Każdy zna powiedzenie o tylko dwóch pewnych rzeczach w życiu: śmierci i podatkach. Na szczęście brytyjski system podatkowy jest bardzo przyjazny przedsiębiorcom – w dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy garść ważnych informacji dla właścicieli firm zarejestrowanych w UK. Podpowiemy, kiedy należy wypełnić zeznanie podatkowe i jak to zrobić bez większych trudności.

Kto musi wypełnić zeznanie podatkowe w UK?

Nie każdy! To najważniejsza różnica w porównaniu do polskich realiów. Zdecydowana większość podatników w UK nie składa żadnej rocznej deklaracji podatkowej, bo HM Revenue&Custom (czyli brytyjski Urząd Skarbowy) kontroluje wszystko we własnym zakresie dzięki kodom podatkowym.

Są jednak grupy osób, które i tak muszą złożyć dodatkową deklarację. Nas najbardziej interesują przedsiębiorcy. W tym przypadku obowiązek formalnego rozliczenia się z fiskusem mają osoby samozatrudnione, czyli self-employed lub sole trader.

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży też na wszystkich, którzy zarabiają powyżej 100.000 funtów rocznie oraz na dyrektorach spółek LTD.

Jak to jest z tym podatkiem dochodowym?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w UK na zasadzie self-employed, płaci podatek dochodowy raz w roku – jest to Income Tax. W praktyce są to przedsiębiorcy, którzy wcale go nie uiszczają lub robią to na minimalnym poziomie. Dlaczego? Ponieważ w Wielkiej Brytanii obowiązuje bardzo wysoka kwota wolna od podatku – od kwietnia 2017 roku jest to aż 11.500 funtów, czyli około 58 tysięcy złotych! Jest to prawie dziesięć razy więcej niż w Polsce.

Jeśli właściciel firmy przekroczył kwotę wolną od podatku, to oczywiście musi zapłacić podatek dochodowy. W większości przypadków wynosi on 20%  od kwietnia 2017 roku taki podatek będą płacić wszyscy, którzy osiągają dochód roczny do 45.000 funtów. Powyżej tej kwoty zaczyna się już 40% podatek.

podatki dla firm UK

Self Assessment

To właśnie nazwa brytyjskiej deklaracji podatkowej, która de facto stanowi informację dla Urzędu Skarbowego na temat osiąganych przez przedsiębiorcę dochodów. W deklaracji wpisuje się wszystkie źródła dochodów, nie tylko z działalności, ale też np. kontraktów czy podwykonawstwa. Należy pamiętać, że w UK nie obowiązuje zwyczaj składania dwóch deklaracji w sytuacji, gdy podatnik jest zatrudniony na etacie, a dodatkowo prowadzi własną działalność w ramach self-employed.

 Aby móc złożyć deklarację Self Assessment trzeba się wcześniej zarejestrować w systemie – można to zrobić online. Termin upływa 5 października od momentu zakończenia roku podatkowego, którego ma dotyczyć deklaracja. 

 Warto również wiedzieć, że obowiązują 2 druki dla przedsiębiorców self-employment. SA103S oraz SA103F. Pierwszy wypełniają ci, których firma przyniosła mniej niż 77 tysięcy funtów dochodu – jest to wersja skrócona.

Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową w UK?

W UK obowiązują 2 ostateczne terminy złożenia deklaracji podatkowej:

  • 31 października – do tego dnia HMRC czeka na deklaracje w formie wyłącznie papierowej
  • 31 stycznia – tego dnia mija termin złożenia deklaracji przez Internet

Koniecznie trzeba pamiętać, że w Wielkiej Brytanii rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku kalendarzowego. Deklarację składa się za poprzedni, zakończony rok podatkowy.

Pamiętaj!

W Wielkiej Brytanii obowiązują kary za spóźnienie ze złożeniem deklaracji podatkowej:

  • Od 1 do 3 miesięcy – 100 funtów
  • Od 3 do 6 miesięcy – 100 funtów + 10 funtów za każdy dzień. Maksymalnie 1000 funtów
  • Od 6 do 12 miesięcy – 1000 funtów + 300 funtów lub 5% wysokości podatku do zapłaty
  • Powyżej 12 miesięcy – 1000 funtów + 600 funtów lub 5% wysokości podatku + 100% wysokości podatku

Od kary można się oczywiście odwołać i jeśli przedsiębiorca dobrze uargumentuje swoje spóźnienie, to HMRC może odstąpić od grzywny lub znacznie ją zredukować.

podatki w anglii

Nie wyrzucaj dokumentów!

Zgodnie z brytyjskim prawem przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać dokumenty związane z rozliczeniem podatku dochodowego przez 5 lat liczonych od 31 stycznia. Okres ten wydłuża się o tyle dni, ile wynosi spóźnienie podatnika.

Jak się rozliczyć? Samodzielnie czy z biurem podatkowym?

Odpowiedź jest prosta: jeśli zależy Ci na czasie i chcesz mieć niemal pewność, że deklaracja zostanie wypełniona prawidłowo, postaw na doświadczone biuro podatkowe/rachunkowe. Najlepiej działające na brytyjskim rynku, a więc znające jego realia i przepisy. Takie usługi nie są drogie, a korzyści wynikających ze skorzystania z usług biura jest co najmniej kilka:

  • Małe ryzyko błędu
  • Mnóstwo zaoszczędzonego czasu
  • Doświadczona księgowa zrobi wszystko, co możliwe, aby obniżyć należny do zapłaty podatek lub uzyskać jak najwyższy zwrot
  • Komfort, szczególnie w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zna perfekcyjnie języka angielskiego

Z drugiej jednak strony osoby samozatrudnione raczej mają prostą sytuację podatkową, a brytyjski fiskus zwykle jej dodatkowo nie komplikuje (w przeciwieństwie do polskiego). Dlatego można śmiało spróbować wypełnić deklarację samodzielnie (najlepiej przez Internet). W razie problemów zawsze można poprosić o pomoc HMRC, którego infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku od 8 do 20, a w soboty od 8 do 14.

Pamiętaj

 Wszystkie najważniejsze zasady wypełniania deklaracji oraz druki dokumentów można znaleźć na stronie www.hmrc.gov.uk.

Jak widać brytyjski system podatkowy jest bardzo przyjazny i naprawdę nie ma się czego bać, prowadząc na Wyspach działalność gospodarczą. Wystarczy uczciwie podejść do tematu i pamiętać o najważniejszych zasadach, które przedstawiliśmy w tym artykule. Powodzenia!

Składałeś kiedyś deklarację podatkową na Wyspach Brytyjskich? Może właśnie się do tego przymierzasz? Czekamy na Twój komentarz!

Oceń przydatność tego artykułu