Każdego, kto był legalnie zatrudniony w Polsce, czeka rozliczenie podatków, również obcokrajowca oraz osobę, która nie mieszka w tym kraju na stałe. Co i jak rozliczamy? Czy podatki w Polsce można rozliczyć poza jej granicami? Jakie są terminy?

Podatki w Polsce

Obowiązek rozliczenia podatkowego dotyczy każdego, kto pracuje w tym kraju – również tylko przez kilka miesięcy w roku. Miano rezydenta podatkowego otrzymują osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce lub mają tzw. „centrum interesów osobistych i gospodarczych”, co oznacza głównie to, że mieszkają i pracują w Polsce. Rezydencja podatkowa dotyczy również każdego, kto przebywał na terenie Polski więcej niż 183 dni w roku.

Sytuacja jest nieco inna w przypadku, gdy rozliczający się nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Wtedy zobowiązany jest jedynie do zapłacenia podatków osiągniętych w Polsce.

Warto wiedzieć, że w okolicach terminów rozliczeń w wielu miastach w Polsce otwierane są punkty doradztwa podatkowego, gdzie możemy uzyskać pomoc w rozliczeniach i pobrać odpowiednie dokumenty. Również miejscowy Urząd Skarbowy powinien być w stanie rozwiać nasze wątpliwości.

Zasady i terminy rozliczania podatków w Polsce

W zależności od sposobu rozliczania podatków obowiązują również inne terminy rozliczeń. „Zwykły” podatnik ma obowiązek rozliczyć formularze do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym, przy czym dokumenty potrzebne nam do rozliczenia powinniśmy otrzymać od pracodawcy do końca lutego (będzie to tzw. PIT-11). Natomiast przedsiębiorstwa i podmioty posiadające własną działalność gospodarczą mają obowiązek rozliczyć się do końca stycznia roku następującego po okresie rozliczeniowym.

Do dokumentów rozliczanych zazwyczaj przez przeciętnego podatnika należy PIT-37. Taki dokument możemy rozliczyć sami albo wraz z małżonkiem i będzie on nas dotyczył, gdy mamy podpisaną umowę o pracę lub umowy zlecenie i o dzieło (tutaj przeczytasz o różnicy między tymi umowami). Opcjonalnie można złożyć w załączniku również PIT-0, jeżeli np. rozliczamy się z darowizny. Wszystkie formularze możemy pobrać na stronach ministerialnych, np. tutaj. Do rozliczenia będzie nam potrzebny również NIP lub numer PESEL, o których piszemy w innym artykule (tutaj).

Kwestią zmienną pozostają również progi podatkowe, ustalane w zależności od wysokości dochodów rocznych. Obowiązują dwa progi: pierwszy próg podatkowy – 17,75% do kwoty 85 528 zł, drugi próg podatkowy – 32% powyżej kwoty 85 528 zł (dane na rok 2019). Łatwo domyślić się też, że zdecydowanej większości z nas będzie dotyczył pierwszy próg podatkowy.

W prawie polskim istnieje także możliwość utrzymania w deklaracji kwoty wolnej od podatku. Wiąże się ona zazwyczaj z niskimi rocznymi dochodami, ale można ją zwiększyć, np. rozliczając się z darowizn, wydatków rehabilitacyjnych czy opłat za Internet. Ulgi podatkowe wiążą się również z wychowaniem dzieci oraz możliwością rozliczania się ze współmałżonkiem.

Czy podatki w Polsce można rozliczyć, jeśli mieszkamy za granicą?

Żyjemy w czasach, gdy wiele spraw można załatwić przez Internet. Dotyczy to również rozliczeń podatkowych. W związku z obowiązkiem oddania dokumentów wcale nie musimy udawać się osobiście do urzędu i wręczać ich pracownikowi. Równie dobrym, a nawet lepszym i oszczędzającym wiele czasu sposobem jest rozliczenie się przez platformę e-deklaracje, która dodatkowo podpowiada sposób wypełnienia pól oraz przelicza kwoty podane w odpowiednich okienkach. Nie gorszą alternatywą może być wysłanie formularza podatkowego pocztą, choć ten sposób wiąże się z poniesieniem kosztu nadania przesyłki.

Należy pamiętać, że płacenie podatków w Polsce, nawet w wypadku rezydentów podatkowych, jest obowiązkowe. Uchylanie się od tego obowiązku, a także podawane fałszywych danych w swoim zeznaniu może skutkować w najlepszym wypadku grzywną, a w najgorszym – nawet więzieniem.

Pracujesz w Anglii? Sprawdź jak rozliczyć podatki za granicą:

 >>> Naliczanie podatków w Anglii: umowa o pracę vs self-employed  

Oceń przydatność tego artykułu