Gastronomia jest jedną z najbardziej obleganych branż przez Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach Brytyjskich. Powód jest prosty: pracodawcy nie mają szczególnych wymagań jeśli chodzi o kwalifikacje, ofert jest sporo, a stawki są bardzo atrakcyjne. Praca w gastronomii w UK jest również dobrym pomysłem dla osób, które rozważają wakacyjny wyjazd na Wyspy w celach zarobkowych.

Ile można zarobić w gastronomii w UK?

Za serwisem praca-anglia24.pl podajemy stawki oferowane przez pracodawców w branży gastronomicznej na najpopularniejszych stanowiskach. W kontekście brytyjskich realiów nie są one oszałamiające:

 • Pomoc kuchenna (Londyn) – 7,8 funta za godzinę
 • Kucharz (Londyn, przeciętna restauracja) – 8 do 10 funtów za godzinę
 • Kelner (Beaconsfield, praca po 55 godzin tygodniowo, wymagana znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym) – od 300 do 550 funtów tygodniowo (pracownik otrzymuje też zakwaterowanie na miejscu)
 • Praca na zmywaku (czterogwiazdkowy hotel w Barnstaple, nie jest wymagana znajomość języka) – 8 funtów za godzinę
 • Kelner/kelnerka (okolice Brighton) – od 7,38 do 7,83 funta za godzinę

chef zarobki w ukZajrzeliśmy również na brytyjski, bardzo popularny serwis z ogłoszeniami o pracę www.indeed.co.uk. Tutaj znajdziemy oferty nie tylko dla pracowników niskiego szczebla. Przykłady z proponowanymi stawkami znajdziecie poniżej:

 • Bar Manager (Southampton) – 25.000-30.000 funtów rocznie
 • Food Truck Supervisor (różne lokalizacje w Londynie) – 24.000 funtów rocznie
 • Chef de Partie & Commis (miejscowość Lewes, praca sezonowa, preferowana specjalizacja w kuchni hiszpańskiej – chodzi o przygotowywanie tapas) – 16.000-21.000 funtów rocznie + napiwki
 • Chef de Partie (Redruth, praca 5 dni w tygodniu) – od 9 do 9,5 funta tygodniowo

Ważne!

W Anglii obowiązują stawki minimalne, poniżej których pracodawca nie ma prawa zejść. Ich wysokości różnią się jednak w zależności od wieku pracownika, a do prac wakacyjnych często zatrudnia się młodzież i studentów. 

Napiwki w UK – gastronomia

W Wielkiej Brytanii standardem jest, że napiwek wlicza się do rachunku, ewentualnie sugeruje jego wysokość. Średnio wynosi od 10 do 15% wartości całego zamówienia. W ogłoszeniach o pracę dla osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w gastronomii zwykle pracodawcy informują, czy kandydat będzie mieć swój udział w dzieleniu napiwków. Dotyczy to nie tylko kelnerów/kelnerek, ale też pracowników kuchni i oczywiście barmanów.

Ciekawostka

Od 2018 roku w Zjednoczonym Królestwie obowiązuje prawo zakazujące pracodawcom zabierania napiwków. Wszystkie „ekstra” pieniądze od gości barów i restauracji muszą zostać rozdysponowane między pracowników.

praca na kuchni uk zarobki

Kto jest kim w brytyjskiej gastronomii?

Polaków wyjeżdżającym na Wyspy do pracy wakacyjnej w gastronomii może być bardzo trudno odnaleźć się w nazewnictwie poszczególnych stanowisk. W UK często stosuje się określenia, które w naszym kraju albo nie funkcjonują, albo są znane tylko osobom już pracującym w branży.

Oto kilka z takich „dziwnie brzmiących” stanowisk. Wyjaśniamy, co oznaczają w praktyce:

 • Chef de Partie – jest to osoba kierująca konkretnym stanowiskiem w kuchni, np. warzywnym, mięsnym itd. Nie jest jednak szefem całej kuchni!
 • Chef de Cuisine – to oczywiście szef kuchni, czyli osoba nadzorująca pracę całego zaplecza restauracji czy baru.
 • Sous Chef – zastępca szefa kuchni, nadzorujący pracę poszczególnych stanowisk zgodnie z wytycznymi przełożonego.
 • Chef Commis – inaczej młodszy kucharz. Zwykle takie stanowisko oferuje się osobom krótko po szkole gastronomicznej lub niemającym doświadczenia w zawodzie. Wykonuje proste prace kuchenne, dba o czystość.
 • Demi Chef – jest zastępcą Chefa de Partie, odpowiada za pracę danej stacji kuchennej pod nieobecność bezpośredniego przełożonego.
 • Expeditor – można się również spotkać z określeniem „aboyeur”. To osoba, która koordynuje proces wydawania dań z kuchni.
 • Kitchen porter (lub plongeur) – czyli po prostu pomoc kuchenna. Praca na tym stanowisku oznacza robienie wszystkiego, co każe szef kuchni, włącznie z obsługą zmywaka.

praca w gastronomii uk zarobki

Praca w gastronomii w UK – wymagania

W sieci trafiliśmy na informację, że szacunkowo około 1/3 osób zatrudnionych w brytyjskiej gastronomii nie ma do tego żadnych specjalnych kwalifikacji! To kolejny dowód na to, jak otwarty jest rynek pracy w UK. Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, nie muszą mieć pozwolenia na pracę na Wyspach – zgodnie z deklaracjami rządu w Londynie nie zmieni się to nawet po Brexicie, przynajmniej przez kilka lat.

Przeglądając ogłoszenia o pracę w gastronomii nie znaleźliśmy w nich żadnych szczególnych wymagań stawianych kandydatom. Co ciekawe, w żadnym z ponad 50 przeanalizowanych przez nas ogłoszeń nie było choćby wzmianki o konieczności posiadania aktualnej książeczki Sanepidu (w UK jego odpowiednikiem jest Food Standards Agency). Być może potwierdzicie (lub zaprzeczycie) w komentarzach, że aby pracować w gastronomii w Wielkiej Brytanii, nie trzeba mieć żadnych specjalnych badań?

Pozostałe wymagania zależą w głównej mierze od konkretnego stanowiska. Od kandydatów na kelnerów oczekuje się co najmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Zwykle nie jest to konieczne na najprostszych i najmniej odpowiedzialnych stanowiskach, jak kitchen porter. Z kolei szef kuchni, jego zastępca oraz szef stacji kuchennej musi znać angielski w stopniu co najmniej dobrym.

Poza tym pracodawcy wymagają głównie zaangażowania, dyspozycyjności, punktualności, a w przypadku kelnerów i kucharzy oczekiwane jest także doświadczenie (zwykle minimum roczne). Jeśli więc pracowaliście w gastronomii w Polsce i chcecie podjąć podobną pracę sezonową na Wyspach, zalecamy zabranie ze sobą referencji od poprzedniego pracodawcy – oczywiście przetłumaczonych na angielski.

praca food truck uk zarobki

Gdzie szukać pracy w gastronomii w UK?

Niezawodne będą oczywiście portale ogłoszeniowe. Poza wspomnianym indeed.co.uk warto zajrzeć także na:

 • Gumtree.com
 • Monster.co.uk
 • Jobs.co.uk
 • Totaljobs.com

Jeśli natomiast chodzi o preferowane miasta i miejscowości, to nie ma reguły. Pracę w gastronomii można znaleźć nawet na brytyjskiej wsi (najczęściej w lokalnym pubie). Biorąc jednak pod uwagę dość niskie zarobki, dobrze będzie skupić się na ofertach poza Londynem – koszty utrzymania w brytyjskiej stolicy są niestety bardzo wysokie.

Pracowaliście lub pracujecie w gastronomii w UK? Jakich rad Wy udzielilibyście osobom, które planują podjęcie takiej pracy na Wyspach np. w okresie wakacyjnym? Zachęcamy do komentowania!

Oceń przydatność tego artykułu