Wielka Brytania jest jednym z najmocniej dotkniętych pandemią państw na świecie. Brytyjska służba zdrowia, choć uchodzi za dobrze zorganizowaną i świetnie wyposażoną, nie do końca poradziła sobie z gwałtownym wzrostem liczby osób wymagających hospitalizacji. Podstawowym problemem – jak w każdym innym kraju – okazały się być niedobory personelu medycznego i paramedycznego. W UK brakuje teraz ratowników medycznych, pielęgniarek, ale też kierowców karetek, dyspozytorów etc. To może być szansa dla polskich emigrantów, którzy z jednej strony chcą się przekwalifikować, a z drugiej czują potrzebę niesienia pomocy innym i bycia na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Jak zatem zostać ratownikiem medycznym lub przedstawicielem innych bardzo potrzebnych zawodów w UK?

Ratownik medyczny: kto może pracować w tym zawodzie w UK?

Aby zostać ratownikiem medycznym w UK trzeba ukończyć kurs zatwierdzony przez Radę Zawodów Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (HCPC). Lista takich kursów jest dostępna na stronie internetowej HCPC. Każda uczelnia określa własne kryteria, jakie bierze pod uwagę na etapie rekrutacji. Niemal zawsze konieczne będzie zdanie egzaminu wstępnego. Dobra informacja jest taka, że obecnie NHS oferuje bardzo atrakcyjne wsparcie finansowe dla studentów kierunków medycznych – m.in. można uzyskać stypendium w wysokości 5000 funtów rocznie.

Rada

Komplet informacji potrzebnych osobom, które chcą zdobyć zawód ratownika medycznego w UK, znajdziecie na stronie internetowej NHS.

Etap studiów mogą oczywiście pominąć osoby, które już posiadają kwalifikacje ratownika medycznego zdobyte w Polsce. Jeśli jesteś ratownikiem i rozważasz emigrację do UK, to przed podjęciem pracy w szpitalu musisz zarejestrować się w HCPC – można to zrobić przez formularz dostępny online. Obecnie HCPC szybko weryfikuje kwalifikacje ratowników z innych krajów, bo ci są bardzo potrzebni. W praktyce więc wystarczy potwierdzenie swojego wykształcenia, nie ma natomiast potrzeby zdawania egzaminu językowego.

W Wielkiej Brytanii od ratowników medycznych zwyczajowo wymaga się posiadania prawa jazdy. Paramedycy bardzo często sami prowadzą karetki pogotowia i motocykle, aby mieć możliwość szybkiego dotarcia na miejsce np. wypadku.

Polscy ratownicy medyczni stanowią jedną z najliczniejszych grup obcokrajowców wykonujących ten zawód w UK. Jest on bardzo obciążający psychicznie, wymaga zaakceptowania nienormowanego czasu pracy, a to wszystko za – powiedzmy sobie szczerze dość przeciętne wynagrodzenie.

jak zostac pielegniarzem anglia

Jego wysokość jest uzależniona od tzw. bandu, czyli stopnia kwalifikacji. Ratownik z bandem 5 może liczyć na około 2000 funtów miesięcznie, band 6 daje zarobki na poziomie około 2500 funtów miesięcznie a band 7 – do około 4200 funtów miesięcznie (kwoty na rękę).

Przy okazji zajrzyjcie do naszego artykułu, w którym analizowaliśmy zarobki w służbie zdrowia w UK.

Kierowca karetki pogotowia

Ten zawód jest już znacznie łatwiej dostępny dla osób, które mieszkają w UK i planują się przebranżowić, odpowiadając tym samym na potrzeby brytyjskiej służby zdrowia. Kierowcy karetek również są dziś bardzo poszukiwani, a wymagania stawiane kandydatom nie są specjalnie wygórowane.

Podstawowym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy – honorowane jest również to wyrobione w Polsce. Uwaga jednak! Dany szpital czy inna placówka służby zdrowia może oczekiwać uprawnień do prowadzenia większych pojazdów oraz przewozu pasażerów (prawo jazdy kategorii C oraz D).

Kierowca karetki w brytyjskim pogotowiu musi się odznaczać doskonałymi umiejętnościami prowadzenia pojazdów, znajomością języka angielskiego w stopniu co najmniej komunikatywnym oraz mieć podstawą wiedzę z zakresu obsługi wyposażenia karetki (np. CB radia). Przed przystąpieniem do pracy kandydat zawsze przechodzi 2-3 tygodniowy kurs organizowany w danej placówce.

kierowca karetki uk

Asystent pomocy doraźnej

Jest to kolejny zawód paramedyczny, do którego wykonywania nie są potrzebne jakieś specjalne kwalifikacje – chyba, że inaczej uzna dyrektor szpitala lub innej placówki medycznej. Asystent pomocy doraźnej, czyli ECA, jest członkiem załogi karetki pogotowia.

Do jego obowiązków należy ścisła współpraca z ratownikiem medycznym. W praktyce jest jego pomocnikiem – m.in. zajmuje się zakładaniem opatrunków, kontrolowaniem krwawienia, pomaga ofiarom przemocy domowej, ułatwia ewakuację etc. Nierzadko ECA jest też kierowcą karetki odpowiedzialnym za dobry stan techniczny i kompletne wyposażenie pojazdu.

Od ECA wymaga się przede wszystkim umiejętności mówienia, pisania i liczenia po angielsku, komunikatywności, opanowania oraz posiadania prawa jazdy. Podobnie, jak w przypadku kierowcy karetki, przed podjęciem pracy na tym stanowisku kandydat przechodzi 2-3 tygodniowy kurs.

Dyspozytor ratownictwa medycznego

Choć do wykonywania tego zawodu nie trzeba mieć szczególnych kwalifikacji, to absolutnie nie należy go uznawać za bułkę z masłem. Praca dyspozytora ratownictwa medycznego jest niezwykle stresująca. Wymaga pełnego opanowania, stalowych nerwów, umiejętności szybkiego myślenia i analizowania sytuacji, a także perfekcyjnej organizacji.

Dyspozytorów ratownictwa medycznego szukają szpitale, placówki pogotowia ratunkowego, ale też samo NHS. Jakie wymagania są stawiane kandydatom? To przede wszystkim doskonała znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, podstawowe umiejętności informatyczne oraz pełnoletność – ten ostatni wymóg jest związany z tym, że operator często pracuje na nocne zmiany.

Czym jest PTS?

Jest to akronim nazwy zawodu, który często określa się mianem po prostu kontrolera. To ktoś z pogranicza dyspozytora a pracownika call center. PTS jest odpowiedzialny za przydzielanie załogi medycznej do konkretnego pacjenta.

Przykładowo: pracownik otrzymuje wiadomość, że starsza pani musi się dziś dostać na badania kontrolne do szpitala. PTS ocenia, w jakim stanie zdrowia jest pacjentka, ustala, czy ma ona jakieś specjalne potrzeby i na tej podstawie decyduje, czy na miejsce należy wysłać karetkę z pełną obsadą czy może wystarczy mniejszy samochód do przewozu pacjentów z jednym sanitariuszem.

W dobie pandemii COVID-19 rola PTS-ów jest nie do przecenienia, ponieważ wspierają oni dyspozytorów, często są delegowani do bieżącej obsługi pacjentów przebywających w izolacji, poprawiają również efektywność wykorzystania ambulansów.

Aby pracować w charakterze PTS nie trzeba mieć żadnych specjalnych kwalifikacji. Wymagana jest jedynie bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz obsługi komputera.

Oczywiście brytyjska służba zdrowia w tym skrajnie trudnym okresie potrzebuje także pielęgniarek i lekarzy, zwłaszcza zakaźników oraz anestezjologów. Tutaj jednak wymagane są już wysokie kwalifikacje zawodowe, ale w UK honoruje się uprawnienia zdobyte w Polsce.

pts co robi

Gdzie szukać ofert pracy w brytyjskiej służbie zdrowia?

Największym źródłem ogłoszeń jest strona www.jobs.nhs.uk. Znajdziecie na niej oferty dla pracowników medycznych i paramedycznych z całego kraju. Co ciekawe, na tej stronie są dostępne również oferty szkoleń i praktyk zawodowych dla osób, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego, ale chcą się przebranżowić i zostać pracownikami brytyjskiej służby zdrowia.

Chodzi Wam po głowie pomysł przebranżowienia się i podjęcia pracy w brytyjskiej służbie zdrowia? A może znajdą się tutaj osoby, które już wykonują jeden z opisanych przez nas zawodów? Jest ciężko? Pandemia mocno daje się Wam we znaki?

Oceń przydatność tego artykułu