Polacy celebrują topienie Marzanny i Lany Poniedziałek – ale Anglicy też mają pomysły na nietypowe imprezy! Wyścig w toczeniu sera po stromym wzgórzu to jeden z nich, chociaż nadal nie ten najdziwniejszy– zobaczcie jakie inne tradycje mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

Anglicy na co dzień wydają się spokojnym, wręcz nieco sztywnym narodem. Ich przywiązanie do etykiety, elegancja oraz powściągliwość znane są na całym świecie. Okazuje się jednak, że nawet oni czasami pozwalają sobie na odrobinę szaleństwa – zobaczcie w jaki sposób świętują obchody (bardziej lub mniej) tradycyjnych wydarzeń związanych z ich kulturą i historią.

Urodziny królowej

Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy w roku – prawdziwą rocznicę przyjścia na świat (21 kwietnia) i dodatkowo tak zwane Oficjalne Urodziny (w pierwszą, drugą, lub rzadziej trzecią niedzielę czerwca). Oficjalnym Urodzinom towarzyszy uroczysta parada wojskowa  “Trooping the colour” , czyli rewii wojsk ze sztandarami.

Obchody oficjalnych urodzin zapoczątkował syn królowej Wiktorii – Edward VII, którego faktyczne urodziny przypadały w połowie listopada, co uznał za niewygodną porę roku. Królowa Elżbieta podtrzymuje tą tradycję od 1951 roku. W defiladzie biorą udział bataliony gwardii narodowej, a dodatkowo odbywają się huczne parady i pikniki. Ta uroczystość to wielka atrakcja turystyczna, która podkreśla osobisty związek brytyjskich sił zbrojnych z osobą monarchy.

Wife Carrying – wyścig z żoną na plecach

Wyścig z żoną na plecach to impreza sięgająca historii Inwazji Wikingów w 793 roku.  Jak można się domyśleć zabawa polega na przebiegnięciu określonego dystansu z małżonką jako dodatkowym balastem. Wymogiem jest tu tylko minimalna waga żony – minimum 50 kg. Mąż niosący najcięższą żonę dostaje podobno na pocieszenie kiełbaskę, para zwycięzców sto funtów. Przegrani muszą obejść się nagrodą pocieszenia – psią karmą.

wife

(fot. Press Association)

Guy Fawkes Night / Bonfire Night 

W 1605 roku Guy Fawkes próbował wysadzić króla Jamesa I oraz Parlament. Na szczęście planowany zamach nie powiódł się, ale Anglicy uznali, że to świetna okazja do świętowania. Od tego czasu na pamiątkę Anglicy 5 listopada obchodzą to wydarzenie paląc kukły Guy’a i organizując pokazy sztucznych ogni. Oprócz tej dość abstrakcyjnej zabawy, obchodzonej czasem huczniej niż Sylwestra, dochodzi jeszcze Tar Barrels – wyścig płonących beczek, buchających płomieniami tuż nad głowami uczestników. Niestety ciężko jest powiedzieć, kto jest zwycięzcą wyścigu, zabawa bowiem z reguły kończy się dość szybko ze względów bezpieczeństwa.

guy fawkes night

Wyścigi konne w Ascot

Popularne wyścigi trwają od 16 do 20 czerwca i odbywają się na najbardziej znanym na świecie torze wyścigów konnych. Impreza słynie nie tylko z tego, że wystawiane są tu najlepsze konie świata – tradycją są również ekstrawaganckie i z roku na rok coraz bardziej szalone kapelusze na głowach dam oglądających wyścigi. Ostatnio mówi się wręcz o Festiwalu kapeluszy w Ascot! Największe celebrytki przybywają na to wydarzenie w wymyślnych kreacjach oraz nakryciach głowy od projektantów – można tam zaobserwować prawdziwą rewię mody.

 Cheese Rolling – w pogoni za serem

Cheese Rolling to festiwal polegający na toczeniu 4-kilogramowego sera po stromym zboczu wzgórza Coopera w hrabstwie Gloucestershire. Tak, dobrze przeczytaliście – sera. Żeby być dokładnym dopowiemy, że jest to ser Double Gloucester i średnio waży 8 do 9 funtów.

Oczywiście prawie niemożliwe jest złapanie w locie sera, który pędzi po stromym zboczu z prędkością 70 mil na godzinę… Wygrywa więc ten, kto pierwszy doturla się do podnóża stoku. Zwycięzca zabiera do domu ser, a także sporą ilość siniaków i zwichnięć. To niezwykłe wydarzenie sięgające swoją tradycją średniowiecza ogląda co roku nawet kilka tysięcy osób. Rekordem był rok 2009, gdzie widowisko przyciągnęło prawie 15 tysięcy osób, co wcale nas nie dziwi – też chcielibyśmy to zobaczyć!

cheese rolling contest

Maypole Dance – taniec wokół słupa

Maypole Dance to tradycja sięgająca jeszcze średniowiecza. W dawnych czasach kobiety tańczyły wokół ozdobnego słupa, wybierano najpiękniejszą dziewczynę w wiosce, którą ogłaszano Królową Maja (May Queen) a po zakończonych obchodach… składano w ofierze pogańskim bogom, najczęściej na stosie. Dziś się na szczęście impreza kończy się na tańcu ?

maypole dance

Bog snorkelling – nurkowanie w grzęzawisku

Ten nietypowy wyścig odbywa się pod wodą – i to nie taką zwykłą wodą! Zawodnicy nurkują w rowie na torfowisku i mają do przepłynięcia 120 jadrów (około 110 metrów).  Aktualny rekord to nieco poniżej 80 sekund, co jest naprawdę imponujące.  Od roku 1985 odbywają się nawet oficjalne Mistrzostwa Świata w Bog Snorkelling – mają miejsce na torfowisku w Waen Rhyd w środkowej Walii.

Co ciekawe, dyscyplina ta powstała w efekcie rozmowy dwóch znajomych w jednym z Walijskich pubów – i jest kontynuowana od 1976 roku aż do dziś.

Bog snorkelling

 

Znacie jakieś inne nietypowe brytyjskie zwyczaje? A może mieliście okazję uczestniczyć w którymś z wymienionych w tym artykule? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzu!

Oceń przydatność tego artykułu