Wielka Brytania jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej, jednak nie cieszy się przesadnie dużym zainteresowaniem wśród osób, które szukają „tylko” pracy wakacyjnej. Tymczasem brytyjscy pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają obcokrajowców, w tym Polaków, do różnego rodzaju prac sezonowych. Praca wakacyjna w UK to opłacalne rozwiązanie, ale czy ryzykowne? O czym należy pamiętać przed spakowaniem walizki? Wreszcie: ile można w ten sposób zarobić? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Opublikowano: 14.06.2019, aktualizacja: 21.05.2021

Praca na wakacje w UK – ile można zarobić?

Prace sezonowe najczęściej są zlecane osobom niewykwalifikowanym. Jest to zupełnie zrozumiałe – obie strony wiedzą przecież, że współpraca ma charakter tymczasowy i trudno oczekiwać od pracodawców, by inwestowali w pracownika, który za 2-3 miesiące wróci do siebie. Stąd też gros ofert pracy wakacyjnej dotyczy prostych czynności.

Wynika z tego również kwestia wynagrodzenia, które nie jest spektakularnie wysokie. W zdecydowanej większości przypadków pracownicy wakacyjni mogą liczyć na minimalną stawkę, czyli The National Living Wage. Jej wysokość jest aktualizowana co roku w kwietniu. Od kwietnia 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w UK wynosi 8,91 funta za godzinę, przy czym stawka ta jest nieco inna w przypadku młodych pracowników.

Osoby między 16. a 17. rokiem życia muszą otrzymać minimum 4,62 funta za godzinę. Pracownicy w wieku od 18 do 20 lat dostaną co najmniej 6,56 funta za godzinę, natomiast z przedziału 21-24 lata – 8,36 funta za godzinę.

W jakich branżach najłatwiej o pracę wakacyjną w UK?

Praca wakacyjna kojarzy się nam jednoznacznie ze zbieraniem owoców czy pomocą w gospodarstwie rolnym. Tymczasem śmiało można ją wykonywać w wielu innych branżach. W Wielkiej Brytanii pracodawcy szczególnie chętnie zatrudniają pracowników sezonowych w gastronomii, hotelarstwie i budownictwie.

Wyspy Brytyjskie są dziś bardzo modnym celem wyjazdów turystycznych. Sami Brytyjczycy również chętnie odpoczywają na swoim wybrzeżu, zwłaszcza południowym. To powoduje, że branża turystyczna tworzy mnóstwo miejsc pracy sezonowej. Warto jej szukać przede wszystkim w najpopularniejszych kurortach, jak Brighton, Rhossili (w Walii) czy Caithness. Tuż przed sezonem (w czerwcu) wiele barów, restauracji, hoteli i punktów usługowych szuka rąk do pracy, również poprzez wywieszanie ogłoszeń na swoich witrynach.

Jeśli chodzi o gastronomię, to tutaj pracy wakacyjnej warto szukać nie tylko w kurortach, ale także w największych brytyjskich miastach. Przykładem jest Londyn, który rokrocznie odwiedza kilkanaście milionów (!) turystów z zagranicy – więcej niż całą Polskę. Przeglądając oferty pracy np. na www.indeed.co.uk można bez problemu natknąć się na ogłoszenia, których treść wprost wskazuje na poszukiwanie pracowników do pomocy w okresie wakacyjnym.

Pamiętajmy, że pracy wakacyjnej w UK szukają nie tylko obcokrajowcy, ale też sami Brytyjczycy – dotyczy to zwłaszcza studentów. Wśród nich największą popularnością cieszy się szeroko pojęty handel. W związku z lawinowym wzrostem liczby turystów i okresem urlopowym, sklepy i magazyny szukają pracowników sezonowych do sprzedaży, pakowania paczek czy segregowania ubrań.

Typowe zawody, w których śmiało można szukać pracy wakacyjnej w UK to:

Jak zorganizować wyjazd do pracy wakacyjnej w UK?

Ofert pracy wakacyjnej w UK najlepiej jest szukać w Internecie na takich portalach, jak:

  • Gumtree.com
  • Monster.co.uk
  • Jobs.co.uk
  • Totaljobs.com

Ponieważ mówimy tutaj o wyjeździe krótkoterminowym, nie trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać. Na pewno jednak warto sobie wcześniej „zaklepać’ pracę, jeszcze będąc w Polsce. Wyjazd w ciemno to zawsze ryzyko. Z każdym dniem bez pracy rośnie ciśnienie, by przyjąć jakąkolwiek ofertę, a nawet skusić się na propozycję zatrudnienia na czarno, co jest bardzo złym pomysłem.

Fajna opcja to wyjazd w większej grupie dobrych znajomych. Będzie Wam raźniej, a i koszty utrzymania na miejscu znacznie spadną – wystarczy, że podzielicie się czynszem za wynajem mieszkania i będziecie gotować wspólne posiłki.

Fundamentalna rada, z której warto skorzystać, to wcześniejsze podszlifowanie języka angielskiego. Choć od pracowników sezonowych wykonujących najprostsze zawody zwykle nie wymaga się dobrego władania mową Szekspira, to jednak umiejętność swobodnego komunikowania się po angielsku bardzo ułatwia codzienne życie na Wyspach i minimalizuje stres związany z wyjazdem do obcego kraju.

Wakacyjna praca w UK – na co uważać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o jednym: zgodnie z brytyjskimi przepisami pracownikom sezonowym przysługują dokładnie takie same prawa, jak etatowym. Pracodawca nie może traktować zatrudnionego gorzej tylko dlatego, że ten będzie pracować u niego krótko. Musi mu zaoferować co najmniej The National Living Wage, zagwarantować prawo do urlopu, maksymalnie 8-godzinnego dnia pracy czy przerw.

Więcej o prawach, ale i obowiązkach pracowników w UK przeczytacie w naszym artykule.

5 powodów, dla których warto podjąć pracę wakacyjną w UK

  1. To świetny sposób na podreperowanie domowego budżetu (zwłaszcza studenckiego).
  2. Praca wakacyjna na Wyspach podnosi kompetencje językowe znacznie lepiej niż jakikolwiek kurs w Polsce.
  3. Szansa zdobycia znajomości, które kiedyś mogą się przydać, gdy zapadnie decyzja o – tym razem długotrwałej – emigracji na Wyspy.
  4. Zdobycie doświadczenia zawodowego u brytyjskich pracodawców, co znacznie ułatwi poszukiwanie stałej pracy na Wyspach w przyszłości.
  5. Połączenie pracy ze zwiedzaniem. Wielka Brytania to bardzo atrakcyjny kierunek turystyczny. W samym Londynie można skorzystać z przebogatej oferty kulturalnej i to całkowicie za darmo!

Jak wysłać zarobione pieniądze do Polski?

Oczywiście, że przez EasySend! Posiadanie angielskiego (darmowego!) konta bankowego to podstawa, aby normalnie funkcjonować w UK przez te kilka miesięcy. Aby nie ulec pokusie szybkiego wydania zarobionych pieniędzy warto od razu po wypłacie przesłać chociaż jej część na swoje konto w Polsce – podziękujecie sobie za to po powrocie.

Wystarczy zalogować się do Panelu Klienta EasySend (rejestracja trwa chwilę, a wymóg weryfikacji dokumentów obowiązuje dopiero przy przelewach powyżej równowartości 1.000EUR/90 dni). Następnie wskazujemy polskie konto, na które EasySend ma przesłać przewalutowane przez nich funty i zlecamy przelew z konta angielskiego na podane dane. Proste, bezpieczne i wygodne. Więcej na ten temat doczytacie TUTAJ.

darmowy przelew do polski

Czy ktoś z Was ma na koncie doświadczenie z pracą wakacyjną w UK? Jak było? Udało się trochę zarobić? Może macie jakieś rady dla osób, które dopiero rozważają taką opcję?

Oceń przydatność tego artykułu