Pandemia, lockdown, obostrzenia, izolacja, kwarantanna – nie macie wrażenia, że trochę tego wszystkiego już za dużo? Szacuje się, że aż 15 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, a tylko w okresie pandemii COVID-19 ta liczba zwiększyła się o co najmniej pół miliona. Trudno się temu dziwić, skoro wszyscy martwimy się o swoje zdrowie, finanse, pracę, bliskich. W tym trudnym czasie lawinowo rośnie zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną, do której w Wielkiej Brytanii na szczęście jest dość łatwy dostęp. Z punktu widzenia emigranta ważne jest jednak to, jak znaleźć polskiego psychologa w UK

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Zawsze wtedy, gdy czujemy, że nasze życie zmierza w złą stronę. To oczywiście duże uogólnienie, ale sygnałów świadczących o tym, że czas najwyższy udać się na terapię czy po prostu porozmawiać ze specjalistą jest bardzo dużo. Oto te najczęstsze i najbardziej charakterystyczne:

 • ciągłe wahania nastrojów,
 • nieodczuwanie satysfakcji z sukcesów,
 • wyolbrzymianie problemów,
 • niecieszenie się drobnymi przyjemnościami, np. wolnym weekendem we dwoje, zabawą z dziećmi, premią w pracy etc.,
 • powtarzające się konflikty w związku, które sami prowokujemy,
 • odczuwanie silnego lęku o przyszłość, bezpieczeństwo ekonomiczne, zdrowie,
 • totalna apatia,
 • unikanie kontaktów z innymi ludźmi,
 • narastająca agresja,
 • całkowity brak motywacji do pracy,
 • chroniczne zmęczenie, nawet po spędzeniu całego weekendu w łóżku.

O skorzystaniu z pomocy psychologa warto pomyśleć także wtedy, gdy przechodzimy okres wielkich zmian w życiu i czujemy, że nie potrafimy sobie z tym poradzić. Przykładem może być tutaj zmiana pracy (a już szczególnie jej utrata), zakończenie związku, śmierć bliskiej osoby, separacja, choroba.

Rada

Pomoc psychologiczna jest ogromnym wsparciem dla osób, które niedawno przeprowadziły się do UK i są ewidentnie zagubione na emigracji. Rozmowa ze specjalistą mówiącym po polsku pozwoli okiełznać złe emocje, przełamać strach (który jest przecież czymś naturalnym w obcym kraju) i wzmocnić pewność siebie, bardzo potrzebną na etapie poszukiwania pracy i oswajania się z nową rzeczywistością.

polski psycholog w anglii

Ile kosztuje wizyta u psychologa w UK?

Rozpiętość cenowa jest niestety bardzo duża. Średnio trzeba się liczyć z opłatą w wysokości od 100 do nawet 180 funtów za pojedynczą sesję, która trwa 50-60 minut. Mówimy tutaj o wizycie stacjonarnej, w prywatnym gabinecie psychologicznym.

Sporo, prawda? Na szczęście można znaleźć pomoc psychologiczną w nieco niższej cenie. Najlepszym sposobem będzie skorzystanie z opcji terapii prowadzonej online, która szczególnie w dobie pandemii cieszy się ogromną popularnością. Tutaj stawki zaczynają się nawet od 45 funtów za spotkanie. Łapcie link do strony, na której można umawiać takie wizyty – https://myonlinetherapy.com/.

Wyjaśnijmy też, że zdalna terapia nie różni się w zasadzie niczym od tej prowadzonej w gabinecie. Jest natomiast bardzo wygodna, zwłaszcza w sytuacji, gdy mieszkacie w miejscu, w którym nie ma polskojęzycznego psychologa, a czujecie silną potrzebę, by porozmawiać ze specjalistą.

Gdzie szukać polskojęzycznego psychologa w UK?

Oczywiście w Internecie. Od razu odeślemy Was na stronę https://www.psychotherapy.org.uk/find-a-therapist/?Distance=1&Languages=Polish. To największa w UK baza psychologów i psychoterapeutów. Wystarczy tylko zaznaczyć, że interesuje Was opcja konsultacji po polsku i otrzymacie bezpośrednie namiary na specjalistów, w tym prowadzących terapię online.

Polskiego psychologa najłatwiej będzie znaleźć… w Polsce. Dzięki wizytom online nie ma z tym żadnego problemu, a i można tutaj sporo zaoszczędzić. Taka zdalna terapia nad Wisłą kosztuje już od 100 złotych za jedno spotkanie, a więc jest znacznie tańsza niż w UK. Pamiętaj jednak, że psycholog, który całe życie mieszkał w Polsce, może nie znać aż tak dobrze rzeczywistości życia na emigracji jak ten mieszkający za granicą.

polski psycholog online emigracja

Darmowa pomoc psychologiczna w UK

Tak, w Anglii funkcjonuje system bezpłatnej pomocy psychologicznej w ramach NHS. Mogą z niego skorzystać wszyscy mieszkańcy Anglii, którzy mają ukończone 18 lat i są zarejestrowani u lekarza rodzinnego (czyli w swojej przychodni). Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.

Aby skorzystać z takiej pomocy trzeba wejść na stronę https://www.nhs.uk/service-search/find-a-psychological-therapies-service/what-happens-when-you-refer-yourself i opisać swój problem. Następnie czekamy na kontakt ze strony pracownika NHS, który pokieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

W ramach NHS można również skorzystać ze specjalnej infolinii przeznaczonej dla osób mających pilny problem natury psychicznej. Tutaj zaczynamy od wejścia na stronę https://www.nhs.uk/service-search/mental-health/find-an-urgent-mental-health-helpline, na której podajemy swój wiek oraz lokalizację – na tej podstawie zostanie wybrany specjalista mający odpowiednie kompetencje, by nam pomóc. Infolinia działa całodobowo, a pomoc jest udzielana całkowicie bezpłatnie.

Jeśli nie mieszkacie w Anglii, ale w innym kraju Zjednoczonego Królestwa, to także możecie skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej:

Dodatkowo warto zajrzeć na stronę Every Mind Matters przygotowaną przez NHS, na której znajdziecie mnóstwo porad, jak radzić sobie z psychicznym obciążeniem spowodowanym pandemią, emigracją, problemami w związku czy w pracy.

Namiary na różne formy pomocy psychologicznej, w tym świadczone w ramach wolontariatu, znajdziecie też na stronie https://www.mind.org.uk/information-support/drugs-and-treatments/talking-therapy-and-counselling/how-to-find-a-therapist/.

jak znalezc psychologa w uk

A może do… kościoła?

Zakładając, że z jakiegoś powodu nie chcecie jeszcze skorzystać ze specjalistycznej formy pomocy, ponieważ np. słabo mówicie po angielsku, to dobrym pomysłem może być wizyta w jednej z licznych polskich parafii. Namiary na nie znajdziecie na stronie https://www.pcmew.org/parafie/.

To rozwiązanie może być przydatne nawet osobom niewierzącym czy niepraktykującym – zawsze dobrze jest móc porozmawiać z kimś w ojczystym języku. Wielu polskich duchownych jest mocno zaangażowanych w sprawy polonijne, chętnie udziela wsparcia emigrantom (w tym materialnego) oraz kieruje ich do odpowiednich instytucji pomocowych.

Zdarzyło się Wam skorzystać z pomocy psychologicznej mieszkając w UK? To był polski czy brytyjski specjalista? Jak radzicie sobie w okresie pandemii – macie własne sposoby na zachowanie dobrego stanu psychicznego w tych trudnych czasach? Gorąco zachęcamy do komentowania.

Oceń przydatność tego artykułu