Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę w UK korzystają z licznych przywilejów i ochrony gwarantowanej przez brytyjskie przepisy. Jednym z podstawowych praw pracownika jest możliwość swobodnego wyboru pracodawcy. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz już dłużej pracować w firmie X, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś złożył wypowiedzenie i zatrudnił się w firmie Y. Pamiętaj jednak, że nie można tego zrobić ot tak, wedle własnego widzimisię. W naszym poradniku wyjaśniamy wszystkie zawiłości związane z okresem wypowiedzenia umowy o pracę w UK.

Kiedy trzeba poinformować pracodawcę o zamiarze odejścia?

To powinna regulować Twoja aktualna umowa o pracę. Jeśli nie ma w niej informacji na temat okresu wypowiedzenia, to podstawą będą brytyjskie przepisy ogólne. Te stanowią, że w przypadku pracowników, którzy są zatrudnieni u danego pracodawcy przez co najmniej miesiąc w oparciu o umowę stałą, okres wypowiedzenia wynosi minimum tydzień.

Jeśli w umowie nie ma wzmianki o trybie wypowiedzenia, możesz poinformować o tym pracodawcę ustnie. Dla bezpieczeństwa warto jednak przygotować pisemne wypowiedzenie, by mieć jakiś dowód, gdyby sprawa miała się zakończyć w sądzie.

Z reguły okres wypowiedzenia jest liczony od dnia powiadomienia o tym pracodawcy. Jeśli więc złożysz pismo w biurze osobiście lub poinformujesz o tym ustnie w poniedziałek, to pozostaniesz pracownikiem obecnej firmy do kolejnego poniedziałku.

Co, jeśli zmienisz zdanie?

Wiemy, jak to w życiu bywa. Czasami emocje biorą górę, a później żałujemy wypowiedzianych słów czy swoich czynów. Jeśli po ochłonięciu uznasz, że jednak nadal chcesz pracować w obecnej firmie, to jak najszybciej wycofaj wypowiedzenie. Pamiętaj jednak, że pracodawca nie ma obowiązku zaakceptowania Twojej rezygnacji z wypowiedzenia – to już zależy tylko od jego dobrej woli.

wypowiedzenie umowy uk

Natychmiastowe odejście z pracy w UK – procedura

W Wielkiej Brytanii pracodawcy mogą poprosić zwalniających się pracowników o to, by ci od razu odeszli z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji pracownik otrzymuje propozycję wypłaty całości wynagrodzenia za okres, w którym nadal stawiałby się w pracy – czyli swoją normalną tygodniówkę.

Może to być korzystne z punktu widzenia obu stron. Pracownik zyskuje coś na kształt dodatkowego urlopu, który może wykorzystać na odpoczynek czy załatwienie formalności związanych z przejściem do innej firmy. Z kolei pracodawca nie ryzykuje, że pracownik „na wylocie” będzie lekceważyć swoje obowiązki i osłabiać morale w zespole.

Podkreślamy jednak, że opcja zapłaty za natychmiastowe odejście z pracy bez okresu wypowiedzenia wchodzi w grę jedynie w dwóch przypadkach:

  1. Gdy takie rozwiązanie zostało wpisane do umowy o pracę zawartej z pracownikiem.
  2. Gdy nie ma takiego zapisu w umowie, ale pracownik zgadza się na propozycję pracodawcy.

Masz jednak prawo wykorzystać cały okres wypowiedzenia i pracodawca nie może Cię zmusić do natychmiastowego odejścia.

Benefity i pensja w okresie wypowiedzenia w UK

Już w trakcie okresu wypowiedzenia zachowujesz prawo do normalnego wynagrodzenia. Pracodawca nie może Ci np. obciąć stawki czy zmniejszyć liczby godzin, ponieważ byłoby to jawne dyskryminowanie pracownika i takimi praktykami na pewno zainteresuje się ACAS.

Ponadto w okresie wypowiedzenia zachowujesz prawo do:

  • Chorobowego;
  • Urlopu wypoczynkowego – możesz więc złożyć wniosek o urlop, co jest często praktykowane w okresie wypowiedzenia;
  • Urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub adopcyjnego;

Pracodawca nie może również zabronić Ci wykonywania pracy, nawet jeśli akurat jest przestój w zleceniach.

Ważne!

Wszelkie spory z pracodawcą czy działania jawnie łamiące Twoje prawa muszą zostać jak najszybciej wyjaśnione. W pierwszym kroku zwróć się bezpośrednio do pracodawcy. Jeśli to nie przyniesie skutku, skorzystaj z pomocy dedykowanych instytucji. Procedurę walki z łamaniem praw pracowniczych opisaliśmy w osobnym poradniku.

Gardening leave – co to takiego?

Gardening leave to brytyjski odpowiednik polskiego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca, po otrzymaniu Twojego wypowiedzenia, może poprosić Cię, abyś nie przychodził do firmy, ewentualnie wykonywał swoje obowiązki zdalnie. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie, zwłaszcza z tego powodu, że podczas gardening leave zachowujesz dokładnie takie samo wynagrodzenie oraz prawo do wszystkich świadczeń pracowniczych.

okres wypowiedzenia w anglii

Zakaz konkurencji w UK: uważaj na ten zapis w umowie!

Przed złożeniem wypowiedzenia radzimy bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami w umowie o pracę. Często po kilku latach zatrudnienia w jednej firmie zapominamy, na jakie warunki właściwie się zgodziliśmy. W umowie może widnieć informacja o zakazie konkurencji, co jest jak najbardziej dopuszczalne w brytyjskim prawie.

Pracodawca może chociażby:

  • Zakazać pracownikowi podjęcia pracy w konkurencyjnej firmie w danym okresie po ustaniu zatrudnienia – np. przez pół roku.
  • Zakazać pracownikowi kontaktowania się z klientami firmy po opuszczeniu stanowiska – chodzi tutaj o ochronę interesów przedsiębiorstwa przed działaniami z zakresu nieuczciwej konkurencji.

Ponadto standardem jest zakazywanie byłym pracownikom udostępniania jakichkolwiek informacji na temat tajemnic firmowych. Złamanie tych zapisów może się skończyć podaniem pracownika do sądu.

Oceń przydatność tego artykułu