Wydawać by się mogło, że zawarcie związku małżeńskiego to przede wszystkim załatwianie wszelkich niezbędnych formalności. Jednak na Wyspach sama „papierologia” przysparza stosunkowo niewiele problemów, większą zagwozdką są raczej wszystkie kwestie organizacyjne. Poniżej przedstawimy Wam kilka interesujących faktów na temat ceremonii zaślubin w Wielkiej Brytanii. Zacznijmy od tego, że sam ślub bez problemu można wziąć już od 18 roku życia lub 16 – za zgodą rodziców. Co ciekawe, w Szkocji prawo pozwala na legalizację związków 16-letnich par bez specjalnego przyzwolenia rodziców. Poza tym warto pamiętać o kilku znaczących różnicach między organizacją ślubu i wesela w UK i w Polsce.

Oświadczyny

Oświadczać się przystoi rzecz jasna mężczyźnie, jednak raz na cztery lata to kobieta może wyznać miłość wybrankowi i poprosić go o rękę. Ma ona na to tylko jeden dzień – dokładnie przypada on na 29 listopada. W przypadku odmowy, zawiedziona dziewczyna daje chłopakowi parę rękawiczek – jak nakazuje angielski zwyczaj.

Przyjęcie weselne

Przyjęcia weselne w UK są znacznie bardziej „ekonomiczne” niż w Polsce. W Anglii podczas wesela można liczyć na skrupulatnie wyliczony popołudniowy posiłek (wersją ekskluzywną jest obiad lub szwedzki stół), który sponsoruje Para Młoda. Ze względu na dokładne oszacowanie kosztów w dobrym guście wymaga się od gościa potwierdzenia swojej obecności na długo przed terminem ślubu.

Sala weselna

Przyszli małżonkowie rezerwując lokal muszą ściśle wyznaczyć godziny przyjęcia. Ma ono trwać konkretnie od-do pewnej pory, o czym goście weselni są także informowani w zaproszeniu. Zwykle uroczystość nie trwa dłużej niż do 1 w nocy – nawet jeśli zabawa jest przednia, to nikt nie przedłuża i wszyscy punktualnie zbierają się do wyjścia na kilka minut przed określoną porą.

Oczepiny? Poprawiny? – nie na Wyspach

Niestety na Wyspach nie uświadczymy takich zabaw jak popularne u nas oczepiny, tak samo zresztą, jak konkursy i zabawy weselne. Brytyjczycy, mimo, iż potrafią śmiać się z siebie, to ceremonię zaślubin traktują poważnie i dość rzeczowo. Msza w kościele, po czym spotkanie w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. W trakcie trwania przyjęcia głównie się rozmawia, je lub okupuje bar, o którym będzie więcej w następnym punkcie. Rzadko kiedy zdarza się, żeby nowożeńcy zamawiali wodzireja lub DJ-a, zwykle wystarcza muzyka puszczana przez nagłośnienie lokalu. Anglicy nie mają w zwyczaju przeprowadzania znanych nam w Polsce dwudniowych spotkań – żadne poprawiny nie wchodzą w grę, bo i po co?

Alkohol

Wyobrażacie sobie, żeby Wasi goście musieli płacić za alkohol podczas przyjęcia? Nonsens! W Polsce to coś nie do pomyślenia. Żeby gość musiał jeszcze płacić? Toż to całkowicie sprzeczne z polską tradycją gościnności, pokazowych wesel oraz uginających się stołów. W UK to natomiast norma, rodzice młodych opłacają jedynie szampana do wzniesienia pierwszego toastu. Do obiadu serwowana może być lampka białego lub czerwonego wina wliczona w cenę posiłku – i to wszystko. Jeśli biesiadującym przyjdzie chęć na mocniejszy trunek, zwykle mają oni do dyspozycji czynny bar na sali, w którym mogą kupić, co tyko będą chcieli.

Prezenty

Mieszkając w Londynie nie spotkałam się ze zwyczajem ofiarowania nowożeńcom praktykowanych u nas kopert z gotówką. Co zatem daje się w ramach prezentu ślubnego? Młoda Para zwykle odpowiednio wcześnie puszcza w obieg listę prezentów, które chciałaby otrzymać od gości. Wish list (lista życzeń) może zostać również opublikowana w internecie, co umożliwia gościom jej łatwy podgląd i ustalenie co, kto kupuje.

Krawat opcjonalny

Z reguły podczas weselnego poczęstunku panuje styl dowolny. Nikt nie oburzy się na gościa w japonkach, ani na ciotkę w krótkich spodenkach. Oprócz uroczystego stroju Pary Młodej widoczna jest ogólna swoboda w ubiorze. Oczywiście co bardziej eleganccy panowie przyjdą w garniturach, a ich towarzyski w stosownych sukniach, jednak nie jest to żaden wymóg.

Podróż poślubna

Zwykle już w kilka dni po przyjęciu młodzi małżonkowie wyruszają w wymarzoną podróż poślubną. Z uwagi na to, że sam ślub i wesele w UK nie generują zbyt dużych kosztów, nowożeńcy większą kwotę przeznaczają na rekreacyjny wyjazd.

Oceń przydatność tego artykułu