zakup samochodu w uk

Jak kupić samochód w UK? Musisz to wiedzieć!

Planujesz kupić samochód w UK? To może być świetny pomysł – auta jeżdżące po brytyjskich drogach zwykle nie mają dużych przebiegów, są dość zadbane i atrakcyjne cenowo. W dodatku od niedawna w Polsce można rejestrować tzw. „angliki” bez zmiany położenia kierownicy. Teoretycznie – czysty biznes. Czy aby na pewno?

Musisz wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje konkretna procedura zakupu samochodu. Poprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku – zaczynamy!

Aktualizacja: 8 stycznia 2018 r.

Krok 1 – szukamy auta

Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Możesz szukać samochodu na portalach internetowych (np. eBay) lub na lokalnych giełdach. W UK bardzo popularne są nadal ogłoszenia publikowane w prasie oraz specjalne gazety zawierające tysiące ogłoszeń z całego Zjednoczonego Królestwa.

Sprzedawcy w Wielkiej Brytanii oficjalnie podają numery rejestracyjne swoich samochodów, aby potencjalny kupiec mógł zweryfikować dane auta. Jeśli ogłoszenie nie zawiera informacji o numerze, to jest to bardzo podejrzane.

Krok 2 – sprawdzamy auto

Ryzyko kupna złomu na czterech kołach jest w Wielkiej Brytanii znacznie mniejsze niż w Polsce. Wszystko dzięki HPI check. Jest to ogólnokrajowy system, w którym odnotowywane są wszystkie informacje na temat samochodu. Znając numer rejestracyjny można się więc dowiedzieć, czy właściciel opłacił podatek drogowy (Tax Road), czy samochód nie ma kategorii powypadkowej oraz czy nie jest przedmiotem zastawu bankowego. To ogromne udogodnienie.

Korzystając z HPI check można sprawdzić też przebieg auta, zalecenia serwisowe podczas ostatniego przeglądu oraz aktualną stawkę Tax Road. Jest to zupełnie bezpłatne. W sytuacji, gdy chcesz poznać więcej szczegółów (np. dowiedzieć się, czy auto nie jest zastawione), musisz ponieść opłatę w wysokości około 5 funtów za jeden numer rejestracyjny.

Bardzo ważną informacją znajdującą się w HPI check jest kategoria przypisana konkretnemu samochodowi. Od 10 października 2017 roku obowiązuje nowa czterostopniowa skala: A, B, S i N. Samochód otrzymuje kategorię w momencie, gdy z ubezpieczenia była pokrywana jakakolwiek szkoda. I tak litera A oznacza, że auto było bardzo poważnie uszkodzone i należało je wyrejestrować. Kategoria N z kolei to drobnostka – mogło chodzić np. o wymianę szyby po włamaniu.

Ważne!

Jeśli zależy Ci na kupnie samochodu bez niespodzianek, musisz szukać egzemplarza bez żadnej kategorii, lub z co najwyżej kategorią D.

Jednak nawet jeśli auto nie ma żadnej kategorii, to zachowaj czujność. Właściciel mógł przecież naprawić szkodę we własnym zakresie i wówczas nie zostało to zgłoszone ubezpieczycielowi.

Krok 3 – oglądamy auto

Gdy już znajdziesz samochód spełniający Twoje oczekiwania, możesz umówić się na oględziny. Jeśli nie znasz dobrze języka, zabierz ze sobą tłumacza. Podczas oględzin właściciel musi przedstawić Ci:

  • Dowód zakupu pojazdu
  • Swój dowód tożsamości
  • Książkę serwisową (jeśli ją posiada)
  • Dokument V5C – to brytyjski certyfikat potwierdzający, że auto zostało zarejestrowane.

Jeśli wszystkie dane się zgadzają i samochód Ci się podoba, możesz przejść do fazy finalizacji zakupu.

Krok 4 – kupujemy auto

Aby zostać nowym właścicielem samochodu musisz wpisać swoje dane do sekcji nr 6 certyfikatu V5C. Po tym, jak sprzedawca złoży na nim swój podpis, fragment certyfikatu jest odrywany i zostaje przekazany kupującemu. To jedyny urzędowy dowód na to, że samochód zmienił właściciela!

Następnie pozostaje Ci już tylko opłacić podatek drogowy (Tax Road) – pamiętaj, że nie przechodzi on automatycznie na nowego właściciela, musisz ponieść ten koszt niezależnie od tego, czy podatek został już wcześniej opłacony. Opłaty można dokonać przez Internet lub na poczcie, gdzie można przesłać sekcję nr 6 certyfikatu V5C do wydziału komunikacji (DVLA). Po kilku dniach otrzymasz listownie nowy certyfikat z Twoimi danymi.

Na koniec musisz jeszcze wykupić ubezpieczenie samochodu, bo bez niego nie wolno poruszać po brytyjskich drogach. Ubezpieczenie poprzedniego właściciela niestety nie przechodzi na nowego.

Jak zapłacić za samochód?

Najłatwiej będzie oczywiście rozliczyć się ze sprzedawcą osobiście w gotówce. Jednak w sytuacji, gdy np. upatrzysz sobie jakieś auto w Internecie będąc w Polsce, konieczne może być wpłacenie zaliczki. Wiele osób korzysta też z pomocy znajomych, którzy są na miejscu i mogą znaleźć porządny wóz, ale nie wyłożą za niego pieniędzy. Co wtedy?

Najlepszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem będzie zrealizowanie przelewu z konta prowadzonego w złotówkach na konto w funtach należące do sprzedawcy lub właśnie znajomego. Można to zrobić korzystając z usługi internetowych przelewów międzynarodowych, jaką świadczy m.in. EasySend. Zalety?

  • 0 złotych za realizację przelewu – po prostu nic Cię to nie kosztuje
  • Bardzo korzystny kurs PLN do GBP
  • Błyskawiczna realizacja – przelew może zostać zaksięgowany na koncie odbiorcy już w 24 godziny

Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż korzystanie z transferów gotówki czy usług bankowych, które są po prostu drogie. Z tej metody skorzystasz też w momencie, gdy mieszkasz w Wielkiej Brytanii i chcesz tam kupić samochód, ale oszczędności trzymasz na koncie w Polsce.

Teraz wiesz już, jak wygląda procedura zakupu samochodu w UK. Życzymy owocnych poszukiwań i trafienia świetnej okazji!

zakup samochodu w uk

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

1 Response

  1. cywil napisał(a):

    polecam też nieco bardziej specjalistyczny tekst związany też z podatkami w omawianym konteście i odsprzedażą auta dalej: https://www.eporady24.pl/zakup-auta-w-uk-sprowadzenie-do-polski-i-odsprzedaz-na-ukraine,pytania,15,189,20230.html wydaje mi się, że temat posyłu aut na Ukrainę będzie coraz bardziej na czsie biorąc pod uwagę ilość sąsiadów obecnie w PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *