Zakupy na raty w Polsce dla obcokrajowca

Zakupy ratalne cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Wbrew pozorom korzystają z nich nie tylko osoby słabo zarabiające, ale też te mądrze gospodarujące domowym budżetem. Kupując coś na niskie raty można łatwo uniknąć brania kosztownych pożyczek czy kredytów (choć w gruncie rzeczy raty to też kredyt). Spośród około miliona Ukraińców mieszkających nad Wisłą część z pewnością rozważa wzięcie jakiegoś sprzętu na raty w Polsce. Czy sklepy witają obcokrajowców z otwartymi ramionami?

Dokumenty do wzięcia sprzętu na raty w Polsce

Aby obcokrajowiec mógł kupić sprzęt na raty w Polsce, musi przedstawić w punkcie ratalnym dokument potwierdzający jego tożsamość i status. Może to być:

  • Karta pobytu z wydanym zezwoleniem na osiedlenie się lub pobyt rezydenta długoterminowego;
  • Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu lub zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela;
  • Karta pobytu lub karta stałego pobytu członka rodziny obywatela;

Uwaga!

Jeśli nie dysponujesz żadnym z wyżej wymienionych dokumentów, to nawet nie fatyguj się do punktu ratalnego – bank (bo to on, a nie sklep udziela kredytu) na pewno odrzuci Twój wniosek.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Zakup ratalny wymaga przedstawienia dowodu na wysokość i źródło dochodów. W przypadku obcokrajowca, zwłaszcza niemającego żadnej historii kredytowej w Polsce, oświadczenie z pewnością nie wystarczy. Oto lista dokumentów akceptowanych przez banki:

  • Umowa o pracę
  • Umowa cywilnoprawna (tylko w niektórych bankach, wymagana jest też minimum 6-miesięczna ciągłość umów)
  • PIT za ostatni rok podatkowy
  • Wydruk z bazy CEIDG (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą)
  • Odcinek emerytury/renty

Gdzie kupić sprzęt na raty w Polsce?

Obecnie jest to możliwie w praktycznie każdym sklepie RTV/AGD. Najłatwiej będzie w sklepie sieciowym, jak np. Media Markt, RTV Euro AGD, Media Expert, Neonet, Avans. W takich sklepach stacjonarnych zawsze działa punkt ratalny, gdzie można załatwić całą procedurę od ręki. Wystarczy wybrać konkretny sprzęt, a następnie poinformować sprzedawcę o chęci dokonania zakupu na raty.

Coraz większą popularnością cieszą się też zakupy ratalne przez Internet. To bardzo wygodna opcja, ponieważ nie trzeba nawet ruszać się z kanapy. Wszystko można załatwić z poziomu komputera, a procedura trwa około 15-20 minut – także w dniu wolnym. Wymagane dokumenty wystarczy zeskanować i dołączyć do wniosku kredytowego. W Polsce sprzęt na raty przez Internet można kupić np. w takich sklepach, jak oleole.pl, euro.com.pl, ale i na Allegro (tutaj w ratach pośredniczy PayU).

Opłacalność zakupów na raty

Opłacalność zakupu ratalnego zależy wyłącznie od jednego czynnika: rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu (RRSO). Na szczęście w Polsce normą jest już, że sklepy RTV/AGD oferują raty 0%, czyli w praktyce bezpłatne. Cena sprzętu jest po prostu dzielona przez liczbę rat. Jeśli np. telewizor kosztuje 3000 złotych, to kupując go na 10 rat 0% będziesz płacić 300 złotych miesięcznie bez żadnych dodatkowych kosztów.

No właśnie: czy aby na pewno bez kosztów? To już zależy od konkretnej sytuacji. Obcokrajowcy bez historii kredytowej i z krótkim stażem pobytu w naszym kraju, niestety muszą się liczyć z tym, że bank uzależni przyznanie kredytu od wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Podnosi ono koszt całej operacji średnio o 100-200 złotych.

Jeśli więc nie stać Cię na to, aby kupić sprzęt za gotówkę, to raty będą idealną opcją dla Ciebie. Zwłaszcza, gdy mówimy tutaj o ratach 0%. Pamiętaj również, aby przed podpisaniem umowy bardzo dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Jeśli nie znasz perfekcyjnie języka polskiego lub cokolwiek jest dla Ciebie niezrozumiałe, poproś o pomoc zaufanego Polaka.

Przypomnijmy też, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy konsument może odstąpić od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od daty jej zawarcia bez podawania przyczyny.

Przymierzasz się do zakupu sprzętu na raty w Polsce, a możesz masz już to za sobą? Jesteśmy bardzo ciekawi Twojego komentarza!

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *