Brytyjczycy daliby się pociąć za Rodzinę Królewską – FAKT/MIT

Królowa wcale nie cieszy się takim uwielbieniem, jak próbują to lansować media. Owszem, Rodzina Królewska to ważny symbol Wielkiej Brytanii i większość mieszkańców Wysp darzy ją szacunkiem, ale bez przesady. Brytyjczycy potrafią ostro krytykować rozrzutność dworu i skandale z udziałem członków Rodziny Królewskiej. Na pewno nie ma tutaj mowy o żadnym kulcie. Warto dodać, że praktycznie co roku wraca temat ograniczenia wydatków na utrzymanie brytyjskiego dworu. Obecnie z publicznych podatków przeznaczanych jest na to około 40 milionów funtów rocznie. Więcej na temat Królowej Elżbiety II i stosunku do niej anglików znajdziecie w tym artykule.

Brytyjczycy bez przerwy piją herbatę – MIT

Co prawda spożycie herbaty jest na Wyspach bardzo wysokie, ale Brytyjczycy wcale nie są pod tym względem światowymi liderami. Więcej herbaty piją Turcy i Irlandczycy. Oczywiście tradycja Five o’clock trzyma się mocno, ale młodsze pokolenie Brytyjczyków wcale nie jest do niej tak mocno przywiązane. Herbata ma jednak dla Brytyjczyków znaczenie symboliczne i historyczne. W dużej mierze to dzięki jej transportowaniu do Europy udało się zbudować Imperium Brytyjskie.

angielska herbata

 Brytyjczycy są bardzo inteligentni – FAKT

W rankingu narodów o najwyższym średnim IQ Brytyjczycy zajmują 4. miejsce na świecie, ex aequo z Chińczykami (wygrywają mieszkańcy Hongkongu). Nie ma więc niczego dziwnego w tym, że dwa brytyjskie uniwersytety (Oxford i Cambridge) zajmują 2. i 3. miejsce na liście najlepszych uczelni świata. Brytyjczycy mają dość szeroką wiedzę o świecie, a poziom szkolnictwa jest bardzo wysoki.

 Brytyjczycy uwielbiają Fish&Chips – MIT

Wbrew pozorom nie jest to narodowe danie Wielkiej Brytanii. Co więcej – nie znajduje się ono w czołówce najczęściej zamawianych w knajpach. Brytyjczycy przede wszystkim lubią pieczenie, steki z frytkami, a na śniadanie bułeczki z dżemem i… bitą śmietaną. Fish&Chips wolą turyści, którym wydaje się, że to brytyjski klasyk.

fish n chips

Jak widać nie każdy stereotyp o Brytyjczykach się potwierdza, choć niektóre z nich są jak najbardziej prawdziwe. Znasz inne stereotypy? Zgadzasz się z naszą listą? Zostaw komentarz pod wpisem.

 

Oceń przydatność tego artykułu