Wielka Brytania wciąż jest największym skupiskiem polskich emigrantów zarobkowych, ale już wkrótce ten status mogą jej odebrać Niemcy. Brexit skutecznie zniechęca do osiedlania się na Wyspach. Coraz więcej osób planujących emigrację woli nie ryzykować i stawia na inne kierunki. Hitem są przede wszystkim wyjazdy nad Ren. Jeśli wciąż się wahasz i nie wiesz, czy lepszą opcją będzie dla Ciebie praca w UK czy w Niemczech, to przeczytaj nasz poradnik – z pewnością pomoże Ci on w podjęciu dobrej decyzji.

Polacy wyjeżdżają z UK, ale niekoniecznie wracają do ojczyzny

Rok 2018 był pierwszym od wielu lat, w którym odnotowano wyraźny odpływ polskich emigrantów z Wysp Brytyjskich. Główny Urząd Statystyczny podał, że z UK wyprowadziło się wtedy ponad 100 tysięcy Polaków. Można w ciemno założyć, że dane za 2019 rok będą podobne lub nawet wyższe.

Nie jest natomiast tak, że ziściły się marzenia polskich polityków różnych opcji o masowym powrocie emigrantów do ojczyzny. Większość Polaków pracujących na Wyspach po prostu szuka dla siebie innego miejsca, ale nadal poza granicami naszego kraju. Trudno się też temu dziwić, bo jak wytłumaczyć osobie, która przez kilka ostatnich lat zarabiała 9 funtów na godzinę, by teraz zaakceptowała stawkę np. 18 złotych?

Problemy Wielkiej Brytanii są natomiast na rękę innym krajom, których gospodarki pilnie potrzebują rąk do pracy. Szczególnie mogą na tym zyskać Niemcy. Obecnie nad Renem pracuje, w zależności od źródła, między 700 a 900 tysięcy Polaków. Jeśli ten trend się utrzyma, to prawdopodobnie już w 2020 roku więcej polskich emigrantów zarobkowych będzie za naszą zachodnią granicą niż w UK. Do niedawna nie do pomyślenia.

Niemieccy pracodawcy wyczuli koniunkturę i wręcz zachęcają polskich pracowników, by Ci zostawili Wielką Brytanię i przeprowadzili się nad Ren. W brytyjskich mediach polonijnych są publikowane ogłoszenia m.in. niemieckich szpitali, które są gotowe od ręki przyjąć setki osób. Emigrant z Polski, który nie ma pewności, jak Brexit wpłynie na jego sytuację zawodową, a nie zapuścił jeszcze w UK korzeni, ma więc nad czym myśleć. Podobnie jak osoby, które dopiero planują wyjazd w celach zarobkowych.

praca w uk czy warto

Dlaczego Polacy wyjeżdżają do Niemiec?

Ciekawy obraz współczesnej polskiej emigracji maluje się po lekturze raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Work Service. Jest to cykliczne zestawienie, które pokazuje, jak bardzo zmieniają się preferencje osób planujących wyjazd do pracy za granicą. Jeszcze do 2015 roku numerem jeden była Wielka Brytania. W 2018 roku palmę pierwszeństwa przejęły Niemcy.

Ze wspomnianego raportu wynika, że emigrację zarobkową do UK planuje już tylko 3% osób rozważających wyjazd z kraju. Zdecydowanie więcej, bo aż 25%, celuje w Niemcy. Popularniejsze od Wielkiej Brytanii są nawet takie kraje, jak Szwecja, Holandia, czy – to jeden z „hitów” współczesnej emigracji – Norwegia.

UK czy Niemcy? Który rynek pracy jest atrakcyjniejszy dla emigranta?

Nie jest oczywiście tak, że w związku z Brexitem nagle będziemy obserwować falę masowej emigracji z Wielkiej Brytanii do innych krajów. Nadal kilkaset tysięcy pracujących w UK Polaków deklaruje, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej niewiele dla nich zmienia. Jednak osoby, które jeszcze nie kupiły biletu w jedną stronę, zdecydowanie mają się nad czym zastanawiać.

Aby ułatwić Ci rozwiązanie tego dylematu, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych elementów mających wpływ na wybór kierunku emigracji zarobkowej. Skupiamy się na: zarobkach (minimalna stawka godzinowa), kosztach życia (ceny najpotrzebniejszych produktów, średnia wysokość czynszu za jednopokojowe mieszkanie), koszcie i łatwości dojechania na miejsce oraz benefitach oferowanych w obu krajach. Kto wygrywa – Wielka Brytania czy Niemcy? Przekonaj się.

praca w hamburgu

Zarobki w Niemczech i Wielkiej Brytanii

W 2020 roku stawka minimalna w obu krajach wynosi odpowiednio:

 • W Niemczech 9,35 euro na godzinę.
 • W Wielkiej Brytanii do kwietnia 2020 roku jest to 8,21 funta na godzinę dla pracownika powyżej 25. roku życia oraz 7,70 funta dla osób w wieku od 21 do 24 lat.

Stawki są więc porównywalne (ok. 41 zł), jeśli weźmiemy pod uwagę starszych pracowników w UK. Osoby młode w Niemczech zarobią nieco więcej.

Koszty życia – Niemcy vs UK

Za portalem www.cenynaswiecie.pl sprawdzamy, ile w Niemczech i w Wielkiej Brytanii kosztują podstawowe produkty spożywcze:

Niemcy

 • Chleb – 1,30 euro;
 • Masło (200 g) – 1,25 euro;
 • Ser żółty (1 kg) – 6 euro;
 • Jajka (10 sztuk) – 1,29 euro;
 • Mleko (1 litr) – 0,68 euro;
 • Ziemniaki (1 kg) – 1 euro;

Wielka Brytania:

 • Chleb – 1 funt;
 • Masło – 1,2 funta;
 • Ser żółty – 6 funtów;
 • Jajka – 1,39 funta;
 • Mleko – 0,89 funta;
 • Ziemniaki – 0,9 funta;

Ceny są więc jak najbardziej porównywalne. A co z czynszem za jednopokojowe mieszkanie? W Wielkiej Brytanii, ale nie w Londynie, można je wynająć za około 120 funtów tygodniowo, czyli 480 funtów miesięcznie. W Niemczech jest nieco taniej, bo poza Berlinem da się spokojnie wynająć kawalerkę za około 400 euro miesięcznie.

Koszty wyjazdu do Niemiec i Wielkiej Brytanii

Pod tym względem teoretycznie wygrywają Niemcy, bo leżą znacznie bliżej niż Wielka Brytania. Z drugiej jednak strony osoby, które nie zabierają ze sobą całego dobytku, szybciej i taniej mogą się dostać do UK – to oczywiście zasługa bardzo tanich biletów lotniczych w tzw. low-costach, jak Ryanair. Poza tym samoloty na Wyspy latają z każdego miasta w Polsce posiadającego międzynarodowe lotnisko.

Przy okazji: sprawdź, jak tanio kupić bilety lotnicze do UK.

Dlatego naszym zdaniem pod względem łatwości i kosztów dojazdu Niemcy mogą być atrakcyjniejszym kierunkiem wyłącznie z perspektywy osób mieszkających blisko zachodniej granicy. W takim układzie, i przy znalezieniu zatrudnienia w jednym z landów wschodnich, można nawet rozważyć codzienne dojeżdżanie do pracy samochodem.

Benefity w Niemczech i Wielkiej Brytanii

Oba kraje mają bardzo rozbudowaną politykę socjalną – a już szczególnie w porównaniu z Polską. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na emigrację do UK czy do Niemiec, możesz skorzystać z licznych benefitów: rodzinnych, dla osób o niskich dochodach, mieszkaniowych.

Mimo wszystko lekką przewagę ma pod tym względem Wielka Brytania, gdzie lista dostępnych benefitów jest imponująca, a warunki ich przyznawania są bardzo łatwe do spełnienia. Szczególnie dobrze w UK powinny się czuć osoby mające dzieci – nawet słynny niemiecki Kindergeld „wymięka” przy systemie benefitów rodzicielskich obowiązującym na Wyspach.

Taka chłodna analiza pokazuje, że Wielka Brytania nadal jest atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej – Niemcy wypadają lepiej w zasadzie tylko pod kątem płacy minimalnej dla młodych pracowników i kosztów wynajmu mieszkania. Oczywiście wszystko może się zmienić po Brexicie, ale trudno też podejrzewać, że Brytyjczycy sami ukręcą na siebie bat i jakoś znacząco utrudnią emigrantom podejmowanie pracy w swoim kraju.

benefity za granica dzieci

Co sądzicie o naszym porównaniu? Zastanawiacie się, gdzie wyemigrować? Może ktoś z Was niedawno zamienił UK na Niemcy lub odwrotnie? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii!

Ważne! W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 EasySend nie realizuje nowych przelewów z Niemiec oraz pozostałych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nadal realizowane są przelewy z Polski oraz z Wielkiej Brytanii do wszystkich krajów EOG, również do Niemiec. Jest to sytuacja przejściowa, prosimy o wyrozumiałość.

Oceń przydatność tego artykułu