Wiele osób nie docenia znaczenia dobrze napisanego CV i traktuje je jako niewiele zmieniający element procesu rekrutacji. Prawidłowo przygotowany dokument może jednak stać się Twoją najlepszą wizytówką i pomoże wyprzedzić konkurentów na dane stanowisko pracy. 

Dlaczego CV jest aż tak ważne?

Przedłożenie dokumentów potencjalnemu pracodawcy jest tak naprawdę pierwszym krokiem na drodze do uzyskania zatrudnienia. Choć mogłoby się wydawać, że najważniejszym etapem rekrutacji jest rozmowa z przedstawicielem działu kadr, to właśnie CV jest naszą wizytówką i stwarza pierwsze, niezapomniane wrażenie. Ten moment jest tak naprawdę kluczowym – w kontekście współczesnej olbrzymiej konkurencji na rynku pracy musimy się wyróżnić już na samym początku postępowania rekrutacyjnego. Jego celem jest skrótowe przedstawienie dotychczasowej edukacji i osiągnięć zawodowych, dlatego ważne jest wyeksponowanie szczególnie istotnych punktów naszego życiorysu – tu nie obowiązuje zasada „im więcej, tym lepiej”.

Podstawy stworzenia CV – aspekty wizualne, czyli szablon i zdjęcie

Nie trzeba być mistrzem grafiki, by stworzyć atrakcyjne wizualnie i przykuwające wzrok CV. Dzięki dostępnym w Internecie bezpłatnym szablonom wystarczy tylko uzupełnić wskazane pola własnymi danymi, a następnie wygenerować gotowy plik – co ważne, wielu pracodawców zwraca uwagę na jego format, dlatego o wiele lepiej jest przesłać rekrutującemu CV w formacie .pdf niż standardowy dokument .docx – to pozwoli zrobić dobre wrażenie jeszcze przed otwarciem pliku. W poszukiwaniu idealnego szablonu CV, dopasowanego do posady, o którą się staramy, pomocny może być np. portal Canva. Wiele czasu poświęca się dyskusjom nad zdjęciem odpowiednim do CV; warto wyjść tutaj z założenia, że powinno być ono możliwie jak najbardziej formalne. Stosowne są fotografie w formalnym ubiorze (doskonale sprawdzają się takie kolory jak szarość, biel, czerń, granat), na których widoczna jest twarz oraz ramiona kandydata, wykonane na jasnym, jednolitym tle. Nie sprawdzą się raczej fotografie z wakacji, jak również słabej jakości portrety wycięte ze zdjęć grupowych.

Pora na konkrety – jakie dane zamieszczać w CV?

Przede wszystkim – prawdziwe. Popularną praktyką, pomimo niezliczonych możliwości weryfikacji przedstawionych w życiorysie danych, jest koloryzowanie własnego doświadczenia oraz umiejętności językowych. Dane dotyczące wykształcenia oraz poprzednich miejsc pracy zamieszczamy, podając najpierw te najbardziej aktualne. Podając informacje o studiach, wpisujemy daty rozpoczęcia i zakończenia w formacie miesiąc-rok, opatrując także dane nazwą kierunku studiów, specjalności, trybu oraz uczelni. Wykształcenie zawodowe domaga się nieco bardziej kompleksowych danych – tutaj warto wspomnieć o przydzielonych nam obowiązkach i sukcesach. Jeśli nie możemy poszczycić się szczególnie imponującą listą dotychczasowego zatrudnienia, przyjrzyjmy się dokładniej wolontariatom w fundacjach czy pracy w kołach naukowych i stowarzyszeniach. Koniecznie należy znaleźć w CV miejsce na dodatkowe kwalifikacje; w tym miejscu powinny znaleźć się wszystkie dane dotyczące znajomości języków obcych, umiejętności obsługi programów komputerowych (wybierając jednak te, które będą nam przydatne na stanowisku, na które aplikujemy) bądź posiadanego prawa jazdy.

Kiedy CV wcale nie jest potrzebne?

W pewnych sytuacjach przedłożenie CV może nie być jednak niezbędne; dotyczy to szczególnie prac, o które potencjalni zatrudnieni ubiegają się jeszcze przed wyjazdem, kontaktując się z agencją pośrednictwa lub osobą przeprowadzającą rekrutację. Podobne zasady obowiązują zwykle pracowników fizycznych, zatrudnianych zazwyczaj z polecenia.

Oceń przydatność tego artykułu