Mieszkanie w Polsce: gdzie szukać ofert wynajmu?

Spośród milionów obcokrajowców pracujących w Polsce, zdecydowana większość przebywa w tym kraju na stałe. Nie dziwi zatem ogromny popyt na mieszkania na wynajem. Najatrakcyjniejsze lokale błyskawicznie znikają z rynku, co może być frustrujące, zwłaszcza jeśli dysponujesz mocno ograniczonym budżetem. W naszym poradniku podpowiadamy, jak z głową wynająć mieszkanie w Polsce, gdzie szukać ofert oraz kiedy (i czy w ogóle) warto zdecydować się na usługę pośrednictwa nieruchomości.

Gdzie szukać mieszkania na wynajem w Polsce?

Pierwszym źródłem jest oczywiście Internet. Najpopularniejsze portale z ogłoszeniami wynajmu mieszkań to:

Mnóstwo ogłoszeń pojawia się też na największym portalu „z różnościami”, czyli OLX.

Mieszkania na wynajem w Polsce warto również szukać przez Facebook. Wystarczy, że dołączysz do grupy dla mieszkańców np. Warszawy, Bydgoszczy czy Lublina i opublikujesz post o poszukiwaniu mieszkania. Na 100% szybko otrzymasz jakieś wskazówki, a może nawet konkretne oferty.

Jeśli wolisz tradycyjne rozwiązania, to możemy polecić niezawodną pocztę pantoflową – o mieszkanie do wynajęcia popytaj w swoim miejscu pracy czy wśród polskich znajomych. Warto przejść się po małych sklepach – ekspedientki być może słyszały, że ktoś w okolicy chce wynająć swoje mieszkanie.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Polsce?

Stawki są bardzo różne i uzależnione od kilku najważniejszych czynników:

  • Miasta
  • Lokalizacji
  • Standardu mieszkania
  • Powierzchni

Jeśli szukasz mieszkania w średniej wielkości mieście, jak np. Toruń czy Olsztyn, to licz się z czynszem na poziomie od 800 złotych za kawalerkę, do nawet 1500 złotych za mieszkanie dwupokojowe. Znacznie drożej będzie w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu, gdzie za wynajęcie klasycznego M3 trzeba już zapłacić nawet 1800-2000 złotych miesięcznie.

Uwaga!

Pamiętaj, że czynsz to nie wszystko. Musisz uzgodnić z właścicielem, kto ponosi opłaty eksploatacyjne np. za prąd i wodę. Jeśli Ty, to koniecznie uściślij, czy te opłaty zostały już zawarte w czynszu (z reguły nie są).

Czy warto skorzystać z pośrednictwa nieruchomości?

Na pewno warto, jeśli w ogóle nie znasz naszego rynku i do tego słabo mówisz po polsku. Skorzystanie z pomocy zawodowego pośrednika będzie po prostu najbezpieczniejsze. Pośrednik dopilnuje wszystkich formalności i znajdzie takie mieszkanie, które najlepiej wpisuje się w Twoje oczekiwania w relacji do czynszu, jaki możesz zapłacić.

Pośrednicy doskonale orientują się w sytuacji rynkowej. Nierzadko mają podpisane umowy na wyłączność z właścicielami mieszkań, dlatego pracownik biura nieruchomości może bardzo szybko zaproponować Ci obejrzenie kilku lokali. Oszczędzasz więc czasy i nerwy.

Nie ma jednak nic za darmo. Za usługę pośrednictwa nieruchomości trzeba zapłacić, ale nie zawsze koszt ten ponosi najemca. Wszystko zależy tutaj od polityki danego biura. Najczęściej koszt pośrednictwa jest dzielony między najemcę a wynajmującego. Pośrednik ma jednak obowiązek poinformować Cię o tym PRZED podpisaniem umowy.

Ile wynosi prowizja dla pośrednika? Zwyczajowo jest to równowartość jednomiesięcznego czynszu, a więc nie tak mało. Czasami pośrednicy obniżają swoją prowizję do 50% wysokości czynszu, jednak dotyczy to tylko tych droższych mieszkań. Jeśli więc nie stać Cię na zapłacenie prowizji, to pozostaje Ci tylko szukanie mieszkania w Polsce na własną rękę, zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami.

 

Jesteś na etapie poszukiwania mieszkania w Polsce? Może już je wynająłeś i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami w komentarzu? To dobry moment!

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *