jak się nauczyć angielskiego

15 sposobów – jak nauczyć się szybko języka angielskiego

Oglądanie bajek i filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami, zajęcia z native speakerem, rozmowy przez Skype’a czy aplikacje komputerowe – który ze sposobów jest najskuteczniejszy? Jak uczyć się języka samodzielnie? Oto 15 prostych sposobów, dzięki którym szybko nauczysz się języka obcego.

Strategii przyswajania języka angielskiego jest wiele, zaczynając od nauki słówek, poprzez pisanie, czytanie, mówienie, kończąc na zabawie i oglądaniu filmów. Czasy, w których żyjemy, dają nam wiele możliwości nauki. Można powiedzieć, że jest ich tak dużo, że ciężko zdecydować się na jakąkolwiek metodę. Jednakże, jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego – języka, którym porozumiewają się wszystkie narody – można korzystać ze wszystkiego, co daje nam taką możliwość. Angielskiego nauczymy się jadąc autem i słuchając radia, czytając codzienną prasę, oglądając filmy bądź pracując z innymi, którzy rozmawiają w danym języku.

 Metoda 1: Zrób listę słów, które uznasz za ważne

Zapewne nie raz słyszałeś o tym, aby nauczyć się 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim. Oczywiście nie ma wśród nich słów typu: seledynowy czy pragmatyczny, czyli takich, których używa się sporadycznie. Wśród nich znajdują się hasła, które pozwolą zrozumieć mówcę oraz porozumieć się z nim.

Bardzo często zdarza się, że podczas czytania nowego artykułu masz ochotę zaznaczyć większość słów oraz nauczyć się ich wszystkich. Na etapie początkującym, jest to błędne myślenie. Warto zatem przygotować swoją własną listę słów, za pomocą których będziesz porozumiewał się z innymi. Można je podzielić na:

 • bardzo ważne i przydatne
 • ciekawe sformułowania
 • słowa, które są niekonieczne, ale mogą się przydać

Metoda 2: Naklejaj kartki w domu, z angielskimi słówkami

Na kartkach możesz pisać nie tylko nowo poznane słówka. Warto obkleić wszystkie przedmioty, które znajdują się w Twoim otoczeniu, na przykład, jeśli na biurku jest lamka, naklej na nią kartkę z napisem a table lamp.

jak się nauczyć angielskiego

Metoda 3: Ucz się słów, wraz z ich wykorzystaniem w zdaniach

Prócz nauki pojedynczych słów, warto poznać zdanie, w którym występuje dane słowo. Metoda ta umożliwia nie tylko dokładne zrozumienie wypowiedzi, ale także pozwala szybciej zastosować dane słowo w przyszłości.

Metoda 4: Powtarzaj na głos

Gdy już opanowałeś listę słów oraz zdań, pamiętaj o tym, aby powtarzać je na głos. Sposób ten ma znaczny wpływ na ich zapamiętanie oraz prawidłową wymowę. Powtarzanie w pamięci nie jest tak skuteczne, jak mówienie na głos.

Metoda 5: Oglądaj filmy, seriale, słuchaj muzyki z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami

To świetny sposób na naukę języka obcego, poprzez rozrywkę, zwłaszcza jeśli jesteś fanem zagranicznych produkcji filmowych czy muzyki. Dzięki tej metodzie poznasz nie tylko nowe słowa, ale utrwalisz usłyszane konstrukcje słowne, wymowę, intonację, a nawet gestykulację odpowiednią dla mieszkańców kraju czy regionu. Zanim jednak zdecydujesz się na ten sposób, warto mieć solidne podstawy, czyli opanować choć trochę angielskich słówek. W przypadku, jeśli Twój angielski nie jest na poziomie zaawansowanym, możesz wybrać bajkę z prostymi dialogami.

Metoda 6: Powtarzaj za lektorem

Nieważne, czy słuchasz muzyki, czy oglądasz serial. Warto jest najpierw przesłuchać całość nawet 2 razy, po czym zatrzymywać dźwięk po każdym zdaniu. Następnie należy powtórzyć za lektorem. Trzeba nie tylko zapamiętać zdanie, ale również poczuć, że mówi się w tempie bardzo podobnym do rozmówcy.

Metoda 7: Czytaj serwisy internetowe, czasopisma, blogi

To metoda również bardzo doceniana podczas nauki języka. Możesz czytać na temat tego, czym się interesujesz. Pamiętaj, że czytając po angielsku, zaczynasz myśleć po angielsku.

Metoda 8: Graj i korzystaj z aplikacji do nauki języków.

Polecamy na przykład te aplikacje:

 • Duolingo – to jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków, w tym angielskiego. Idealne rozwiązanie, kiedy mamy chwilę przerwy. Aplikacja działa na zasadzie gry
 • Memrise – poprawną odpowiedź wybieramy spośród kilku dostępnych odpowiedzi
 • Ba ba dum – doskonałe dla osób, które są wzrokowcami. Pozwala szybko zapamiętać słówka
 • Lyrics Training – dla tych, którzy uwielbiają słuchać muzyki. Serwis pozwala zapoznać się ze słowami utworu, a nawet uzupełnić tekst piosenki
 • Lang-8 – na tej stronie można znaleźć kogoś, kto sprawdzi nam błędy w tekście i je poprawi

Popularne programy do nauki angielskiego to m.in. Fiszki, Profesor Henry, EuroPlus+, Angielski – Mówisz i Rozumiesz, Sita język angielski i inne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, który program będzie dla Ciebie najbardziej przystępny, skorzystaj z wersji testowych.

Metoda 9: Znajdź swoją porę do nauki

Warto jest spróbować nauki w różnych porach dnia, zarówno w godzinach porannych, jak po południu, w przerwie czy na wieczór. Ucz się o takiej porze, która pozwoli przyswoić najwięcej wiedzy. Powtarzaj, gdy masz tylko wolną chwilę. Najważniejsze jest zachowanie systematyczności. Nie rób tygodniowych przerw. Taka nauka mija się z celem.

nauka angielskiego

Metoda 10: Ucz się jednego tematu przez dany okres czasu

Przykładowo, przez okres tygodnia bądź dwóch, ucz się np. artykułów spożywczych bądź listy prac domowych. Skakanie pomiędzy tematami, np. z ekonomii na prawo, nie jest wskazane. Najlepiej jest wybrać jeden konkretny temat, słuchać nagrań z nim związanych, pisać, uczyć się nowych słówek. W ten sposób nauczysz się konkretnie jednego zagadnienia oraz zyskasz różne punkty widzenia.

Metoda 11: Zajęcia z native speakerem i rozmowy przez Skype’a

To również świetny sposób na naukę języka. Ważne jest, aby lektor był naprawdę dobrym nauczycielem.

Jeśli nie mamy na co dzień możliwości obcowania z ludźmi, którzy porozumiewają się językiem angielskim, można spróbować rozmów przez Skype’a. W Internecie jest wiele ogłoszeń, w których osoby z zagranicy proponują pomoc w nauce języka angielskiego, w zamian oczekując pomocy z języka polskiego. Inaczej sprawa wygląda, jeśli masz znajomego, który chciałby Ci pomóc. Taki człowiek, to skarb!

Metoda 12: Nagraj swój własny dziennik audio

Skoro można pisać pamiętnik, można także nagrywać dziennik audio. Po każdej nauce języka obcego, nagraj krótkie, 2-minutowe przemówienie o tym, czego się nauczyłeś. Odsłuchanie takich nagrań po miesiącu uświadomi Ci, jak duże zrobiłeś postępy!

Metoda 13: Dzień angielskiego – ENGLISH DAY

Wraz z bliskimi Ci osobami, zrób sobie dzień po angielsku. Oznacza to, że będziecie porozumiewać się, pisać na czacie tylko w języku angielskim. Wiele osób ma niestety problem z przełamaniem się i rozpoczęciem konwersacji, dlatego jeden ENGLISH DAY w tygodniu, może okazać się bardzo pomocnym dniem w przyszłości.

szybka nauka angielskiego

Metoda 14: Gdy podczas rozmowy nie zrozumiałeś czegoś, poproś o wytłumaczenie

Osoby, które mieszkają w Anglii i pracują z Anglikami, mają o wiele łatwiej, aby nauczyć się języka. Jeśli podczas rozmowy nie zrozumiałeś czegoś, nie bój się poprosić o powtórzenie bądź wytłumaczenie za pomocą innych słów. Dotyczy to także osób, które przebywają w Anglii. W ten sposób nie tylko dojdziesz do porozumienia ze swoim rozmówcą, ale także wzbogacisz swój zasób słownictwa.

Metoda 15: Ucz się idiomów

Angielskie idiomy bywają trudne do zapamiętania dla Polaków, ponieważ zawierają zupełnie inne odniesienia kulturowe bądź odwołują się do nieznanych Polakom wydarzeń. Trzeba ich po prostu się nauczyć, aczkolwiek zdarza się, że występują także bardzo podobne idiomy do naszych np. wyglądać jak zmokła kura – look like a drowned rat bądź mieć kogoś na oku – keep an eye on sb.

 Te 15 sposobów na naukę angielskiego, stosowane każdego dnia, sprawi, że już po miesiącu będziesz widział naprawdę dobre efekty. Teraz potrzebujesz jedynie motywacji i chęci. Jeśli już je znalazłeś, jesteś gotów do rozpoczęcia nauki! Powodzenia!

You may also like...

19 komentarzy

 1. Nauka niemieckiego napisał(a):

  Szybkie efekty daje nauczenie się najważniejszych słówek. U mnie zadziałało zarówno przy angielskim jak i niemieckim.

 2. malwinagop napisał(a):

  U mnie brakowało determinacji, żeby uczyć się samemu w domu języka angielskiego, dlatego zapisałam się na kurs do szkoły Berlitz. A metody, o których pisałaś wykorzystuję dodatkowo do nauki i super się sprawdzają.

 3. kl12 napisał(a):

  Warto korzystać z gotowych materiałów. Szkoda tracić czasu na robienie listy słówek, fiszek, baz danych ze słownictwem. itp. Lepiej skupić się na samej nauce. Słówek do opanowania jest całe mnóstwo jak jeszcze sami będziemy organizować sobie naukę to już faktycznie może być trudno. Po to płaci się za książkę, żeby już samemu nie bawić się w robienie listy słówek itp.

 4. Anna napisał(a):

  Świetny artykuł, tylko mam jedną drobną uwagę co do punku 2 – to polecam nie 1000 słów tylko 3000słów i kupić sobie gotową listę tych słówek na aplikację na talefon, bo samodzielnie zrobić taki kombajn, to mi zapał opadł po dodaniu +/-20 słówka w mojej bazie i kupiłam gotowca baza 3000najczęściej używanych słów +AUDIO na asza.pl- uważam, że najszybsza, najtańsza i najskuteczniejsza metoda nauki języka, szybko i przyjemnie, a co najważniejsze daje efekty a jak są efakty to jest motywacja, a tego zazwyczaj barkuje przy nauce języka

 5. lincoln.edu.pl napisał(a):

  Do tego wszystkiego trzeba mieć też odpowiednie nastawianie, bo jeśli bardzo chcemy, to poradzimy sobie ze wszystkim, a jeśli mamy od razu jakieś kłopoty, to nie zawsze wychodzi tak, jak chcemy i robi się naprawdę spory kłopot.

 6. Gallus Kazikus napisał(a):

  https://www.youtube.com/watch?v=aZKuTuTW-ek

  NAUKA ANGIELSKIEGO: Jak zacząć mówić po angielsku?
  Od wielu lat mieszkam w UK a nadal nie mówię po angielsku, co robić? Och gdybym słysząc taką deklarację za każdym razem dostawała 5 funtów! No jak to co robić? Mówić! Ćwiczyć… Nauka języka raczej nie odbywa się przez zapylenie czy osmozę. Trzeba się po prostu otoczyć tym językiem i stworzyć sobie okazje aby go używać.Od wymówek typu: nie mam z kim, nikogo tu nie znam, robi mi się słabo. Jak to nie masz z kim rozmawiać po angielsku w anglojęzycznym kraju? Z powodzeniem możesz zagadywać nieznajomych, zwłaszcza jeżeli odegrasz rolę klienta w sklepie czy kawiarni. Pamiętaj, że paraliżujący Cię przed mówieniem strach pochodzi tylko i wyłącznie od Ciebie! Uwierz mi, że Brytyjczycy są naprawdę wyjątkowo sympatyczni i nikt nie urwie Ci głowy jeżeli do nich zagadniesz. Na początku możesz powiedzieć asekuracyjne: I don’t speak English well… a potem jedziesz! Słuchaj uważnie a nawet podsłuchuj ludzi dookoła siebie. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to pytaj. I proszę Cię przestań tracić pieniądze na opłacanie polskiej telewizji aby oglądać Najprawdziwszą Prawdę, Rewelacyjne Newsy Wyssane z Palca czy Reklamy na Rozwolnienie lub jego Brak… Zamiast tego wyjdź z domu, otwórz oczy i uszy, weź ze sobą uśmiech i parasol i znajdź ludzi którzy będą chcieli z Tobą rozmawiać. Koniecznie zapisz się do biblioteki i dowiedz się jakie ma atrakcje. Brytyjskie biblioteki tętnią życiem!

  Zapraszamy do oglądania!

 7. norton napisał(a):

  Bardzo przydatny tekst. Rzeczywiście jest wiele możliwości, żeby samodzielnie uczyć się języków, zwłaszcza tych bardzo popularnych. Niestety wiele osób ma słomiany zapał i chciałoby się nauczyć, ale brakuje im systematyczności i determinacji.

 8. Anglista napisał(a):

  Bardzo przydatny dla mnie artykuł. Jestem nauczycielem języka obcego. Wykorzystam ten artykuł zaraz na pierwszych zajęciach z moimi uczniami. Pozdrawiam!

 9. Bardzo dobre i pomocne zestawienie metod szybkiej nauki. U mnie co prawda naklejanie kartek raczej nie działa, ale nauka najważniejszych słówek, do tego w kontekście i powtarzanie ich na głos to według mnie jedna z najlepszych metod na opanowanie słownictwa oraz całych poprawnie gramatycznych zdań i zwrotów. 🙂

 10. Zuza999 napisał(a):

  Wiele można nauczyć sie samemu ale nie wymowy i fonetyki, tu jednak trzeba rozmwiać z native speakerem . Ja mam nativa z UK przez Skype. Dzięki niemu wiem jaformować usta by trafić w dany dzwięk i wypowiedzieć słowo poprawnie.

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Dobry pomysł! Na pewno wymowa jest jednym z najtrudniejszych elementów, rozmowy przez Skype to świetny pomysł!
   PS. Prosimy bez takich reklam 🙂

 11. Bardziej zaawansowana metoda „powtarzania za lektorem” jest tzw. shadowing tj. mówienie równocześnie z lektorem. To już jest jednak technika dla już nieco wprawionych językowo osób. Dobrze ćwiczyć biegłość mówienia.

 12. Kamil napisał(a):

  Świetnie napisany poradnik. Sam ucząc się języka korzystałem z takich porad na początku. Później postanowiłem skorzystać z nauki w jednej ze szkół prywatnych. Po 3 latach nauki jestem już obecnie na poziomie b2+ więc uważam, że to wielki sukces. Ważne jest by mieć w sobie wielką determinacje i nie poddawać się pomimo porażek !

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Dobrze napisane! 🙂 Gratulujemy i wierzymy, że każdy może się nauczyć języka jeśli tylko poświęci na to odpowiednio dużo chęci i czasu 🙂

 13. Agnieszka napisał(a):

  Nauka języka obcego to inwestycja, która ma za zadanie przynieść nam nie tylko lepsze możliwości w znalezieniu pracy, ale pozwolić nam również na komunikowanie się z ludźmi z różnych krajów. Najbardziej „uniwersalnym” językiem świata jest język angielski. Dlatego trzeba pamiętać, że każda nauka z czasem procentuje nam.

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Akurat najczęściej używanym językiem świata jest aktualnie chiński, ale w naszej części globu zdecydowanie króluje angielski, dlatego warto się go uczuć 🙂

 14. Lingwista napisał(a):

  Język angielski to język globalny i właśnie dlatego ważne jest, żeby go znać – chociaż w podstawie. Pracodawcy oczekują tego języka jako konieczne minimum – bez tego ani rusz. Dlatego warto zadbać o to, by język był stale dopracowywany na różne sposoby. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *