Szacuje się, że na Wyspach Brytyjskich działa przynajmniej 40 tysięcy legalnych firm prowadzonych przez Polaków. Jesteśmy bardzo przedsiębiorczym narodem, a rodacy mieszkający w UK coraz chętniej wykorzystują możliwości, jakie daje przyjazny brytyjski system podatkowy. Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł założenia polskiego biznesu w UK, to w tym artykule znajdziesz kilka inspiracji.

Na dobry początek

Myśląc o własnym biznesie na Wyspach z pewnością zastanawiasz się nad procedurami obowiązującymi w UK. Radzimy Ci od razu zapomnieć o tym, z czym być może spotkałeś się wcześniej w Polsce. Brytyjskie przepisy i ułatwienia dla przedsiębiorców wyprzedzają te polskie o lata świetlne, dlatego naprawdę nie masz się czego obawiać. Jeśli Ci nie wyjdzie, to z pewnością nie przez koszty podatkowe utrzymania firmy.

polski biznes uk

Zachęcamy Cię również do przeczytania naszego artykułu na temat zakładania działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Będzie to Twój poradnik, dzięki któremu otworzysz firmę w kilku prostych krokach.

 

Czym się kierować przy wyborze biznesu?

Najbardziej oczywista odpowiedź powinna brzmieć: załóż firmę działającą w branży, na której się znasz. Jeśli np. jesteś hydraulikiem, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął świadczyć usługi hydrauliczne na własny rachunek. Z drugiej jednak strony warto kierować się też aktualnymi i prognozowanymi potrzebami brytyjskiego rynku.

Wielka Brytania nie różni się pod tym względem od Polski czy wielu innych krajów. Na Wyspach także są profesje, które powoli wymierają lub wręcz odwrotnie – panuje w nich ogromna konkurencja i nowej firmie będzie bardzo trudno zdobyć klientów. Być może inspiracją będzie dla Ciebie nasz artykuł, w którym podsumowaliśmy ile średnio zarabiają Polacy na brytyjskim rynku pracy. Znajdź wolną chwilę i koniecznie przeczytaj!

Sprowadzanie “anglików” do Polski

Chodzi oczywiście o samochody z kierownicą po prawej stronie, które poruszają się po brytyjskich drogach. Od niedawna polskie prawo dopuszcza ich rejestrację także nad Wisłą, i to bez konieczności robienia tzw. przekładki. To oznacza jedno: świetny interes dla firm sprowadzających takie auta z UK.

W czym ten biznes miałby być lepszy od sprowadzania samochodów np. z Niemiec? Odpowiedź jest prosta: cena. Auta z UK są wyraźnie tańsze niż te z kontynentu, szczególnie jeśli mają drobne uszkodzenia. Wynika to z faktu, że ceny napraw blacharskich w Wielkiej Brytanii są wysokie i czasami po prostu bardziej opłaca się sprzedać samochód niż go „klepać”. Całą procedurę sprowadzania “anglików” do Polski opisaliśmy dokładnie TUTAJ.

jak sprowadzic auto z uk

Opieka nad seniorami

Brytyjskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje, co też jest jednym z powodów, dla których rynek pracy w UK wciąż potrzebuje nowych pracowników z zagranicy. Jeśli masz odpowiednie kwalifikacje lub po prostu smykałkę do biznesu, to otwórz dom opieki nad osobami starszymi, ewentualnie świadcz takie usługi w formie wyjazdowej. To rewelacyjny pomysł na działalność, ponieważ na pewno nie zabraknie Ci klientów. Oczywiście pod warunkiem, że usługi będą świadczone na wysokim poziomie.

Prywatne usługi rehabilitacyjne

To może być część poprzedniego biznesu, ale też zupełnie osobna forma działalności. Na brytyjskim rynku jest ogromne zapotrzebowanie na profesjonalnych rehabilitantów, w tym masażystów i specjalistów medycyny holistycznej. W tej branży z pewnością pracy długo nie zabraknie.

Dieta pudełkowa po polsku

Dieta pudełkowa to absolutny hit wśród pracowników korporacji, a gdzie jak gdzie, ale w UK takich wielkich firm nie brakuje. Wśród Twoich klientów znajdą się przede wszystkim Polacy, którym brakuje rodzimego jedzenia. Możesz to wykorzystać oferując usługi cateringowe z dowozem gotowych posiłków na cały dzień. Połącz polskie smaki z wymaganiami w zakresie zdrowego żywienia. Na pewno chwyci!

polska dieta pudełkowa

Agencja sprzątająca

Pomysł dość oczywisty, natomiast w tej branży także jest na tyle dużo pracy, że kolejna agencja powinna sobie spokojnie poradzić na rynku. Profesjonalne usługi sprzątające są poszukiwane nie tylko w wielkich miastach, ale też w małych miejscowościach. Brytyjczycy mają pieniądze, a ponieważ są coraz starsi, to wolą skorzystać z pomocy agencji sprzątającej.

Agencja polskich opiekunek w UK

Jest to świetny biznes szczególnie w sytuacji, gdy postanowisz się jakoś wyróżnić na tle konkurencji. Dobrym pomysłem może być np. agencja polskich opiekunek, z której z pewnością chętnie skorzystają Polacy mieszkający na Wyspach i wychowujący tam swoje dzieci. Możesz również oferować usługi dodatkowe, np. naukę języka angielskiego czy wyprowadzanie psów.

Doradztwo podatkowe/socjalne

Strzał w dziesiątkę! Na Wyspy Brytyjskie wciąż przyjeżdżają Polacy, którzy nie mają większego pojęcia o tamtejszych realiach i przysługujących im licznych benefitach. Otwierając firmę świadczącą usługi z tego zakresu w formule prowadzenia za rękę, nie tylko świetnie zarobisz, ale też pomożesz rodakom. Z czasem możesz rozszerzyć grupę docelową o przedstawicieli innych narodowości.

Jak widzisz na naszej liście nie znalazły się wyłącznie oczywistości, typu „polski sklep mięsny”. Czasami naprawdę warto pójść pod prąd i znaleźć dla siebie niszę, szczególnie na tak konkurencyjnym rynku, jak Wielka Brytania. Co prawda minimalne stawki płacowe na etacie rosną z roku na rok, ale nadal nie ma to porównania do zarobków osiąganych przez drobnych przedsiębiorców.

Pamiętaj również, że to nie jest lista biznesów gwarantujących sukces. Ten zależy wyłącznie od Twoich umiejętności, pracowitości i… odrobiny szczęścia. W UK przynajmniej nie będą Ci przeszkadzać urzędnicy. Powodzenia!

Oceń przydatność tego artykułu