leczenie w uk

Kiedy nie warto leczyć się w Wielkiej Brytanii?

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii bardzo często decydują się na prywatne leczenie w Polsce, zwłaszcza w nagłych przypadkach. Dlaczego? Powodem zwykle jest duża różnica w kosztach, bariera językowa lub brak czasu. Sprawdziliśmy kiedy warto wrócić do kraju na leczenie, a kiedy jest to zupełnie nieopłacalne. 

Przede wszystkim warto pamiętać, że posiadacze karty EHIC – brytyjskiego odpowiednika EKUZ, wracając do kraju mogą w trudnych przypadkach niemal natychmiast dostać się do szpitala, bądź bezpłatnie skorzystać z usług medycznych, za które w Wielkiej Brytanii musieliby pokryć dodatkowe koszty.

European Health Insurance Card – brytyjska karta ubezpieczenia zdrowotnego

Karta EHIC to brytyjski odpowiednik Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia ona do częściowo refundowanego bądź darmowego korzystania z wielu usług medycznych w krajach europejskich, w tym również w Szwajcarii.

O kartę mogą ubiegać się:

  • osoby pracujące w Wielkiej Brytanii
  • osoby powyżej 16 r.ż.
  • rezydenci brytyjscy
  • mieszkańcy krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Wszyscy posiadacze tej karty mogą korzystać z wielu usług medycznych również w innych krajach niż UK, jednakże należy pamiętać o tym, że nie wszystkie zabiegi są refundowane w danym kraju. W Wielkiej Brytanii mogą być bezpłatne, a w Polsce mogą już kosztować. Dlatego decydując się na leczenie w Polsce, warto wcześniej sprawdzić, czy dany zabieg zalicza się do zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, a następnie udać się do przychodni lub szpitala, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Kartę EHIC można z łatwością wyrobić uzupełniając dane w tym serwisie internetowym. Jest ona całkowicie bezpłatna, podobnie jak wyrobienie karty EKUZ.

kwarta ehic

Jak funkcjonuje brytyjska służba zdrowia?

Osoby, które dopiero przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, mogą mieć z tym problem. Aby ubezpieczyć się w NHS – brytyjskiej służbie zdrowia, należy posiadać międzynarodowy numer ubezpieczenia NIN. Mogą go uzyskać w lokalnych urzędach pracy osoby mieszkające na terenie UK, . Następnie należy zgłosić się do najbliższego lekarza GP. W przypadku, jeśli mamy już pracę, w NHS powinien zarejestrować nas pracodawca.

Lekarz GPGeneral Practitioner – działa podobnie jak w Polsce, zatem można go porównać do lekarza pierwszego kontaktu. Większość usług jest bezpłatna. I tu zaczynają się problemy. Otrzymanie skierowania do lekarzy specjalistów, jest jak najbardziej osiągalne, zatem można leczyć się na Wyspach. Natomiast usługi okulistyczne i stomatologiczne należą do usług płatnych, nierefundowanych przez NHS. Okazuje się zatem, że większość Polaków preferuje przyjazd do Polski na leczenie w kraju uzębienia bądź wzroku, ponieważ w Wielkiej Brytanii w takich przypadkach należy pokryć część lub całość kosztów związanych z leczeniem. Ponadto, jeśli podejmujemy decyzję nawet o płatnym leczeniu w Polsce, stanowczo są to mniejsze koszty, niż gdybyśmy mieli wydać na leczenie w UK.

Leczenie planowane – w Polsce czy w Anglii?

Karta EHIC nie obejmuje leczenia planowanego w Polsce, czyli np. badania diagnostycznego, kontynuacji leczenia czy rozpoczęcia leczenia. Aby można było leczyć się bezpłatnie w Polsce, należy uzyskać zgodę lokalnego health commissioner oraz dokument przenośny S2 (dawny formularz E 112). Po okazaniu takiego dokumentu, zarówno szpitale jak i przychodnie w Polsce traktują pacjenta zupełnie tak, jakby był tu ubezpieczony. Oznacza to, że leczenie będzie nieodpłatne.

Jeśli pacjent skorzysta w Polsce z planowanych zabiegów, a nie będzie posiadał dokumentu S2, wówczas będzie zobowiązany do poniesienia kosztów leczenia. Dotyczy to również planowanych zabiegów w szpitalu.

Warto dodać, że każdy posiadacz karty EHIC ma prawo również do leków refundowanych na ogólnych zasadach.

Kiedy szpital w Polsce i Wielkiej Brytanii przyjmie nas bezpłatnie?

Każdy posiadacz karty EHIC otrzyma niezbędne świadczenia medyczne zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii, bez skierowania, w przypadku gdy:

  • nastąpiło nagłe zachorowanie
  • wypadek
  • uraz
  • zatrucie
  • stan zagrożenia życia

dentysta w uk

Kiedy lepiej leczyć się w Polsce?

Zwykle osoby pracujące na wyspach wolą przyjechać do Polski i tutaj kontynuować leczenie. Po pierwsze, jest to związane z brakiem czasu w Anglii. Po drugie, nie mają ochoty czekać w długich kolejkach. Po trzecie – bariera językowa. I ostatnie: duże różnice w cenie wizyty. Wybieramy leczenie w Polsce, ponieważ koszty prywatnej opieki w Wielkiej Brytanii są bardzo wysokie w porównaniu z tym, jakie kwoty ponosi się za prywatne leczenie w Polsce. Ponadto, wracając do kraju, bardzo często chcemy jak najlepiej zagospodarować sobie czas, którego w Wielkiej Brytanii może nam brakować. Dlatego też decydujemy się na wizyty u lekarzy.

Reasumując: są plusy i minusy leczenia w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Jeśli doskwiera nam przeziębienie, niewielki ból, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu w UK. Jeśli występują poważniejsze urazy np. kręgosłupa, wzroku, warto również zorientować się w UK, zwłaszcza wypytać o refundację oraz terminy wizyt. Być może okażą się one na tyle krótkie, że nie będzie sensu przyjeżdżać do Polski.

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *