Posiadanie psa w UK – o czym warto wiedzieć?

Przyjechałeś do Anglii, znalazłeś już pracę i odpowiednie mieszkanie – jednak wciąż czegoś Ci brak? Marzysz o czworonożnym przyjacielu, który będzie wiernie trwał przy Tobie każdego dnia? A może tęsknisz za swoim pupilem i myślisz o sprowadzeniu go z Polski? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z niniejszym artykułem – gdyż prawo dotyczące trzymania zwierząt w UK jest dość restrykcyjne.

Transport domowego pupila z Polski do Wielkiej Brytanii – formalności!

Planując przeprowadzkę na Wyspy czeka Cię wiele formalności – jeśli planujesz w podróż zabrać psa to możesz być pewien, że bez odpowiednich dokumentów się nie obejdzie. W celu przewiezienia czworonoga na teren UK, musi mieć on wyrobiony paszport – wystawiony przez uprawnionego lekarza weterynarii. Do identyfikacji psów rodowodowych niezbędny będzie również specjalny tatuaż, a oprócz tego czworonóg musi posiadać microchip, natomiast jego właściciel zobligowany jest do umożliwienia odczytu zawartych w nim informacji – czyli musisz koniecznie zaopatrzyć się w czytnik przed podróżą. Aktualne szczepienia to kolejny z wymogów, który należy spełnić odpowiednio wcześnie – przed wyruszeniem w drogę. Pies lub kot musi odczekać przynajmniej 21 dni od momentu zaszczepienia przeciwko wściekliźnie oraz przebyć stosowną profilaktykę przeciwko tasiemcom – kuracja powinna zostać przeprowadzona nie szybciej niż na 24 godzin oraz w czasie nie dłuższym niż 100 godzin przed planowaną podróżą. Należy pamiętać o właściwej kolejności działań:

 • Wyrobienie paszportu i umieszczenie microchip’u
 • Szczepienie przeciw wściekliźnie
 • Profilaktyka przeciwko tasiemcom

Jak wygląda kwestia zakwaterowania z psem?

Chcąc cieszyć się z towarzystwa pupila w wynajmowanym mieszkaniu, domu lub pokoju – koniecznie wcześniej uzgodnij ten fakt z landlordem lub agencją nieruchomości! Często bowiem nie wydają oni zezwolenia na trzymanie zwierząt w mieszkaniach przeznaczonych do wynajmu. Zwykle nie wynika to z niechęci do czworonogów, a raczej z zasad obowiązujących na danym osiedlu – na niektórych terenach mieszkalnych po prostu nie wolno trzymać psów ani kotów, taki wymóg. W sytuacji, gdy chcesz przybyć do Anglii i sprowadzić swojego psa z Polski – uprzedzamy, że niełatwo jest znaleźć lokum pod wynajem przez agencję. Polecamy przeglądać ogłoszenia w lokalnej prasie i internecie oraz bezpośredni kontakt z właścicielami nieruchomości. Szukając odpowiedniej oferty należy zwracać uwagę na adnotację „no pets” – która z góry informuje nas o tym, że w takim mieszkaniu/domu/pokoju kategorycznie nie można trzymać zwierząt. Nie powinno także się liczyć na możliwość oszukania agencji lub landlorda w aspekcie posiadania zwierzaka. Zwykle upoważnieni pracownicy lub sami właściciele przeprowadzają okresowe kontrole zajmowanych lokali. W razie „wpadki” właścicieli zwierząt mogą czekać dość przykre konsekwencje, takie jak:

 • obciążenie finansowe za usługi firmy dezynfekującej lokum przy wyprowadzce
 • opłata za usługi firmy czyszczącej dywany i tapicerki
 • bezzwłoczne wymówienie najmu – ze względu na złamanie warunków umowy lokatorskiej
 • konieczność błyskawicznego znalezienia nowego domu dla pupila
 • w najgorszym przypadku – natychmiastowe oddanie zwierzaka do schroniska

Nie chcemy nikogo straszyć – jednak warto mieć świadomość, że posiadanie psa w UK wiąże się z dodatkowymi obowiązkami oraz bieżącą znajomością przepisów. Oczywiście można znaleźć nieruchomości należące do landlordów, którzy nie mają nic przeciwko czworonogom i innym zwierzętom domowym – zajmuje to zwykle nieco więcej czasu, ale jest jak najbardziej wykonalne. Wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej i wprowadzić frazy: pet friendly flats/houses – czyli mieszkania/domy, w których zwierzęta są mile widziane.

zaginal pies w uk

Jak możesz przekonać landlorda do tego, że jesteś odpowiedzialny za swojego pupila?

Pierwszym bardzo istotnym krokiem jest rejestracja czworonoga – wiąże się ona z oznaczeniem, wytatuowaniem lub wszczepieniem pupilowi microchip’a. Jest to wymagana procedura, która ułatwia identyfikację zwierzaka – np. w przypadku jego zaginięcia. Warto także ubezpieczyć pupila – takie dodatkowe zabezpieczenie nie tylko pokrywa koszty w razie wyrządzenia przez niego szkód w miejscu zamieszkania, ale również może okazać się niezbędne w przypadku opłaty leczenia weterynaryjnego (usługi świadczone przez weterynarzy w UK są dość kosztowne). Co jeszcze może przekonać landlorda? Zwykle jest to nieco wyższa (o kilkanaście lub kilkadziesiąt funtów) kaucja – kwestię tę należy uzgodnić z właścicielem przed podpisaniem umowy lokatorskiej. Jako właściciel jesteś również odpowiedzialny za sprzątanie po swoim czworonogu. Zgodnie z ustawą The Clean Neighbourhoods and Environment Act 2005 – każdy posiadacz psa jest prawnie zobligowany do sprzątania odchodów pozostawionych przez zwierzę. Niestosowanie się do przepisów grozi karą od 50 do nawet 1000 funtów.

Zaginęło zwierzę domowe? Nie czekaj – działaj!

Będąc w trudnej sytuacji, gdy zaginął Twój ulubieniec – z pewnością docenisz zaletę z obowiązkowej rejestracji pupila. Chcąc rozpocząć działania warto skierować się wpierw do lokalnego samorządu – znajdziesz tu wszelkie informacje o odnalezionych w ostatnim czasie zwierzętach. Dobrze jest również udać się od razu do działających w pobliżu schronisk. Jeśli te działania nie okażą się wystarczające, zawsze można zamieścić ogłoszenia lub skorzystać z mediów społecznościowych. W przypadku, gdy Twój ulubieniec trafił do schroniska, koniecznie musisz pamiętać o tym, że obowiązuje Cię 7-dniowy termin zgłoszenia się po odbiór pupila. Po upływie tego czasu możesz utracić wszelkie prawo do psa, a schronisko rozpocznie procedurę szukania nowego domu dla czworonoga. Pies będzie utrzymywany w schronisku za Twoje pieniądze, o czym też warto wiedzieć.

Co zrobić ze zwierzakiem na czas nieobecności?

Większość właścicieli preferuje pozostawienie zwierząt domowych pod opieką kogoś z rodziny, chętnego przyjaciela bądź zaprzyjaźnionego sąsiada. W przypadku, kiedy jesteś zdany wyłącznie na siebie, w Anglii znajdziesz wiele organizacji, które zajmą się pupilem na czas Twojej nieobecności. Oprócz hoteli dla zwierząt w UK funkcjonuje także organizacja charytatywna The Cinnamon Trust. Należą do niej zrzeszeni ochotnicy – mieszkańcy Wysp Brytyjskich, którym możesz powierzyć opiekę nad czworonogiem w przypadku nagłej sytuacji, np. pobytu w szpitalu lub pilnego wyjazdu w delegację.

Zakazane rasy psów w Anglii

Przede wszystkim upewnij się, że możesz posiadać daną rasę – w Wielkiej Brytanii powstał bowiem wykaz ras zakazanych do powszechnego posiadania (niedozwolone są także psy w typie tych ras):

 • Pitbulle Amerykańskie
 • Tosy – Mastify Japońskie
 • Dogi Argentyńskie
 • Mastify Brazylijskie

Wystarczy anonimowe zgłoszenie, iż jesteś właścicielem takiego psa i już możesz mieć wiele nieprzyjemności. Należy liczyć się także z faktem, że zwierzę zostanie Ci odebrane przez policję lub przedstawicieli samorządu lokalnego.

Bez względu na to, jakie pupil ma usposobienie – są to psy, których w żadnym wypadku nie można trzymać, hodować, sprzedawać na terenie Wysp.

Aby zabrać czworonoga z prywatnej posesji czy mieszkania, policja musi uzyskać nakaz od sądu. Władze mogą również zabrać psa poprzez uzyskanie innego nakazu np. na przeszukanie mieszkania ze względu na podejrzenie wykroczenia. Nakaz nie jest wymagany, gdy znajdujesz się z psem w miejscu publicznym – funkcjonariusze w każdej chwili mogą wówczas zarekwirować zwierzę.

rasy niebezpiecznie w uk

Postępowanie względem niebezpiecznych ras

Jeśli pies został uznany za przedstawiciela rasy niebezpiecznej, po czym odebrany przez organy władzy – czeka go badanie przeprowadzone przez policyjnych lub samorządowych ekspertów. Ocenią oni zachowania behawioralne czworonoga oraz sprawdzą jego pochodzenie. Analiza reakcji psa ma na celu ustalenie tego, czy nie stwarza on zagrożenia dla społeczeństwa – opinia specjalistów znacząco wpływa na werdykt sądu. Pupil może zostać zwrócony lub zatrzymany w stosownej hodowli do czasu, kiedy policja lub samorząd podejmą ustanowione przez sąd działania. Właściciel nie może odwiedzać psa w czasie oczekiwania na ostateczną decyzję sądu. Jeśli eksperci dowiodą, że Twój czworonóg należy do niedozwolonej w UK rasy – najprawdopodobniej zostaniesz uznany za bycie winnym przestępstwa i obciążony nieograniczoną grzywną lub karą więzienia w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności. Najbardziej surowy wymiar kary obejmuje zarówno pobyt w więzieniu, jak i karę finansową, przy czym pies z pewnością zostanie uśpiony.

W przypadku zatrzymania zwierzęcia – jako właściciel masz prawo (lecz nie przymus) do zrzeczenia się prawa własności do psa. Wówczas czworonóg zostanie uśpiony – bez przeprowadzenia rozprawy sądowej.

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

3 komentarze

 1. Zbyszek napisał(a):

  Z tym odrobaczeniem, to jest 120 godzin, a nie 100 jak w artykule. I jest to restrykcjnie przestrzegane. W Dunkierce odeslali nas z promu z namiarem na najblizszego weterynarza ( z mapka). Tabletka 5 euro, ale wpisanie do paszportu 50 (bo to juz jest konsultacja). I jeszcze trzeba hotel, bo musza minac 24 godziny.

 2. Michał napisał(a):

  Przeprowadzka zarówno dla samych ludzi jest dużym stresem, ale również dla samego zwierzęcia. Jednak w przypadku zwierząt wymaga, trzeba poświecić więcej uwagi, choć można to wszystko zlecić teraz zewnętrznej firmie, która zajmuje się przewożeniem zwierząt z dowolnego kraju UE do Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *