Polska stała się drugim domem dla około dwóch milionów Ukraińców. Wielu z nich podejmuje decyzję o osiedleniu się w naszym kraju na stałe. Trudno się dziwić: warunki życia w Polsce są o wiele lepsze niż na Ukrainie, nie wspominając już o kwestiach bezpieczeństwa. Ukraińcy spokojnie mogą uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu w Polsce, a procedura wcale nie jest szczególnie skomplikowana. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku. 

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców: wymagania banków

To już zależy od konkretnego banku, bo każdy z nich ma inną politykę udzielania kredytów hipotecznych Ukraińcom czy generalnie obcokrajowcom. Prześwietliliśmy zasady obowiązujące w kilku popularnych bankach:

  • Alior Bank – Ukrainiec musi posiadać numer PESEL, a także zaświadczenie o zameldowaniu lub kartę pobytu z adresem zameldowania.
  • BGŻ BNP Paribas – Ukrainiec wnioskujący o kredyt hipoteczny musi mieć dowód zamieszkania w Polsce (np. umowę wynajmu mieszkania) lub wziąć kredyt z osobą mającą polskie obywatelstwo.
  • Credit Agricole – obcokrajowiec musi posiadać status polskiego rezydenta oraz numer PESEL.
  • ING Bank Śląski – wymagane jest posiadanie statusu polskiego rezydenta.
  • Millenium Bank – Ukrainiec musi przedstawić kartę pobytu na okres minimum roku.
  • Pekao – w tym banku od obcokrajowców spoza Unii Europejskiej wymagane jest posiadanie przynajmniej jednego z dokumentów: karta pobytu z wpisanym numerem PESEL lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu.
  • PKO BP – bank wymaga statusu rezydenta oraz dowodu osiągania dochodów w złotówkach. Dodatkowo Ukrainiec musi mieć kartę pobytu.

Pozostałe wymagania są tożsame z tymi, jakie muszą spełnić Polacy ubiegający się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu. Banki oczekują od swoich klientów udowodnienia stałości zatrudnienia (najlepiej mieć umowę o pracę lub umowy cywilnoprawne z ostatnich minimum 6 miesięcy) oraz osiągania dochodu w walucie kredytu.

Uwaga!

Bank może też wymagać od Ciebie przedstawienia zezwolenia na zakup nieruchomości w Polsce lub dokumentu stwierdzającego brak obowiązku uzyskania takiego zezwolenia – wydaje go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

hredyt na mieszkanie w polsce

Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce na zakup mieszkania na Ukrainie?

Niestety, praktycznie nie ma takiej możliwości. Polskie banki odmawiają kredytowania zakupu nieruchomości znajdujących się za granicą, głównie z uwagi na utrudniony proces zabezpieczenia kredytu hipoteką.

Właściwie jedyną opcją, aby przekonać bank do takiej transakcji, jest przedstawienie innego zabezpieczenia w postaci nieruchomości w Polsce – oczywiście takiej, na której nie została jeszcze ustanowiona hipoteka. Warto przy tym wiedzieć, że przedmiot zabezpieczenia może stanowić nieruchomość należąca do osoby trzeciej.

Jeśli więc np. masz bardzo dobrych przyjaciół, którzy zgodzą się, aby ich mieszkanie było przedmiotem zabezpieczenia Twojego kredytu, to jest szansa na sfinansowanie zakupu nieruchomości na Ukrainie przez polski bank.

Czy kredyty hipoteczne w Polsce są drogie?

Aktualnie (w 2019 roku) na pewno nie, ponieważ w Polsce obowiązują najniższe w historii stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Stopa referencyjna dla kredytów hipotecznych wynosi teraz 1,50%. Jednak faktyczne oprocentowanie kredytu zawiera jeszcze marżę banku.

Warto wiedzieć!

Średnie, bankowe oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce wynosi obecnie ok. 3,79%.

hipoteka w polsce

Pamiętaj również, że aby otrzymać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości w Polsce, musisz udowodnić swoją wiarygodność finansową. Bank prześwietli Twoje zarobki i sytuację rodzinną, na podstawie czego określi tzw. zdolność kredytową. Wpływają na nią wszelkie zobowiązania, np. inne kredyty czy raty za sprzęt.

Dodatkowo w Polsce obligatoryjnie wymaga się od kredytobiorcy posiadania wkładu własnego do kredytu. Większość banków oczekuje, że będzie to przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Jeśli więc chcesz kupić mieszkanie za np. 200.000 złotych, musisz mieć w kieszeni przynajmniej 40.000 złotych. Bank na pewno nie sfinansuje zakupu w całości.

Oceń przydatność tego artykułu