praca w magazynie uk

Praca w magazynie w UK: ile można zarobić?

Praca magazyniera to jedno z najchętniej wybieranych zajęć przez Polaków emigrujących na Wyspy Brytyjskie. Oczywiście powodem nie są niskie ambicje i kompetencje naszych rodaków, ale po prostu fakt, że taką pracę można znaleźć dość szybko i zdobyć bez większego problemu. Praca w magazynie w UK ma jednak zasadniczą wadę: jest słabo płatna. Szczegóły zdradzamy w naszym poradniku, w którym podpowiadamy też, jakie wymagania magazynierom stawiają brytyjscy pracodawcy.

Praca w magazynie w UK – stawki

Nie ma się co łudzić: na byciu magazynierem nie da się zbić kokosów. Jest to zawód wykonywany przede wszystkim przez początkujących emigrantów i osoby o niskich kwalifikacjach. Co nie oznacza, że aby zostać magazynierem, nie trzeba niczego umieć. Wymagania nie są jednak przesadnie wysokie.

Stawki proponowane magazynierom w UK dokładnie odzwierciedlają stosunek do tego zawodu. Są one bardzo niskie, zwłaszcza w relacji do przeciętnego wynagrodzenia na Wyspach Brytyjskich. W zdecydowanej większości ogłoszeń znajdziemy informację, że kandydatowi proponuje się minimalną stawkę, czyli The National Living Wage. Od kwietnia 2019 roku wynosi ona 8,21 funta za godzinę, jednak w przypadku osób młodych obowiązują inne progi:

 • 16-17 lat – 4,35 funta za godzinę
 • 18-20 lat – 6,15 funta za godzinę
 • 21-24 lata – 7,70 funta za godzinę

Zajrzeliśmy również do wyszukiwarki National Career Service, która podaje, że warehouse worker może liczyć na zarobki od 12.700 (początkujący) do 27.000 (doświadczony) funtów rocznie. Nie są to zatem kwoty, które zwalają z nóg – oczywiście w relacji do kosztów życia w UK (dla magazynierów pracujących w Polsce mogą być natomiast oszałamiające).

Na nieco lepsze zarobki mogą liczyć magazynierzy pracujący na nocną zmianę. Znaleźliśmy kilka tego typu ogłoszeń na portalu indeed.co.uk i przykładowa stawka wynosi 8,75 funta za godzinę. Szefom zespołów magazynierów oferuje się od 12 funtów za godzinę, natomiast magazynierzy pełniący jednocześnie funkcję pakowaczy, mogą otrzymać od 10 funtów za godzinę.

Kto może pracować jako magazynier w UK?

Aż chciałoby się napisać, że każdy, ale jednak rozwiniemy trochę ten wątek. Fakt jest taki, że w ogłoszeniach, na które trafiliśmy, nie znaleźliśmy praktycznie żadnych szczególnych wymagań. Od kandydatów oczekuje się przede wszystkim:

 • Pracowitości
 • Punktualności
 • Gotowości do pracy zmianowej i nocnej
 • Dobrego zdrowia
 • Tężyzny fizycznej

W pojedynczych ogłoszeniach pracodawcy zaznaczali, że wymagają przynajmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Tak niskie oczekiwania względem przyszłych magazynierów potwierdza także National Career Service. Czasem w ogłoszeniach pojawia się również wymóg przedstawienie zaświadczenia o niekaralności nie starsze niż 3 miesiące.

praca magazyn uk zarobki

Na stronie organizacji znajdziemy informację, że jedynym „ponadprzeciętnym” wymaganiem może być zaświadczenie o znajomości języka na poziomie dobrym. Dotyczy to jednak raczej odpowiedzialnych stanowisk, czyli kierowania zespołem magazynierów wraz z raportowaniem do przełożonych.

Dwa wymagania, które warto spełnić, aby móc zawalczyć o lepiej płatną pracę magazyniera, to:

 • Posiadanie prawa jazdy kategorii C (na samochody ciężarowe) lub B+E (osobowe z przyczepą)
 • Zaświadczenie o ukończeniu kursu operatora wózka widłowego

Szczególnie cenne dla brytyjskich pracodawców jest to drugie. Kurs operatora wózka widłowego można zrobić już będąc w UK, ale jeśli ktoś dopiero planuje emigrację na Wyspy i nie ma sprecyzowanych oczekiwań względem miejsca zatrudnienia, to dobrym pomysłem będzie ukończenie kursu jeszcze w Polsce (taniej i łatwiej z uwagi na znajomość języka).

Uwaga!

Przed przystąpieniem do kursu operatora wózków widłowych należy dopytać, czy zostanie wystawiony certyfikat honorowany we wszystkich krajach unijnych, w tym (póki co) Wielkiej Brytanii.

W jakich miastach najłatwiej jest znaleźć pracę magazyniera?

Numer jeden to te miasta, w których znajdują się magazyny wielkich firm. Takim „pewniakiem” jest dziś oczywiście Amazon, który właściwie prowadzi ciągłą rekrutację. Gigant rynku e-commerce ma w UK aż 13 magazynów zlokalizowanych w: Daventry, Doncaster, Coalville, Dunfermline, Dunstable, Gourock, Hemel Hempstead, Manchesterze, Milton Keynes, Peterborough, Rugeley i Swansea Bay.

Jak widać, na tej liście nie ma wcale największych brytyjskich miast. Faktem jest natomiast, że najwięcej ofert pracy dla magazynierów można znaleźć w ośrodkach przemysłowych, i to nie tylko w Anglii, ale też w Szkocji czy Walii. Dobrym kierunkiem poszukiwań będą również miasta portowe.

Na czym polega praca w magazynie w UK?

Praca magazyniera, choć relatywnie słabo wynagradzana, jest bardzo ciężka i obarczona dużym ryzykiem wypadku. Dlatego podstawowa zasada brzmi: musi to być praca legalna, w oparciu o umowę, która gwarantuje pracownikowi ochronę jego praw. Jeśli w ramach swoich obowiązków osoba zatrudniona ma obsługiwać jakieś maszyny, musi zostać przeszkolona. Obowiązkowe jest również szkolenie z zakresu przepisów BHP. Zazwyczaj zakres obowiązków obejmuje transport towarów, układanie ich na paletach, kompletowanie zamówień czy pakowanie (owijanie folią stretch) paczek.

Mamy wśród Czytelników osoby pracujące jako magazynierzy w UK? Może kiedyś wykonywaliście ten zawód? Podzielcie się swoimi doświadczeniami – rady z pierwszej ręki mogą być bezcenne dla innych emigrantów!

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

2 komentarze

 1. T.P. napisał(a):

  Dużo firm robi wewnętrzne szkolenia pracownik nie płaci za kurs ,ale uprawnienia zostają w firmie

 2. Mnk napisał(a):

  Jak ktoś chce zrobić karierę na fork liftach to sugeruję mieć jednak angielskie uprawnienia. Polski/europejski certyfikat można sobie w d… okumenty z polski wsadzić. Bardzo rzadko honorują polską legitymację UDT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *