Za 50 lat w Wielkiej Brytanii przybędzie około 8,6 miliona osób w wieku powyżej 65 lat – to odpowiednik populacji Londynu. Brytyjskie społeczeństwo, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych krajach (w tym w Polsce) szybko się starzeje. Co za tym idzie, gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na opiekunki i opiekunów osób starszych. Ten zawód jest dość atrakcyjny dla Polaków planujących emigrację na Wyspy. Ile można zarobić pracując jako opiekunka/opiekun osób starszych w UK? Jakie wymagania są stawiane kandydatom?

Czym właściwie zajmuje się opiekunka/opiekun osób starszych?

Zakres obowiązków takiej osoby jest bardzo szeroki. Wiele zależy tutaj oczywiście od potrzeb konkretnego podopiecznego. Podstawowe zadania, jakim musi sprostać opiekunka/opiekun to:

 • Pomaganie w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych – mycie, ubieranie, jedzenie, korzystanie z toalety (lub zmiana pieluch, usuwanie nieczystości, jeśli podopieczny musi leżeć).
 • Wykonywanie obowiązków domowych – pranie, sprzątanie, prasowanie, robienie zakupów.
 • Pomaganie w czynnościach administracyjnych – chodzi chociażby o opłacanie rachunków, spisywanie listy zakupów, odpisywanie na korespondencję.
 • Nadzorowanie opieki medycznej, jaką jest objęty podopieczny – opiekun musi pilnować, by jego „klient” przyjmował leki, chodził na badania i wizyty kontrolne etc.

Zawód opiekunki/opiekuna osób starszych wymaga więc dobrej kondycji fizycznej, dużej odporności psychicznej, empatii oraz świetnego zorganizowania. Zwłaszcza, że bardzo rzadko zdarza się, aby taka osoba opiekowała się tylko jednym podopiecznym na pełen etat.

opiekun osob starszych zarobki w uk

Realia pracy opiekuna

W zdecydowanej większości przypadków opiekunowie osób starszych w UK mają „pod sobą” grupę podopiecznych, którymi zajmują się zgodnie z grafikiem. Wygląda to tak, że opiekun może poświęcić każdemu z „klientów” od 15 do 30 minut, w zależności od potrzeb danego podopiecznego. W ciągu dnia pracownik odwiedza od kilku do kilkunastu podopiecznych. Ich liczba zależy od tego, w jakiej odległości od siebie mieszkają pacjenci.

Jak widać, wbrew obiegowej opinii to nie jest spokojna, stacjonarna praca. Opiekunowie osób starszych funkcjonują na bardzo wysokich obrotach i muszą wypracować sobie taki system, by móc w ciągu jednego dnia obsłużyć jak najwięcej podopiecznych. Od tego bowiem zależy ich faktyczne wynagrodzenie.

W najlepszej sytuacji są natomiast opiekunowie, którzy pracują na własną rękę i opiekują się jedną osobą na pełen etat, często mieszkając z nią pod tym samym dachem. Takie oferty należą jednak do rzadkości, ponieważ – wbrew pozorom – większości brytyjskich seniorów nie stać na tego typu usługi. Muszą więc korzystać z pomocy socjalnej lub agencyjnej w ramach podstawowych pakietów świadczeń.

Kto może zostać opiekunem osób starszych w UK?

W Polsce bardzo rzadko używamy sformułowania „opiekun osób starszych”. Przyjęło się, że zawód ten wykonują tylko kobiety, ponieważ preferowane są osoby z wykształceniem pielęgniarskim (a to raczej domena pań). W Wielkiej Brytanii sytuacja wygląda nieco inaczej.

opiekunka starszych ludzi anglia

Owszem, na Wyspach także w rolę care workers najczęściej wcielają się kobiety, jednak z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, standardem powoli staje się, że domy seniorów odwiedzają również panowie. Ich głównym atutem jest fizyczność – mężczyzna o wiele lepiej radzi sobie z podopiecznymi, którzy mają ograniczoną ruchowość lub są przykuci do łóżka.

Jakie wymagania są stawiane kandydatom do tej pracy? Nie ma jednego „klucza” i wszystko zależy od konkretnej oferty. Jak podaje National Career Service, opiekunem osób starszych można zostać:

 • Po ukończeniu odpowiedniego kierunku studiów
 • Poprzez praktyki zawodowe
 • W ramach wolontariatu
 • Poprzez mianowanie, czyli zwykłą rekrutację prowadzoną np. przez prywatne agencje opiekunów

Przejrzeliśmy ogłoszenia o pracę dla opiekunów osób starszych w UK i w każdym z nich znaleźliśmy informację, że kluczowym wymaganiem jest doświadczenie w tym zawodzie. Niektóre agencje akceptują udokumentowane doświadczenie w opiece nad osobą starszą w rodzinie, np. rodzicem. Najczęściej oczekuje się minimum rocznej praktyki.

Kolejnym fundamentalnym wymaganiem jest znajomość języka angielskiego w stopniu minimum komunikatywnym, a najlepiej dobrym. Brytyjscy pracodawcy oczekują od kandydatów przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu językowego.

Przy okazji sprawdźcie, jak można nauczyć się angielskiego w UK, również korzystając z kursów dofinansowywanych przez brytyjski rząd.

Dodatkowo każda osoba chcąca pracować w zawodzie opiekuna osób starszych w Wielkiej Brytanii, musi posiadać prawo jazdy. Atutem kandydata jest też własne auto. Wynika to z tego, o czym napisaliśmy wcześniej – w ciągu dnia opiekun „obskakuje” kilka lub kilkanaście domów, a więc musi być mobilny. Jeśli jeszcze nie posiadasz angielskiego prawka to W TYM ARTYKULE dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Uwaga!

Warto wiedzieć, że opiekunowie otrzymują wynagrodzenie za godzinę pracy z podopiecznymi. W większości agencji nie wlicza się do tego czas poświęcony na dojazdy. Korzystanie z komunikacji publicznej czy chodzenie pieszo jest więc w tym zawodzie złym pomysłem.

Ile zarabia opiekun osób starszych w UK?

Sami jesteśmy zaskoczeni tak ogromnym „rozstrzałem” stawek. Wynagrodzenie opiekuna osób starszych jest uzależnione od kilku czynników, przede wszystkim:

 • Doświadczenia
 • Miejsca zatrudnienia (renoma agencji)
 • Rodzaju zleceń – czy są realizowane w systemie prywatnej opieki, czy może na rzecz rządowych instytucji socjalnych?

National Career Service podaje, że opiekun może liczyć na wynagrodzenie od 12.500 (początkujący) do 25.000 (doświadczony) funtów rocznie. W ogłoszeniach znalezionych na stronie jobs.theguardian.com dominują stawki z przedziału od 8,30 do 9,5 funta za godzinę. Znacznie więcej może zarobić wykwalifikowana pielęgniarka – tutaj w grę wchodzi wynagrodzenie na poziomie 15-17 funtów za godzinę.

Szukając pracy w zawodzie opiekuna osób starszych warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju benefity – przede wszystkim darmowe zakwaterowanie oraz samochód służbowy lub dodatek do paliwa.

opiekun osob starszych uk

Opłacalność tej profesji jest kwestią bardzo umowną. Wiele zależy chociażby od tego, jaki rejon zostanie przydzielony opiekunowi. Jeśli w ciągu dnia będzie musiał pokonywać dalekie dystanse, to dużo czasu spędzi w samochodzie, przez co podczas standardowego, 8-godzinnego dnia pracy de facto wypracuje sobie np. tylko 6-godzinną dniówkę. Dlatego większość osób planujących podjęcie zatrudnienia jako care worker, szuka pracy w domach opieki.

Czy są wśród nas opiekunowie osób starszych pracujący w UK? Podzielicie się własnymi doświadczeniami? Jest ciężko? Jak oceniacie stawki?

Oceń przydatność tego artykułu