Przelewy bankowe są najważniejszym rodzajem bezgotówkowych transakcji płatniczych. Współczesny system bankowości umożliwia wiele opcji realizacji przelewów, dzięki czemu pieniądze trafiają z łatwością i w określonym czasie do wybranego miejsca. Najpopularniejsze opcje przelewów w Polsce to Elixir, BlueCash i Sorbnet. Czym się różnią? Zobacz.

Co to jest przelew bankowy?

Przelew bankowy to najważniejszy rodzaj płatności bezgotówkowej. Ma miejsce, gdy pieniądze są przenoszone z jednego konta bankowego na drugie. Za niektóre transakcje, np. przelewy międzynarodowe lub natychmiastowe, trzeba dodatkowo zapłacić, ale mimo to przelewy bankowe są wciąż najchętniej wybieraną opcją transakcji bezgotówkowych. Uważane są za bezpieczniejsze niż płatności gotówkowe. Z reguły odbywają się one pomiędzy następującymi rodzajami rachunków:

 • dwa rachunki tego samego banku (przelew wewnętrzny);
 • dwa rachunki w różnych bankach (przelew międzybankowy);
 • Twoje konto bankowe i cudze konto w tym samym kraju (przelew krajowy);
 • Twoje konto bankowe i konto innej osoby za granicą (przelew międzynarodowy).

To jak długo trwa, zanim pieniądze trafią na konto odbiorcy, zależy od rodzaju zlecanego przelewu.

Jakie dane są potrzebne, aby przelać pieniądze?

Do zlecenia przelewu potrzebne są następne dane:

 • imię i nazwisko odbiorcy przelewu;
 • informacje (nazwisko, imię, firma, miejscowość) o nadawcy lub posiadaczu rachunku;
 • IBAN (międzynarodowy numer rachunku) odbiorcy;
 • kwota przelewu;
 • tytuł przelewu.

Czym jest przelew Elixir?

Elixir (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa) to wprowadzony w 1994 roku system rozliczeń międzybankowych, który w pełni opiera się na teletransmisji danych. Nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem tego systemu prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa. Zadaniem systemu Elixir jest wymiana komunikatów pomiędzy bankami o zleconych przelewach zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, instytucje oraz banki.

W zasadzie Elixir to najprostsza forma przelewów, która działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Zlecenia są realizowane w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku w trzech sesjach ustalonych przez NBP:

 • I sesja poranna: 10.30–11.00;
 • II sesja popołudniowa: 14.30–15.00;
 • III sesja wieczorna: 17.00–17.30.

Minimalny czas oczekiwania na międzybankowy przelew Elixir wynosi 2 godziny, natomiast przelewy wewnętrzne są realizowane o wiele szybciej, nawet w ciągu kilku minut. Z racji tak dużej dostępności system Elixir jest najczęściej używany do wykonywania poleceń zapłaty, opłat rachunków, wykonywania tradycyjnych przelewów, obsługi czeków itp.

Karty płatnicze

Szybki przelew – alternatywa dla zwykłych przelewów

Warto pamiętać, że zlecenie zwykłego przelewu może wiązać się z opóźnionym wpływem środków na konto odbiorcy. Dlaczego? Otóż każdy bank ma możliwość ustalenia własnego czasu realizacji przelewu wychodzącego i przychodzącego. Dlatego wykonując przelew Elixir nie masz pewności, że w ciągu dwóch godzin dotrze on na inne konto. Jeśli na przykład czas realizacji ostatniej sesji wychodzącej w Twoim banku to godzina 15:30, a księgowanie przelewów w ostatniej sesji przychodzącej w banku odbiorcy następuje o godzinie 16:30, najprawdopodobniej środki zostaną zaksięgowane dopiero następnego dnia roboczego. Dlatego masz możliwość skorzystania z tzw. szybkich przelewów, które gwarantują dostarczenie pieniędzy na inny rachunek zwykle w ciągu godziny lub nawet kilkunastu minut.

Co to jest Sorbnet?

Jedną z opcji realizacji szybkich przelewów jest system Sorbnet (System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim). Od 1998 roku podlega on elektronicznej wymianie danych i jest systemem rozliczeń w czasie rzeczywistym. Początkowo mogły z niego korzystać tylko instytucje rozliczeniowe, centrale banków komercyjnych, NBP oraz zrzeszenia banków spółdzielczych. Od 2001 roku w systemie Sorbnet wprowadzono obsługę klientów indywidualnych, a dokładniej możliwość realizowania przelewów wysokokwotowych. Ustalono nawet prawny obowiązek, że wszystkie przelewy o wartości minimum 1 000 000 zł mogą być wykonywane tylko przez system Sorbnet.

Różnica pomiędzy przelewami Sorbnet a Elixir polega przede wszystkim na braku ograniczeń kwotowych oraz szybkości realizowanej transakcji. Zwykle wysłane pieniądze trafiają na rachunek w innym banku w ciągu godziny. Niestety, wadą Sorbnetu jest to, że działa on tylko w dni robocze pomiędzy 7:30 a 16:00.

Co to jest BlueCash?

Kolejnym rozwiązaniem, które umożliwia robienie przelewów, jest system BlueCash, dostarczany przez firmę BlueMedia. Działa na zasadzie przelewów wewnętrznych. BlueMedia jest właścicielem rachunków w kilkunastu bankach, co umożliwia błyskawiczne dostawy przelewów z konta zleceniodawcy na konto odbiorcy. W efekcie pieniądze mogą dotrzeć do odbiorcy w ciągu 15 minut.

Przelew BlueCash jest aktywny przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Główną wadą takiej formy transakcji są ograniczenia kwotowe (maksymalnie 20 tys. zł) oraz fakt, że nie wszystkie banki w Polsce uczestniczą w przelewach ekspresowych BlueCash. Taką usługę oferuje m.in. Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, Bank Pocztowy, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Pekao SA, PKO BP, Santander Bank Polska oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Aktualną listę banków znajdziesz na stronie serwisu BlueMedia.

Czy można w inny sposób zrealizować szybki przelew?

Przelewy bankowe – krajowe, zagraniczne, zwykłe, szybkie lub natychmiastowe – mają pewne ograniczenia, głównie czasowe i kwotowe. Poza tym banki zwykle pobierają wysokie prowizje od realizacji szybkich transakcji. Do tego dochodzą również opłaty za przelewy zagraniczne, prowizje od wymiany walut itd. Alternatywnie możesz skorzystać z zewnętrznej licencjonowanej instytucji płatniczej EasySend, w której zrealizujesz szybkie przekazy pieniężne. Możesz wysyłać pieniądze bez opóźnień, bezpiecznie, bez ukrytych kosztów i mieć pewność, że na konto odbiorcy dotrą nawet w 10 minut.

Oceń przydatność tego artykułu