Zakupy ratalne cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Wbrew pozorom korzystają z nich nie tylko osoby słabo zarabiające, ale też te mądrze gospodarujące domowym budżetem. Kupując coś na niskie raty można łatwo uniknąć brania kosztownych pożyczek czy kredytów (choć w gruncie rzeczy raty to też kredyt). Spośród około miliona Ukraińców mieszkających nad Wisłą część z pewnością rozważa wzięcie jakiegoś sprzętu na raty w Polsce. Czy sklepy witają obcokrajowców z otwartymi ramionami?

Dokumenty do wzięcia sprzętu na raty w Polsce

Aby obcokrajowiec mógł kupić sprzęt na raty w Polsce, musi przedstawić w punkcie ratalnym dokument potwierdzający jego tożsamość i status. Może to być:

  • Karta pobytu z wydanym zezwoleniem na osiedlenie się lub pobyt rezydenta długoterminowego;
  • Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu lub zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela;
  • Karta pobytu lub karta stałego pobytu członka rodziny obywatela;

Uwaga!

Jeśli nie dysponujesz żadnym z wyżej wymienionych dokumentów, to nawet nie fatyguj się do punktu ratalnego – bank (bo to on, a nie sklep udziela kredytu) na pewno odrzuci Twój wniosek.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Zakup ratalny wymaga przedstawienia dowodu na wysokość i źródło dochodów. W przypadku obcokrajowca, zwłaszcza niemającego żadnej historii kredytowej w Polsce, oświadczenie z pewnością nie wystarczy. Oto lista dokumentów akceptowanych przez banki:

  • Umowa o pracę
  • Umowa cywilnoprawna (tylko w niektórych bankach, wymagana jest też minimum 6-miesięczna ciągłość umów)
  • PIT za ostatni rok podatkowy
  • Wydruk z bazy CEIDG (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą)
  • Odcinek emerytury/renty

Gdzie kupić sprzęt na raty w Polsce?

Obecnie jest to możliwie w praktycznie każdym sklepie RTV/AGD. Najłatwiej będzie w sklepie sieciowym, jak np. Media Markt, RTV Euro AGD, Media Expert, Neonet, Avans. W takich sklepach stacjonarnych zawsze działa punkt ratalny, gdzie można załatwić całą procedurę od ręki. Wystarczy wybrać konkretny sprzęt, a następnie poinformować sprzedawcę o chęci dokonania zakupu na raty.

Coraz większą popularnością cieszą się też zakupy ratalne przez Internet. To bardzo wygodna opcja, ponieważ nie trzeba nawet ruszać się z kanapy. Wszystko można załatwić z poziomu komputera, a procedura trwa około 15-20 minut – także w dniu wolnym. Wymagane dokumenty wystarczy zeskanować i dołączyć do wniosku kredytowego. W Polsce sprzęt na raty przez Internet można kupić np. w takich sklepach, jak oleole.pl, euro.com.pl, ale i na Allegro (tutaj w ratach pośredniczy PayU).

Opłacalność zakupów na raty

Opłacalność zakupu ratalnego zależy wyłącznie od jednego czynnika: rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu (RRSO). Na szczęście w Polsce normą jest już, że sklepy RTV/AGD oferują raty 0%, czyli w praktyce bezpłatne. Cena sprzętu jest po prostu dzielona przez liczbę rat. Jeśli np. telewizor kosztuje 3000 złotych, to kupując go na 10 rat 0% będziesz płacić 300 złotych miesięcznie bez żadnych dodatkowych kosztów.

No właśnie: czy aby na pewno bez kosztów? To już zależy od konkretnej sytuacji. Obcokrajowcy bez historii kredytowej i z krótkim stażem pobytu w naszym kraju, niestety muszą się liczyć z tym, że bank uzależni przyznanie kredytu od wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Podnosi ono koszt całej operacji średnio o 100-200 złotych.

Jeśli więc nie stać Cię na to, aby kupić sprzęt za gotówkę, to raty będą idealną opcją dla Ciebie. Zwłaszcza, gdy mówimy tutaj o ratach 0%. Pamiętaj również, aby przed podpisaniem umowy bardzo dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Jeśli nie znasz perfekcyjnie języka polskiego lub cokolwiek jest dla Ciebie niezrozumiałe, poproś o pomoc zaufanego Polaka.

Przypomnijmy też, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy konsument może odstąpić od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od daty jej zawarcia bez podawania przyczyny.

Przymierzasz się do zakupu sprzętu na raty w Polsce, a możesz masz już to za sobą? Jesteśmy bardzo ciekawi Twojego komentarza!

Oceń przydatność tego artykułu