Dla wielu Polaków wyjazd do pracy za granicę wcale nie jest koniecznością. W kraju jest jak jest – wiadomo – ale da się przeżyć. Jednak spora część z nas po prostu chce zarobić więcej i szybciej, a zgromadzone środki przeznaczyć na zapewnienie spokojnej przyszłości sobie lub rodzinie. Dziś sprawdzamy w co najchętniej inwestują Polacy, którzy w UK zarabiają więcej niż wydają.

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem to coraz bardzie popularna forma lokowania kapitału. Na polskim rynku nieruchomości z roku na rok można zaobserwować wzrost liczby zakupionych mieszkań pod inwestycje – jest to dobry i bezpieczny sposób pomnażania kapitału, jednocześnie dający 3- czy 4-krotnie wyższy zwrot z inwestycji niż lokaty bankowe (które dawały zwrot rzędu 1,2% w marcu 2019 r.). Co więcej, inwestowanie w nieruchomości jest również możliwe dla osób, które na stałe nie mieszkają w Polsce, a chcą bezpiecznie ulokować pieniądze.

Dlaczego inwestujemy w nieruchomości w Polsce?

Pierwszym powodem jaki przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o inwestowaniu w nieruchomości jest oczywiście wzbogacenie się – wzrost posiadanego majątku. Jest to świetny sposób na uzupełnienie domowego budżetu – stały przypływ gotówki, który możemy przeznaczyć na nasze stałe wydatki: karnet na siłownie, codzienne zakupy czy wyjście do restauracji raz w tygodniu. Po drugie, pasywne przychody dają poczucie bezpieczeństwa. Z pobieranego czynszu możemy np. spłacać raty kredytu, a każda kolejna nieruchomość na wynajem zwiększa nasz komfort psychiczny – mniej boimy się o siebie, pracę, bliskich czy łatwiej podjąć nam odważne decyzje. Po trzecie, lokowanie kapitału w nieruchomości to świetna droga do zbudowania wolności finansowej, czyli sytuacji, gdy stały, pasywny przypływ gotówki pozwala nam pokryć koszty naszego utrzymania, nie zmieniając przy tym poziomu naszego życia.

Inwestycje w nieruchomości w Polsce – czy nadal się opłacają?

Nieruchomości cechują się wyższym poziomem bezpieczeństwa w porównaniu, na przykład, do inwestycji na rynku kapitałowym (akcje, obligacje, itp). Inwestor kupując nieruchomość wpisany jest do księgi wieczystej, a przed ewentualnymi szkodami mienia chroni go ubezpieczenie. Pomijając sam wzrost wartości nieruchomości, inwestując w mieszkania na wynajem inwestor może zarobić w niektórych miastach w Polsce nawet ponad 7% rocznie. Takie stopy zwrotu są w krajach Europy Zachodniej w dzisiejszych czasach rzadkością. Co więcej, ewentualny spadek cen nieruchomości nie dotyczy najmu. Czynsze najmu z reguły pozostają na stałym poziomie, a jeśli nawet ceny najmu spadają, to znacznie mniej niż w przypadku cen zakupu nieruchomości. W zasadzie, by stracić wszystkie pieniądze, w nasze nieruchomości musiałby trafić meteoryt…

Budowanie portfela mieszkań na wynajem = dywersyfikacja ryzyka   

Jeżeli inwestor, zamiast kupna pojedynczego mieszkania, zdecyduje się dołączyć do grupy wspólników, „otwiera bramę” do jeszcze większego bezpieczeństwa – dywersyfikuje ryzyko. Co to oznacza w praktyce? Spójrzmy na przykład największej spółki inwestowania grupowego Mzuri CFI – Portfel Mieszkań.

Na portfel nieruchomości spółki Mzuri CFI Portfel Mieszkań składa się na obecną chwilę prawie 100 jednostek najmu (mieszkań i pokoi). Inwestor, przystępując do spółki, nie nabywa jednego lokalu, ale udziały w całej spółce (część każdej z jednostek najmu). Załóżmy, że nawet 10 jednostek pozostaje niewynajętych (a to naprawdę dużo, ponieważ średni poziom pustostanu wynosi ok. 5jednostek miesięcznie). Na zysk inwestora pracuje wówczas pozostałe 95 jednostek. Gdyby wspomniany wyżej inwestor postanowił zainwestować swoje środki w jedno indywidualne mieszkanie, brak najemcy to brak zysku, co w krótkim okresie oznacza stratę (konieczność ponoszenia kosztów związanych z nieruchomością). W przypadku Mzuri CFI Portfel Mieszkań pustostan na poziomie 80% oznaczałby dopiero… zrównanie się kosztów z przychodami w Spółce.

Jak pokazują statystyki, Polacy mieszkający za granicą zainwestowali we wszystkie spółki Mzuri CFI łącznie już 3 mln zł (udziałowcy zagraniczni to 4% wszystkich wspólników Spółek Mzuri CFI). Postrzegają oni inwestowanie grupowe w nieruchomości w Polsce jako bezpieczną formę pomnażania swojego kapitału i nie boją się tego robić na odległość.  Jednych zachęcają stopy zwrotu – nawet do 7% rocznie w Polsce względem 2-3% za granicą, a innych dywersyfikacja ryzyka.

Jak widzisz inwestycje grupowe w nieruchomości na wynajem to świetny sposób inwestowania dla osób, które na co dzień nie mieszkają w Polsce. Jeśli pracujesz za granicą i masz już sensowne oszczędności, to warto zainteresować się takim rozwiązaniem.

 

Spółka Mzuri działa na rynku od 1999 roku. W jej skład wchodzi Mzuri – największa w Polsce firma specjalizująca się w zarządzaniu najmem mieszkań, domów i lokali użytkowych, która zarządza już ponad 5000 lokali na wynajem, obsługuje 2000 klientów, a jej zarządzany majątek przekracza wartość 1,1 mld zł; Mzuri Investments, która kompleksowo wspiera swoich klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem, pomogła kilkuset klientom nabyć ponad 1330 mieszkań; Mzuri CFI – crowdfundingowe spółki celowe realizujące projekty inwestycyjne. Pierwsza spółka inwestowania grupowego w nieruchomości Mzuri CFI powstała 5 lat temu, dzisiaj istnieje już 11 spółek Mzuri CFI zrzeszających niemal tysiąc udziałowców, którzy powierzyli w zarządzanie ponad 50 mln zł kapitału.

Oceń przydatność tego artykułu