Firmy Limited, skrótowo określane, jako Ltd., to bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w UK. Dotyczy to zarówno firm lokalnych, jak i zamiejscowych – spółki Ltd. zakładane w Wielkiej Brytanii przez lata były świetnym sposobem na optymalizację podatkową dla części polskich biznesów. I choć faktycznie prawo podatkowe w UK jest o wiele przyjaźniejsze przedsiębiorcom niż w Polsce, to i tak trzeba się liczyć z obowiązkiem płacenia danin na rzecz państwa. Na szczęście istnieją w pełni legalne sposoby na obniżenie podatku firmy Limited. Te najlepsze zdradzamy w naszym artykule.

Koszty przy rozliczeniu firmy Limited

To sposób znany przedsiębiorcom działającym w każdym kraju na świecie, w którym obowiązuje klasyczny system podatkowy – czyli płacenia podatku od dochodu. Wiadomo, że każda firma generuje mniejsze lub większe koszty. Każdy z takich wydatków pomniejsza kwotę należnego podatku. Masz naprawdę szerokie pole do popisu w tym zakresie, ponieważ Twoim kosztem może być:

  • czynsz za wynajmowane biuro,
  • zakup paliwa do służbowego samochodu,
  • rachunek z restauracji, do której zaprosiłeś klienta na lunch biznesowy.

To tylko przykłady. Pamiętaj natomiast, że aby obniżyć podatek firmy Limited dzięki kosztom uzyskania przychodu, musisz potrafić wykazać ich związek z prowadzoną działalnością.

Annual Investment Allowance

Firmy Limited w UK mogą korzystać z rocznej ulgi inwestycyjnej, czyli właśnie Annual Investment Allowance. Przysługuje ona w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia i w 2021 roku wynosi dokładnie 200 000 funtów. W ramach tego limitu możesz dokonać firmowych zakupów mających znamiona inwestycji i odliczyć je później od podatku. Kwalifikują się do tego takie zakupy, jak np. nowe meble do biura, komputer, oprogramowanie komputerowe i wiele innych. Kreatywny księgowy z pewnością podpowie Ci, co warto kupić do firmy, aby skorzystać z tej ulgi.

jak rozliczyc meble biurowe-uk

Przeniesienie straty

Ten mechanizm obowiązuje także w Polsce, przy czym w UK obowiązują nieco inne zasady. Już tłumaczymy, o co tutaj dokładnie chodzi.

Załóżmy, że w 2020 roku Twoja firma nie przyniosła dochodu, ale stratę, co nie dziwi biorąc pod uwagę pandemię i związane z nią lockdown-y. Paradoksalnie może to być dla Ciebie korzystne, o ile w kolejnym roku wypracujesz spory zysk. Możesz wówczas zaliczyć sobie poprzednią stratę na poczet obliczania podatku za następny rok i w ten prosty sposób obniżyć wysokość daniny na rzecz państwa.

Pamiętaj

Stratę z danego roku podatkowego można przenosić tylko przez maksymalnie 3 lata. Czyli: jeśli masz stratę za rok 2020, to wykorzystasz ją do obniżenia podatku za rok 2021, 2022 i 2023.

Odpowiednio niska pensja dyrektorska

Jako właściciel firmy Limited pełnisz w niej także funkcję dyrektora i z tego tytułu należy Ci się wynagrodzenie. Czy jednak wiesz, że z punktu widzenia optymalizacji podatkowej nie warto wypłacać sobie zbyt wysokiej pensji? Zobacz:

Jeśli Twoje wynagrodzenie roczne nie przekroczy kwoty 8788 funtów, to po pierwsze: nie zapłacisz składek na National Insurance, a po drugie: nie zapłacisz 20% podatku dochodowego, ponieważ zarabiasz za mało. No dobrze, ale z czego masz w takim razie żyć?

Pozostałą część wynagrodzenia wypłacaj sobie w formie dywidendy. Pierwsza w roku, do kwoty 2000 funtów, jest całkowicie zwolniona z podatku. Od każdej kolejnej zapłacisz już daninę w wysokości:

  • 7,5% – jeśli suma dywidend i wynagrodzenia nie przekroczy 50 000 funtów,
  • 32,5% – jeśli suma dywidend i wynagrodzenia przekroczy 50 000 funtów, ale nie będzie wyższa niż 150 000 funtów,
  • 38,1% – jeśli suma dywidend i wynagrodzenia przekroczy 150 000 funtów.

W każdym z tych wariantów zapłacisz niższy podatek, niż gdybyś przyznał sobie wysokie wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektorskiej we własnej firmie Limited.

Salary Sacrifice Schemes

Jeśli zatrudniasz w swojej firmie Limited pracowników na zasadach tax free, to koniecznie rozważ skorzystanie z tego narzędzia do optymalizacji podatków. Polega ono na wypłacaniu części wynagrodzenia w formie benefitu.

Czyli: jeśli możesz zaproponować pracownikowi pensję w wysokości 2000 funtów, ale jednocześnie musisz zapewnić mu samochód służbowy, to możesz się z nim dogadać, że otrzyma np. 1800 funtów pensji, natomiast auto dostanie „gratis”. To w naturalny sposób pozwoli Ci obniżyć kwotę należnego podatku z tytułu zatrudnienia.

jak obnizyc podatek firma uk

Employment Allowance

To również świetny sposób na obniżenie podatku firmy Limited, z którego mogą skorzystać pracodawcy. Employment Allowance jest ulgą, w ramach której masz prawo zmniejszyć wysokość składek na NIN aż o 4000 funtów rocznie.

Ulga ta przysługuje również przedsiębiorcom, którzy zatrudniają w firmie Limited samych siebie. Korzystając z niej i wypłacając sobie pensję do równowartości 12 500 funtów rocznie, nie zapłacisz ani funta podatku dochodowego oraz żadnej składki na ubezpieczenie. Jedyny koszt będzie stanowić Employees National Insurance, które kosztuje 360 funtów rocznie.

Wcześniejsza zapłata podatku

Może się wydawać, że płacenie podatków z wyprzedzeniem jest szaleństwem, ale w UK jest to także doskonały sposób na optymalizację kosztów prowadzenia biznesu. Wpłacając Corporation Tax na konto urzędu skarbowego wcześniej, niż wynika to z obowiązujących terminów, a okaże się, że miałeś nadpłatę, otrzymasz nie tylko zwrot podatku, ale również odsetki. To zawsze „kilka” funtów w portfelu więcej.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: zatrudnij dobrego księgowego lub korzystaj ze sprawdzonego outsourcingu usług księgowych. Nikt tak dobrze nie zna sposobów na optymalizację podatków, jak właśnie specjaliści zajmujący się nimi na co dzień i mający brytyjskie prawo podatkowe w małym palcu.

optymalizacja podatkowa uk firma

Oszczędzaj na bieżąco

Pamiętaj, że oszczędności przy prowadzeniu firmy możesz znaleźć również podczas bieżącej działalności. Jeśli Twoja firma opiera się na handlu międzynarodowym lub świadczysz usługi dla zagranicznych kontrahentów, to możesz zaoszczędzić znaczne kwoty korzystając z mądrych i sprawdzonych narzędzi finansowych. Sprawdź jak możesz zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym i zainteresuj się transakcjami typu SPOT i FORWARD, jakie oferuje EasySend Przelewy Międzynarodowe.

Oceń przydatność tego artykułu