Prowadzenie biznesu na Wyspach Brytyjskich kusi coraz więcej Polaków. Nie ma dokładnych statystyk na ten temat, ale wiemy, że zarejestrowaną w UK działalność ma co najmniej 40 tysięcy polskich obywateli. Dlaczego się na to zdecydowali? Z prostego powodu: bo jest taniej, prościej i w ogóle przyjemniej – koszty prowadzenia firmy w UK, w porównaniu do Polski, są dużo niższe. Na jaką formę rejestracji się zdecydować? LTD, self-employed czy partnership? Dziś podpowiadamy która opcja będzie najbardziej atrakcyjna w zależności od profilu działalności.

Kilka słów o kosztach

Polacy potrafią liczyć, a ci przedsiębiorczy tym bardziej, dlatego nie może dziwić fakt, że poza tzw. emigrantami zarobkowymi do UK ucieka też coraz więcej firm. Wystarczy porównać sobie podstawowe koszty prowadzenia działalności:

  • Kwota wolna od podatku – w Polsce, w przeliczeniu na brytyjską walutę, wynosi około 600 funtów (3091 złotych), a w UK ponad 12 tysięcy funtów (nieco ponad 61 tysięcy złotych) w przypadku samozatrudnionych, czyli odpowiednika jednoosobowej działalności gospodarczej oraz pracownika lub dyrektora spółki LTD.
  • Składki na ZUS – w Polsce ich suma po zamianie na funty to 230 £ (blisko 1200 złotych) miesięcznie (dla firm działających od co najmniej 2 lat), natomiast w UK odpowiednio: około 12 funtów (61 złotych) dla self-employed (jeśli firma przynosi do niecałych 9 tysięcy funtów dochodu rocznie) oraz około 32 funty (162,50 zł) dla LTD (przy dochodzie do około 12 tysięcy funtów rocznie, czyli 61 720 złotych rocznie lub około 70 funtów (348 złotych) bez żadnego limitu.

W UK składki płaci się tylko po przekroczeniu rocznego dochodu w wysokości około 7 tysięcy funtów (33 tysięcy złotych) dla self-employed lub około 9 tysięcy funtów (45 tysięcy złotych) dla spółek limited.

Jak łatwo policzyć, prowadząc firmę w UK na zasadzie LTD, na samych tylko składkach można zaoszczędzić blisko 2 tysiące funtów (ponad 9 tysięcy złotych). Jeśli dodatkowo przedsiębiorca nie przekroczy kwoty wolnej, to nie zapłaci podatku dochodowego, który w Polsce płacą praktycznie wszyscy (trudno o firmę, która nie przynosi przynajmniej 3091 złotych dochodu rocznie).

Sam podatek dochodowy w UK także jest niższy niż w Polsce – przynajmniej w praktyce. Firma, która przynosi dochód roczny na poziomie do 35 tysięcy funtów (około 190 tysięcy złotych) płaci 20% podatku, po drodze „zgarniając” całą listę ulg.

Self-employed – na czym to polega?

Samozatrudnienie to najprostsza i najłatwiejsza do załatwienia forma prowadzenia działalności w UK. Trzeba tylko pamiętać, że przysługuje ona wyłącznie osobom będącym brytyjskimi rezydentami, czyli przebywają na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez minimum 183 dni w roku. Jeśli spełniasz ten warunek i chcesz spróbować swoich sił w biznesie na brytyjskim rynku, droga wolna!

Samo założenie self-employed jest banalnie proste. W dodatku nie trzeba rejestrować działalności od razu. Brytyjskie prawo umożliwia prowadzenie biznesu bez rejestracji aż przez 3 miesiące. Później trzeba się zgłosić do urzędu i poinformować o posiadaniu firmy – w przeciwnym razie grozi za to mandat w wysokości 100 funtów. Samozatrudnienie jest więc świetną opcją dla osób, które nie mają pewności, czy ich biznes wypali. Firmę self-employed można prowadzić pod jakąś nazwą lub po prostu pod nazwiskiem. Brytyjskie prawo w żaden sposób nie ogranicza zakresu świadczonych usług. Co więcej – właściciel takiej firmy może normalnie zatrudniać ludzi i np. prowadzić wielką fabrykę. W UK na zaszeregowanie działalności wpływ ma wyłącznie jej status prawny. Osoba samozatrudniona nie musi wynajmować biura rachunkowego – księgi może prowadzić samodzielnie. Z podatku należy się rozliczyć raz do roku. Jednak jeśli przedsiębiorca przekroczy próg 63 tysięcy funtów dochodu rocznie, automatycznie staje się płatnikiem VAT i musi rozliczać ten podatek raz na kwartał.

Self-employed – dla kogo?

Tę formę prowadzenia działalności polecamy Polakom będącym rezydentami UK, którzy chcą bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę z biznesem i nie ponosić z tego tytułu żadnych kosztów administracyjnych.

LTD – na czym to polega?

LTD, czyli Limited Company (odpowiednik naszej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), to bez wątpienia najpopularniejszy model prowadzenia działalności w UK przez Polaków. Głównie decydują się na to osoby, które nie spełniają kryterium bycia rezydentem Wysp Brytyjskich.

LTD najwygodniej jest założyć przez pośrednika, ale trzeba za to zapłacić. Samodzielnie ten proces nie jest zbyt skomplikowany. Spółkę rejestruje się w agencji rządowej Companies House – trzeba wypełnić aplikację, podać dane dyrektora LTD i sekretarza spółki. W specjalnym memorandum wpisuje się informacje na temat charakteru prowadzonej działalności, liczbę akcjonariuszy oraz adres siedziby firmy.

Prowadzenie spółki nie jest jednak tanie. Podstawowy podatek dochodowy wynosi 19% (do progu 300.000 funtów) lub 30% (jeśli firma przekroczy 1,5 miliona funtów dochodu rocznie). Dodatkowo osobny podatek dochodowy płaci dyrektor spółki – mamy więc do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. Można tego łatwo uniknąć, mieszcząc się w kwocie wolnej od podatku. Oczywiście dyrektor (czyli najczęściej właściciel spółki) musi także zapłacić składki ubezpieczeniowe. Ma natomiast prawo do wypłacenia sobie dywidendy. Zaletą spółki LTD jest fakt, iż odpowiedzialność spółki jest ograniczona wyłącznie do wysokości wkładu finansowego.

LTD – dla kogo?

 Tę formę polecamy osobom, które muszą prowadzić działalność w UK, ale chcą rozdzielić prywatne finanse od finansów firmy oraz nie posiadają statusu rezydenta Wysp Brytyjskich.

Partnership – na czym to polega?

W przypadku dwóch lub więcej osób chcących założyć firmę w UK, dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na spółkę partnerską, czyli partnership. Do wyboru są dwie opcje:

  • Zwykła spółka partnerska
  • Spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością LLP

W pierwszym przypadku każdy z partnerów musi na początku zostać samozatrudnionym. W kolejnym kroku udziałowcy podpisują umowę, na mocy której odpowiadają za straty i dzielą się zyskami.

Spółka partnerska ulega automatycznemu rozwiązaniu z chwilą śmierci jednego z udziałowców.

Każdy z udziałowców we własnym zakresie opłaca składki zdrowotne, z kolei podatek dochodowy opłaca się w zależności od udziałów w zyskach spółki.

Spółka partnerska LLP w UK działa nieco inaczej. W tym przypadku wszyscy udziałowcy dzielą się zyskami i pokrywają straty, jednak cała odpowiedzialność spółki jest ograniczona wyłącznie do wysokości wkładu finansowego. LLP rejestruje się w Companies House, do którego trzeba składać wszelkie dokumenty i sprawozdania finansowe. W praktyce na taką formę prowadzenia spółki decyduje się niewielu Polaków, głównie z uwagi na skomplikowany i kosztowny proces rejestracji.

Partnership – dla kogo?

 Spółkę polecamy osobom, które mają zaufanego partnera biznesowego i chcą po równo podzielić się odpowiedzialnością za prowadzenie biznesu.

Oczywiście sposobów na sformalizowanie działalności gospodarczej w UK jest więcej. Wymieniliśmy te, które cieszą się największą popularnością wśród polskich przedsiębiorców.

A Ty – na którą formę się zdecydujesz? Zostaw komentarz pod wpisem!

Oceń przydatność tego artykułu