Dla jednych decyzja o powrocie z emigracji jest konsekwencją tęsknoty za ojczyzną, dla drugich wynikiem chłodnej kalkulacji. Dorobiliśmy się, uzbieraliśmy na mieszkanie czy dom – pora więc wraca i nareszcie być „u siebie”. Ten krok wiąże się jednak z całą masą formalności. Podejdź do sprawy metodycznie i zrób listę rzeczy do załatwienia. Pomoże Ci w tym nasz poradnik.

Urząd skarbowy

Przed opuszczeniem Wielkiej Brytanii koniecznie pobierz formularz P85. Jest on podstawą do ubiegania się o zwrot podatku od brytyjskiego fiskusa. Do formularza trzeba dołączyć druki P45, które przekaże Ci Twój pracodawca zaraz po rozwiązaniu umowy o pracę. Urząd Skarbowy odeśle Ci później te druki pocztą, gdy już wyliczy dokładną wysokość podatku do zwrotu.

Jeśli pracodawca z jakichś powodów nie wydał Ci formularza P45, przekaż skarbówce payslipy. Niestety, znacznie wydłuży to procedurę zwrotu podatku.

Wszystkie wspomniane dokumenty składa się w lokalnym oddziale HM Revenue and Customs. Pamiętaj, że nadpłacony podatek zostanie Ci zwrócony na brytyjskie konto bankowe, dlatego nie zamykaj go przed zakończeniem całej procedury.

urzad skarbowy

Transfer zasiłku dla bezrobotnych z UK

Dobrym sposobem na to, aby zachować dopływ gotówki po powrocie do kraju, jest zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w Wielkiej Brytanii. Możesz to zrobić po rozwiązaniu umowy o pracę, ale pamiętaj, że urzędnik ma prawo zweryfikować, co było tego powodem. Jeśli zostanie Ci przyznany jobseeker’s allowance, to zgodnie z prawem zostanie on przetransferowany do Polski i wypłacany Ci nawet po powrocie do ojczyzny.

Pamiętaj! Powyższa zasada dotyczy wyłącznie zasiłku przyznanego w oparciu o składki na ubezpieczenie społeczne, czyli Contribution-based jobseeker’s allowance.

Brytyjski zasiłek będzie Ci wypłacany jeszcze przez 3 miesiące lub, w szczególnych przypadkach, przez 6 miesięcy. Formalności musisz jednak załatwić jeszcze będąc w UK, TUTAJ dowiesz się jak to zrobić.

Dokumenty poświadczające staż pracy w UK

Zadbaj o to, aby pracodawca wystawił Ci świadectwo pracy. Może to być bardzo przydatne w sytuacji, gdy zechcesz kontynuować karierę w dotychczasowej branży po powrocie do Polski. Pamiętaj jednak, że polska firma może wymagać przetłumaczenia dokumentu przez tłumacza przysięgłego języka polskiego.

dokumenty z anglii p45

Ważne dokumenty podatkowe

Chodzi w szczególności o wspomniane już druki P45 i P60 oraz wszelkie dokumenty, które otrzymałeś z brytyjskiego Tax Office. Mogą Ci się przydać w przyszłości, gdy np. będziesz ubiegać się o brytyjską emeryturę.

Dokumenty dla ZUS-u

Osoby, które pracowały w Wielkiej Brytanii, mogą zaliczyć te lata do okresów składkowych i na tej podstawie ubiegać się o emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu niezbędne jest jednak posiadanie kilku ważnych dokumentów:

  • Druk P60 – otrzymujesz go od pracodawcy w UK na koniec każdego roku kalendarzowego,
  • Druk P45 – otrzymasz go od pracodawcy za ostatni okres pracy w roku, w którym opuściłeś Wielką Brytanię,
  • Payslipy (czyli odcinki wypłat i składek),
  • Wszelkie dokumenty, które poświadczają otrzymywanie świadczeń i zasiłków na terenie Wielkiej Brytanii.

Jeśli chcesz ubiegać się o zasiłek w Polsce

Po powrocie do kraju masz oczywiście prawo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych. W tym celu musisz jednak posiadać brytyjski formularz U1, w którym znajdują się informacje na temat okresu zatrudnienia i odprowadzania składek w UK. Taki dokument możesz uzyskać już po przyjeździe do Polski – w jego otrzymaniu pomoże Ci właściwy Wojewódzki Urząd Pracy.

Pamiętaj!

W Wielkiej Brytanii dokument U1 wystawia National Insurance Contributions Office. Formularz wniosku o jego wydanie znajdziesz na stronie internetowej HMRC.

Wypowiedzenie umowy najmu

Przed powrotem do Polski musisz uregulować swoje sprawy bytowe na terytorium Wielkiej Brytanii. Podstawą jest oczywiście wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem! Pamiętaj, aby wystąpić do właściciela o zwrot kaucji, jeśli ją zapłaciłeś. Warunkiem otrzymania kaucji jest oczywiście przekazanie mieszkania w dobrym stanie.

Ważne! W dniu wyprowadzki umów się z dostawcami mediów na spisanie stanu liczników i poinformuj o zakończeniu wynajmu. Dzięki temu kolejne rachunki nie będą już wystawiane na Twoje nazwisko.

wypowiedzenie mieszkania uk

Zamknięcie konta w angielskim banku 

Zrób to dopiero po tym, jak już otrzymasz zwrot podatku i odbierzesz wszystkie należne Ci świadczenia socjalne. Zamknięcie konta w brytyjskim banku jest opłacalne w sytuacji, gdy rachunek taki generuje jakieś koszty. Większość kont można przekształcić w rachunki bezpłatne – wystarczy zrezygnować z karty debetowej. Jeśli jednak nie zamierzasz już wracać do UK, po prostu zamknij rachunek i miej problem z głowy.

Bardzo ważną kwestią jest jednak transfer środków z brytyjskiego rachunku do kraju. Możesz to załatwić zwykłym przelewem bankowym, ale wówczas licz się z dość wysokim kosztem takiej operacji. Lepszym rozwiązaniem na pewno będzie skorzystanie z opcji szybkiego przelewu środków z UK do Polski, na rachunek prowadzony w polskim banku czy na pocztę. Unikniesz dzięki temu wysokiej opłaty oraz zagwarantujesz sobie bardzo korzystny kurs przewalutowania. Sprawdź ofertę EasySend, pamiętaj, że pierwszy i co 10-ty przelew zawsze robisz za darmo!

Powrót z UK do Polski z dziećmi

W takiej sytuacji koniecznie zbierz wszystkie dokumenty, które mają związek z Twoimi pociechami. Są to świadectwa szkolne, dokumentacja medyczna, książeczki szczepień, zaświadczenia o otrzymywaniu zasiłków i dodatków itd. Jeśli dziecko urodziło się w UK, to konieczne będzie wyrobienie mu numeru PESEL – możesz to zrobić jeszcze w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem konsulatu, który załatwi też sprawę paszportu dla dziecka.

Po powrocie do Polski pamiętaj o wyrobieniu aktualnych dokumentów tożsamości. Zgłoś się też do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu otrzymania świadczenia rodzinnego 500+ (przysługuje na pierwsze dziecko przy poziomie dochodów 800 złotych na członka rodziny oraz na drugie i każde kolejne dziecko bez wyjątku).

No i oczywiście – witamy w kraju!

Oceń przydatność tego artykułu