Nie jest żadną tajemnicą, że koszty życia w Wielkiej Brytanii są wyższe od tych w Polsce. Oczywiście z nawiązką rekompensuje to poziom zarobków. Jeśli jednak powoli szykujesz się do powrotu do ojczyzny, to prawdopodobnie chcesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać w kraju. Mamy dobrą informację: ceny pozytywnie Cię zaskoczą. Przeanalizowaliśmy różnice pomiędzy Polską a UK pod kątem kosztów rozrywki. W naszym zestawieniu podajemy średnie ceny dla dużego i mniejszego miasta.

Duże miasto: Warszawa vs Londyn

Stolice są oczywiście najdroższymi miastami w obu krajach, choć także najlepiej się w nich zarabia. Naszą rozrywkową trasę zaczniemy spokojnie, czyli od wizyty w kinie.

W Warszawie bilet na seans 2D w najtańszym multipleksie kosztuje 17 złotych w dzień powszedni i 19 złotych w weekend. W najdroższym multipleksie za seans 3D w weekend trzeba zapłacić aż 41 złotych! Jak wygląda to w Londynie? W stolicy UK standardowa cena biletu do kina w dzień powszedni wynosi 10-11 funtów, natomiast w weekend dochodzi do 14 funtów. W przypadku filmów 3D trzeba się liczyć z dopłatą za okulary w wysokości 1 funta.

Po udanym seansie warto iść coś zjeść i powiedzmy, że będzie to niezła, ale niedroga restauracja. W Warszawie całkiem dobrze można zjeść już za około 25 złotych (standardowe danie to mięso, frytki/ziemniaki + surówka). W Londynie będzie nieco drożej, bo nawet klasyczne fish&chips kosztuje tam od 7-8 funtów.

Różnica wyraźnie rośnie w przypadku wybrania się do drogiej restauracji. O ile w Warszawie można liczyć na rachunek za dwie osoby na poziomie 120 złotych, o tyle w Londynie bez wysupłania z portfela ponad 50 funtów na pewno się nie obejdzie.

Ceny alkoholu w Polsce i Anglii

No dobrze, załóżmy, że kino i kolacja w restauracji nie są preferowaną przez Ciebie formą rozrywki. Wybierzmy się zatem na klasyczne piwo do pubu. W Warszawie ceny zależą od tego, czy złocisty napój jest nalewany z tzw. kija czy z butelki. Średnio trzeba jednak liczyć od 8 do 10 złotych za pół litra. W Londynie znów jest o wiele drożej, bo standardowa cena za piwo w barze położonym w centrum stolicy wynosi 5 funtów.

Po wypiciu kilku piw wypada skorzystać z taksówki, aby bezpiecznie i szybko dostać się do hotelu czy mieszkania. W Warszawie opłata początkowa wynosi średnio 8 złotych, natomiast każdy kilometr 2,20-2,40 zł. W Londynie jest to odpowiednio: 3,55 funta i 4,5 funta. W nocy stawki rosną średnio o 20%.

Jeśli jesteś facetem, to z pewnością ciekawą formą rozrywki będzie dla Ciebie obejrzenie meczu piłkarskiego na żywo. W Warszawie rządzi obecnie Legia, dlatego wybierzemy się na spotkanie przy Łazienkowskiej. Bilet normalny na najtańszy sektor kosztuje 45 złotych (bez karty kibica).

W Londynie jest wiele klubów, które grają zarówno w najwyższej, jak i niższych klasach rozgrywkowych. Załóżmy jednak, że chciałbyś zaszaleć i wybrać się na mecz Chelsea Londyn na Stamford Bridge. Pomijając fakt, że może Ci być bardzo trudno kupić bilet (mecze Niebieskich są oblegane), to i tak czeka Cię spory wydatek, bo najtańsza wejściówka kosztuje 61 funtów.

Modną rozrywką stało się odwiedzanie tzw. escape rooms. Zabawa polega na tym, że uczestnicy muszą znaleźć wskazówki, dzięki którym wydostaną się z zamkniętego pokoju. W Warszawie za taką przyjemność trzeba zapłacić 150 złotych w dzień powszedni i 180 złotych w weekend. W Londynie oczywiście także są escape rooms, ale ceny są znacznie wyższe. Rozrywka dla trzech graczy kosztuje około 80 funtów, a dla sześciu już 130 funtów. W Warszawie obowiązują ceny za pokój, bez względu na liczbę uczestników.

Rozrywka w UK i Polsce

Pora na domową rozrywkę, czyli telewizję. Na całym świecie furorę robi usługa Netflix, która gwarantuje dostęp do świetnych seriali. Polski cennik przedstawia się następująco:

  • 34 złote – usługa dla jednego ekranu,
  • 43 złote – usługa dla dwóch ekranów w jakości HD,
  • 52 złote – usługa dla czterech ekranów w jakości UHD.

W Wielkiej Brytanii jest to odpowiednio: 5,99 funta, 7,99 funta i 9,99 funta, czyli nawet taniej niż w Polsce i to pierwszy taki przypadek w naszym zestawieniu, gdzie Londyn wypada korzystniej niż Warszawa.

Ostatnią rozrywką, którą chcemy przeanalizować, jest jednodniowa wycieczka z przewodnikiem. W Londynie można zdecydować się na ciekawą opcję zwiedzania wraz z krótkim rejsem Tamizą. Taka przyjemność dla osoby dorosłej kosztuje 97 funtów (według strony jednej z firm wycieczkowych działających w stolicy UK).

W Warszawie popularne są spacery z przewodnikiem. Za 5-godzinną wycieczkę śladami historii miasta trzeba zapłacić 320 złotych.

Mniejsze miasto: Włocławek vs Norwich

Wybraliśmy te miasta, ponieważ mają bardzo podobną liczbę mieszkańców. Jak łatwo się domyślić, ceny rozrywek są w nich o wiele niższe niż w Warszawie i Londynie. Omówimy tylko te najciekawsze atrakcje.

Kino. We Włocławku za bilet na seans 2D w dniu powszednim trzeba zapłacić 26,50 zł, a w weekend 28,50 zł. Filmy 3D to odpowiednio: 30,50 zł i 33 zł. Tanio nie jest. Jak to wygląda w Norwich? Tutaj za bilet na seans 2D w dniu powszednim trzeba zapłacić 9 funtów, a w weekend 11,25 funta. Dopłata do okularów 3D wynosi 1 funta.

Mecz. Ponieważ Włocławek nie ma żadnej drużyny piłkarskiej na wysokim poziomie, wybierzemy się na spotkanie koszykówki – to ulubiony sport włocławian. Najtańsza wejściówka na mecz domowy Anwilu kosztuje tylko 13 złotych. Aby zobaczyć na żywo popularne Kanarki z Norwich, trzeba zapłacić minimum 17 funtów.

Pora na escape room. W Norwich taka rozrywka kosztuje 45 funtów za godzinę dla dwóch graczy. We Włocławku dwie osoby zapłacą 60-70 złotych.

Jeśli natomiast chodzi o jednodniową wycieczkę, to w Norwich ciekawą opcją jest skorzystanie z otwartego autobusu, który przejeżdża obok najważniejszych atrakcji miasta. Cena wynosi 12 funtów. Zwiedzanie Włocławka z przewodnikiem do 5 godzin kosztuje natomiast około 230 złotych.

Wniosek nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Koszty rozrywki w Polsce są wyraźnie niższe niż w UK, i to zarówno w stolicy, jak i mniejszym mieście. Czyli: jak zarabiać, to na Wyspach, ale jak szaleć, to nad Wisłą!

Oceń przydatność tego artykułu