Chcesz pracować w Anglii? A może właśnie zaczynasz tam pracę? Dla Ciebie, jak i dla wielu innych młodych Polaków, może to być optymalne rozwiązanie. Dobre zarobki, wyższa jakość życia i szansa na podszlifowanie języka, to tylko jeden z wielu atutów, jakie od razu przychodzą do głowy. Ale co zrobić, żeby wyjechać do Anglii i nie dać się oszukać?

Praca w Anglii czeka, ale czekają też…

Bez znaczenia, czy myślisz o pracy sezonowej czy na stałe, wyjazd do pracy w Anglii to nie tylko atrakcyjne perspektywy zarobienia większych pieniędzy niż w Polsce. To również ryzyko, ponieważ na takich jak Ty czekają również oszuści. Mają wypracowane i sprawdzone metody. Wiedzą, jak zastawić sieci, tak aby wpadło w nie jak najwięcej osób. A im bardziej zależy Ci na pracy w Anglii, tym łatwiejsze jest ich zadanie. Czy wiesz jak nie dać się oszukać?

Poznaj ich sposoby

Czyhają na chętnych do pracy w Anglii jeszcze przed wyjazdem albo już na miejscu. Zasadzki, na jakie jesteśmy narażeni przed wyjazdem, polegają głównie na wyłudzeniach. Najczęściej są to „zaliczki” lub „opłaty” związane z „pozyskaniem pracy”. Po wpłaceniu pieniędzy kontakt się urywa, a ofiara mistyfikacji traci zapał do zarabiania w Anglii. Można też wpaść w pułapkę po przyjeździe. Wpłacasz kaucję na poczet wynajęcia mieszkania, która przepada, a mieszkanie okazuje się fikcyjne. Po podpisaniu umowy orientujesz się, że znalazły się w niej zapisy, o których wcześniej nikt cię nie poinformował. Rozpoczynasz pracę, przepełnia cię euforia, ale szybko mija, gdy orientujesz się, jakie warunki pracy zapewnił ci pracodawca. W końcu nadchodzi moment wypłaty, ale nie możesz się doprosić pieniędzy…

Jak się obronić? Twoją najlepszą bronią zawsze będzie ostrożność i zdrowy rozsądek. Możesz też skorzystać z listy 11 podpowiedzi, które prezentujemy poniżej.

Jak uniknąć ryzyka szukając pracy w Anglii?

1. Nie wyjeżdżaj do pracy w ciemno

Naprawdę nie musisz. Korzystając z pomocy sprawdzonych agencji zatrudnienia raczej bez problemu znajdziesz coś, co cię zainteresuje. Dzięki temu unikniesz ryzykownych sytuacji i stresu związanego z szukaniem pracy w Anglii na własną rękę.

2. Wybieraj wyłącznie renomowane agencje

Albo przynajmniej sprawdzone przez kogoś znajomego. Takie, które istnieją naprawdę i działają zgodnie z regułami prawa. Sprawdź firmę w Google, zobacz jej stronę internetową, kanały social media, dowiedz się, co inni o niej piszą. A najlepiej posłuż się rekomendacją kogoś, kogo znasz i kto już skorzystał z usług tej agencji. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy firma jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia.

jak znalezc prace w anglii

3. Sprawdź osobę, z którą się kontaktujesz

Zweryfikuj, czy osoba, która oferuje ci pracę w Anglii jest tym, za kogo się podaje. Sprawdź, czy rzeczywiście pracuje w danej firmie (np. na oficjalnej stronie internetowej, profilu w serwisie LinkedIn). Możesz też sprawdzić numer telefonu, z jakiego dzwonił do Ciebie pracownik agencji. Możesz to zrobić na stronie whocallsme.com.

4. Unikaj podejrzanych sytuacji

Nie korzystaj z ofert pracy proponowanych w nieformalnych okolicznościach (w barze lub restauracji), zawsze umawiaj się w firmowym biurze, masz do tego prawo. Ostrożność zachowaj również w stosunku do rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzanych przez komunikatory typu Skype. Decyduj się na nie jedynie, jeśli jesteś pewien, że rozmowę będzie prowadziła osoba faktycznie zatrudniona w znanej i godnej zaufania firmie.

5. Bądź wyczulony na znaki ostrzegawcze

  • Twoją szczególną uwagę powinny zwrócić wygórowane zarobki, które na oko wydają ci się wyższe niż stawka rynkowa dla pracy o podobnym charakterze.
  • Praca dostępna natychmiast i bajecznie atrakcyjne warunki zatrudnienia to również sygnały, które powinny wzbudzić Twój sceptycyzm.
  • Zawsze sprawdź, z jakiego adresu e-mail została wysłana wiadomość. Oszuści często podszywają się pod cudzą domenę, a różnica sprowadza się do jednej literki w adresie, którą trudno wyłapać na pierwszy rzut oka.
  • Nie odpowiadaj na maile zawierające prośby o poufne informacje.
  • I oczywiście zachowaj szczególną ostrożność w przypadku ofert pracy od firm, do których nie aplikowałeś.

6. Podpisz umowę o zatrudnieniu jeszcze przed wyjazdem

Nigdy nie podejmuj pracy bez zawarcia pisemnej umowy. Pamiętaj, że poważne agencje i firmy, które nie mają złych intencji, nie będą miały nic przeciwko, żebyś zabezpieczył się kontraktem przed wyjazdem, a już na pewno przed podjęciem zatrudnienia.

7. Zawsze przeczytaj, co podpisujesz!

Zwróć uwagę na szczegółowe zapisy w umowie o pracę. Przeczytaj ją w całości i uważnie. Sprawdź, czy zawiera dokładne dane pracodawcy. Czy określa wysokość wynagrodzenia, godziny i charakter pracy, a także miejsce jej wykonywania. Pomyłki się zdarzają – nawet jeśli pracodawca nie miał złych zamiarów.

8. Uważaj na „zaliczki” i „opłaty dodatkowe”

Unikaj firm, które nalegają na wpłacanie zaliczek. Nie płać pośrednikowi za znalezienie pracy. Agencje pośrednictwa pracy pobierają prowizję od pracodawcy. Koniec tematu.
Pamiętaj, że nie musisz również płacić za żadne usługi PRZED ich wyświadczeniem. Agencja pobiera opłatę za przejazd? Świetnie – sprawdź, jakie ceny są u innych przewoźników. Nie musisz przepłacać i korzystać z transportu oferowanego przez daną agencję. Ani płacić przed wyjazdem za mieszkanie oferowane przez pośrednika. Sprawdź ceny rynkowe i wybierz świadomie!

9. Twoje dokumenty należą do Ciebie

Pod żadnym pozorem nie oddawaj nikomu oryginalnych dokumentów tożsamości. Nikt nie ma prawa od Ciebie tego wymagać. Bardzo łatwo mogą posłużyć do niecnych celów.

10. Bezpiecznie wysyłaj do Polski zarobione pieniądze

Korzystaj tylko z zaufanych firm. Warto sprawdzić je w KRS-ie, poczytać recenzje klientów na Facebooku lub portalach takich jak TrustPilot, a także dokładnie zapoznać się z tabelą opłat. Porównaj również proponowany kurs funta – najkorzystniejszą ofertę znajdziesz  oczywiście na EasySend.pl. Zapewniamy przelewy nawet w 10 minut, w Polsce pieniądze można odebrać również na poczcie – to opcja wygodna i bezpieczna zwłaszcza dla starszych rodziców i innych mniej „technicznych” osób.

szybki przelew do polski

11. Pracując w Anglii poznaj swoje prawa

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje prawa są należycie respektowane przez pracodawcę, zawsze możesz pozyskać konieczne informacje dzwoniąc na infolinię ds. płacy i praw pracowniczych (Pay and Work Rights Helpline) – numer telefonu: 0300 123 1100.
Infolinia jest bezpłatna i oferuje porady również w języku polskim. Rozmowy przeprowadzane za jej pośrednictwem mają charakter poufny. Więcej o prawach pracownika w UK  przeczytasz w TYM ARTYKULE.

Zostałem oszukany – co zrobić?

Jeśli dojdzie do naruszenia Twoich pracowniczych praw w Anglii, zgłoś to lokalnej policji lub inspekcji pracy. Pamiętaj, że jako zatrudniony masz m.in. prawo do 11 godzin odpoczynku w ciągu doby, a Twój średni czas pracy nie może przekraczać 8 godzin w ciągu 24 godzin.  Sprawdź też koniecznie, jaka jest aktualna wartość minimalnego wynagrodzenia – nie możesz zarabiać mniej!  Pamiętaj, że nie jesteś bezbronny i zawsze możesz walczyć o swoje!

Oceń przydatność tego artykułu