Praca na budowie w Anglii nie jest lekka (bo nigdzie nie jest), ale kusi całkiem niezłymi zarobkami i relatywnie niskimi wymaganiami. W naszym artykule odsłaniamy najważniejsze kulisy związane z podjęciem zatrudnienia w tej branży w UK. Z raportu przygotowanego przez Bibliotekę Izby Gmin wynika, że brytyjska gospodarka daje zatrudnienie blisko 700 tysiącom Polakom. 28% z nich wykonuje proste prace, 20% to operatorzy maszyn, a 17% stanowią niewykwalifikowani robotnicy fizyczni. Widać zatem wyraźnie, że budowlanka to wciąż ten sektor, w którym polscy emigranci bardzo dobrze się odnajdują.

Zarobki na budowie w UK

Bardzo cenne informacje na ten temat przekazuje nam raport opracowany przez Federation of Master Builders. Wniosek z niego jest prosty: w Wielkiej Brytanii obserwujemy trend, zgodnie z którym nawet niewykwalifikowani pracownicy budowlani mogą zarabiać znacznie więcej niż specjaliści w innych branżach.

Oto zestawienie przeciętnych zarobków w brytyjskiej budowlance:

 • Hydraulik – do 49 tysięcy funtów rocznie
 • Elektryk – do 48 tysięcy funtów rocznie
 • Zbrojarz – do 44 tysięcy funtów rocznie
 • Murarz – do 42 tysięcy funtów rocznie
 • Dekarz – do 42 tysięcy funtów rocznie
 • Stolarz – do 41 tysięcy funtów rocznie
 • Tynkarz – do 41 tysięcy funtów rocznie
 • Malarz – do 35 tysięcy funtów rocznie

Ciekawostką jest fakt, że hydraulik zarabia lepiej niż inżynier budownictwa (!), co tylko dowodzi, jak bardzo brytyjski rynek potrzebuje rąk do pracy fizycznej. Korzystają na tym także Polacy, którzy są cenionymi pracownikami w sektorze budowlanym i bez większych problemów znajdują zatrudnienie na budowach w Anglii.

budowa w anglii zarobki

Prawdą jest jednak krążąca wśród Polaków teoria, że nasi rodacy często zarabiają na brytyjskich budowach mniej niż Anglicy. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: od słabej znajomości angielskiego, przez niskie kwalifikacje, po gotowość do wykonywania tych najmniej atrakcyjnych prac. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, na jakim stanowisku zostaniesz zatrudniony, musisz zarabiać przynajmniej brytyjską minimalną krajową.

Przy okazji sprawdź też, ile zarabia się w innych branżach w UK!

Czym jest karta CSCS?

Choć panuje dość powszechne przekonanie, że aby podjąć pracę na budowie w Anglii wystarczy tylko mieć dwie ręce i nogi oraz być w miarę sprawnym fizycznie, to w rzeczywistości brytyjscy pracodawcy miewają znacznie wyższe wymagania. Oczywiście jeśli wystarczy Ci posada zwykłego pomocnika typu „przynieś, podaj, pozamiataj”, to nie musisz się szczególnie wysilać. Trudno będzie Ci jednak liczyć na atrakcyjne zarobki.

Zdecydowanie największe szanse na znalezienie dobrze płatnej i odpowiedzialnej pracy w brytyjskiej budowlance mają osoby posiadające ważną kartę CSCS (Construction Skills Certification Scheme). Można ją porównać do polskiego dyplomu poświadczającego uzyskanie tytułu mistrza w jakimś fachu.

Karta CSCS jest bardzo ważnym dokumentem, honorowanym przez wszystkie brytyjskie firmy budowlane. Stanowi ona potwierdzenie, że jej posiadacz jest specjalistą w jakiejś dziedzinie rzemiosła budowlanego, ma doświadczenie w zawodzie oraz zna zasady BHP. Karta obowiązuje od 1995 roku, a jej wydawaniem zajmuje się Construction Skills Training Board – to organizacja odpowiadająca za przygotowywanie kursów zawodowych w branży budowlanej.

praca na budowie zarobki w uk

Karta jest wydawana na 3 do 5 lat, w zależności od rodzaju kwalifikacji, jakie poświadcza. Może ją otrzymać każdy, kto zda egzamin z przepisów BHP oraz wypełni aplikację. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz na stronie CSCS. Dowiesz się z niej m.in., że przyznawane są różne rodzaje kart, np.:

 • Zielona – poświadcza nabycie umiejętności w najprostszych zawodach, jak murarz, stolarz czy niewykwalifikowany pomocnik;
 • Czerwona – jest zarezerwowana dla praktykantów;
 • Niebieska – otrzyma ją doświadczony, wykwalifikowany pracownik budowlany;

Dodajmy jeszcze, że za wydanie karty CSCS trzeba zapłacić 30 funtów, a za przystąpienie do egzaminu 17,5 funta.

Ważne!

Egzamin z BHP możesz zdawać w języku polskim. Poinformuj o takiej chęci na etapie wypełniania aplikacji w CSCS.

Na marginesie wspomnijmy jeszcze, że aby mieć jakiekolwiek szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy na budowie w Anglii, niezbędna jest choćby podstawowa znajomość języka angielskiego. Dlatego jeśli masz tutaj spore braki, zacznij najpierw od ukończenia kursu językowego.

Gdzie szukać pracy na budowie w Anglii?

Wypadałoby zacząć od odwiedzenia Job Centre i Job Centre Plus. To takie brytyjskie „pośredniaki”, w których czasami można trafić na atrakcyjne, a przynajmniej sprawdzone propozycje pracy. Obie placówki działają w praktycznie każdym większym mieście w UK, a udzielane doradztwo jest całkowicie bezpłatne.

Oczywiście pracy w Wielkiej Brytanii, także na budowie, należy szukać przede wszystkim w Internecie. W sieci jest mnóstwo stron zawierających ogłoszenia, a te najpopularniejsze to:

Bardzo popularnym sposobem na znalezienie pierwszej pracy na budowie w Anglii jest skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia. Ich wykaz znajdziesz w katalogu Yellow Pages wpisując frazę „recruitment consultants”.

Niezawodnym sposobem na pracę w UK jest też poczta pantoflowa. Spróbuj rozpytać o zatrudnienie wśród znajomych czy w miejscach, gdzie gromadzą się Polacy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, abyś osobiście odwiedził jakąś okoliczną budowę i poprosił portiera o kontakt do generalnego wykonawcy.

Bardzo ważną informacją dla osób planujących podjęcie pracy w sektorze budowlanym w Anglii jest to, że w UK raczej nie funkcjonuje coś na wzór znanego w Polsce „sezonu”. Z uwagi na łagodny brytyjski klimat prace budowlane są tam prowadzone przez cały rok, ale faktem jest, że ofert zaczyna przybywać wiosną.

zarobki budowlancow anglia

Praca w brytyjskiej czy polskiej firmie budowlanej?

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wokół pracy „u Polaka” w UK narosło mnóstwo mitów. Nie brakuje osób, które wręcz ją odradzają twierdząc, że polskie firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii gorzej płacą, nie respektują przepisów brytyjskiego prawa pracy czy wręcz oszukują pracowników. Podejrzewamy, że działa tutaj dobrze znana zasada: w każdym stadzie znajdzie się jakaś czarna owca.

Faktem jest natomiast, że brytyjskie firmy przykładają większą wagę do kwalifikacji pracowników – stąd normą jest oczekiwanie przedstawienia karty CSCS przez osobę starającą się o zatrudnienie w branży budowlanej. Zdarza się również, że polscy pracodawcy płacą mniej niż brytyjscy, ale to głównie dlatego, że chcąc zachować konkurencyjność po prostu zaniżają ceny usług (jednak to nie jest tylko polska domena).

Praca w polskiej firmie budowlanej w UK ma na pewno tę zaletę, że nie musisz dobrze znać angielskiego. Z drugiej jednak strony może to skutkować izolowaniem się od brytyjskiego społeczeństwa, co już tak korzystne nie jest.

Niezależnie od tego, czy podejmiesz zatrudnienie w polskiej czy brytyjskiej firmie budowlanej, przed zawarciem umowy koniecznie upewnij się, czy nie łamie ona Twoich praw pracowniczych

Oceń przydatność tego artykułu