zarobki w norwegii

Ile zarabiają Polacy w Norwegii? Stawki w popularnych zawodach

Nie ma wątpliwości, że Norwegia jest krajem bogatym – pod względem średnich zarobków lepiej w Europie mają tylko Szwajcarzy. Nie dziwi więc, że i dla Polaków Norwegia stała się bardzo atrakcyjnym kierunkiem emigracji. Jeśli są wśród nas osoby rozważające przeprowadzkę pod fiordy, to koniecznie sprawdźcie, ile zarabiają Polacy w Norwegii w popularnych zawodach.

Dlaczego warto pracować w Norwegii?

Pieniądze rzekomo szczęścia nie dają, ale najwyraźniej Norwegowie o tym nie słyszeli, ponieważ w raporcie „World Happines Report” regularnie zajmują miejsca w pierwszej trójce. Oczywiście sprowadzanie tego tylko do pieniędzy byłoby zbyt daleko idącym uproszczeniem. Bogactwo tego kraju daje też szerokie pole do popisu w zakresie dbania o środowisko (Norwegia ma jedną z najwyższych jakości powietrza na świecie), stosowania najnowocześniejszych technologii (czy wiecie, że już 60% nowych samochodów rejestrowanych w Norwegii ma napęd elektryczny?) oraz wprowadzania atrakcyjnych programów socjalno-opiekuńczych.

Z punktu widzenia polskiego emigranta motywacją do podjęcia pracy w Norwegii są jednak niemal wyłącznie bardzo wysokie zarobki. Jak wysokie? Osoby zarabiające w Polsce nawet średnią krajową może lepiej niech pominą ten fragment lub wcześniej zaparzą sobie herbatkę z melisy. Przeciętne wynagrodzenie w Norwegii (za norweskim Urzędem Statystycznym) wynosi około 45.000 koron norweskich (NOK). W przeliczeniu na złotówki daje nam to lekko ponad 20.000 złotych.

Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że osobne statystyki prowadzone są dla imigrantów z pierwszego pokolenia, czyli osób, które nie urodziły się w Norwegii – a więc także Polaków pracujących w krainie fiordów. W tej grupie przeciętne zarobki są nieco niższe i wynoszą około 40.000 NOK, czyli jakieś 18.000 złotych. Wciąż całkiem nieźle, prawda?

Warto wiedzieć

Polacy już dziś stanowią najliczniejszą grupę imigrantów w Norwegii. Pod fiordami mieszka nieco ponad 100.000 naszych rodaków.

zarobki w norwegii ogrodnik

Ile zarabia się w Norwegii?

Ważną informacją, która z pewnością zainteresuje osoby planujące emigrację do Norwegii jest ta, że w tym kraju nie obowiązuje coś takiego, jak płaca minimalna. Mimo to w niektórych branżach wprowadzono przepisy określające, ile najmniej może zarobić pracownik wykonujące określone prace. Są to takie branże, jak:

 • Budowlana
 • Gastronomiczna
 • Usługi sprzątania
 • Hotelarska
 • Stoczniowa
 • Ogrodnicza
 • Rolnicza
 • Usługi elektryczne
 • Rybna
 • Transport

Nietrudno się domyślić, że wprowadzenie minimalnych stawek w akurat tych branżach ma stanowić pomoc dla imigrantów, bo to właśnie oni najczęściej wykonują prace fizyczne oraz niewymagające specjalnych kwalifikacji. Chodzi zatem o ochronę interesów imigrantów, w tym z Polski. Na podstawie ustalonych minimalnych stawek możemy więc określić, ile zarabiają Polacy w Norwegii w najchętniej wybieranych przez siebie sektorach gospodarki – oczywiście w dużym przybliżeniu.

Zarobki w branży budowlanej w Norwegii

Budowlanka to tradycyjnie „królestwo” polskich imigrantów, niezależnie od kraju docelowego. Osoby zatrudnione w tym sektorze w Norwegii mogą liczyć na zróżnicowane zarobki, w zależności od swoich kwalifikacji. I tak:

 • Wykwalifikowany pracownik budowlany zarobi w Norwegii minimum 203,80 NOK na godzinę (ok. 88 PLN);
 • Niewykwalifikowany pracownik, mający minimum rok doświadczenia, zarobi 191 NOK na godzinę (ok. 82 PLN);
 • Pracownik bez doświadczenia i kwalifikacji zarobi 183,10 NOK na godzinę (ok. 79 PLN);
 • Pracownik poniżej 18. roku życia zarobi 122,90 NOK na godzinę (ok. 53 PLN);

Zarobki w branży gastronomicznej i hotelarskiej w Norwegii

To drugi najpopularniejszy sektor, w którym polscy emigranci szukają pracy w Norwegii. Jak kształtują się zarobki?

 • Pracownik powyżej 20. roku życia zarobi minimum 161,87 NOK na godzinę (ok. 70 PLN);
 • Pracownik między 18. a 20. rokiem życia zarobi minimum 129,59 NOK na godzinę (ok. 50 PLN);

zarobki w norwegii kucharz

Zarobki w usługach sprzątania w Norwegii

Polacy podejmujący pracę w tym sektorze w Norwegii raczej nie powinni narzekać na zarobki. Minimalna stawka dla osoby dorosłej to 181,43 NOK na godzinę (ok. 78 PLN), a dla osoby przed 18. rokiem życia – 133,39 NOK na godzinę (ok. 57 PLN).

Zarobki w branży stoczniowej w Norwegii

Ta branża ma ogromne znaczenie dla norweskiej gospodarki i wciąż potrzebuje pracowników. Polacy dobrze się w niej odnajdują, a jak kształtują się ich zarobki?

 • Pracownik wykwalifikowany zarobi minimum 176,05 NOK na godzinę (ok. 76 PLN);
 • Specjalista w danej dziedzinie musi zarobić 168,03 NOK na godzinę (ok. 72 PLN);
 • Pomocnik otrzyma stawkę minimum 160,10 NOK na godzinę (ok. 69 PLN);

Do tego dochodzi dodatek godzinowy, jeśli pracownik musi nocować poza domem. Wynosi on odpowiednio: 35,21 NOK, 33,61 NOK oraz 32,02 NOK.

Zarobki w rolnictwie w Norwegii

W przypadku tej branży obowiązuje rozróżnienie na pracowników sezonowych i zatrudnionych na stałe. Dodatkowo stawki minimalne są uzależnione od wieku.

Osoby powyżej 18. roku życia, które są zatrudnione przez maksymalnie 12 tygodni, zarobią minimum 118,65 NOK (ok. 51 PLN), między 12-24 tygodni 124,15 NOK (ok. 53 PLN), a powyżej 6 miesięcy 135,05 NOK (ok. 58 PLN).

Pracownicy stali muszą natomiast otrzymać minimum 138,55 NOK (ok. 60 PLN), a jeśli posiadają jakąś konkretną kwalifikację otrzymają dodatek w wysokości minimum 11,75 NOK na godzinę.

Zarobki w branży rybnej w Norwegii

Branża rybna pozwala naprawdę dobrze zarobić. Pracownik wykwalifikowany musi otrzymać stawkę minimum 192,20 NOK na godzinę (ok. 83 PLN), a pracownik produkcji 180,70 NOK (ok. 78 PLN). Stosowane są również dodatki za pracę zmianową – odpowiednio 20% podstawy za pracę na dwie zmiany oraz 25% podstawy za pracę na trzy zmiany.

Zarobki elektryków w Norwegii

Jeśli ktoś ma kwalifikacje do wykonywania zawodu elektryka, to Norwegia stworzy mu świetne warunki zarobkowe. Minimalne wynagrodzenie dla wykwalifikowanego pracownika firmy elektrycznej wynosi 211,70 NOK na godzinę (ok. 92 PLN), a dla pomocnika 184,36 NOK (ok. 80 PLN).

zarobki w norwegii elektryk

Zarobki w transporcie w Norwegii

W tej branży obowiązują osobne stawki minimalne dla kierowców przewożących towary oraz ludzi. W tym pierwszym przypadku pracownik musi otrzymać minimum 171,45 NOK na godzinę (ok. 74 PLN), w tym drugim 155,87 NOK na godzinę (ok. 67 PLN).

Jak widać nawet te minimalne zarobki w Norwegii są bardzo atrakcyjne w porównaniu ze stawkami obowiązującymi nad Wisłą. Biorąc jednak pod uwagę wysokie koszty życia w tym kraju, większość emigrantów stara się minimalizować codzienne wydatki i jak najwięcej zarobionych pieniędzy przesyłać rodzinie w Polsce. Można to zrobić szybko (nawet w 10 minut), bezpiecznie, a przede wszystkim tanio (brak ukrytych opłat, gwarantowany kurs wymiany waluty) dzięki usłudze EasySend.

 

Ważne! W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 EasySend nie realizuje nowych przelewów z Norwegii oraz pozostałych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nadal realizowane są przelewy z Polski oraz z Wielkiej Brytanii do wszystkich krajów EOG, również do Norwegii. Jest to sytuacja przejściowa, prosimy o wyrozumiałość.

Są wśród nas osoby pracujące w Norwegii? Potwierdzacie informacje o tak wysokim poziomie zarobków? A może właśnie przymierzacie się do emigracji pod fiordy? Zapraszamy do komentowania!

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

4 komentarze

 1. Avatar Gabriel napisał(a):

  Planuję wyjazd do Norwegii w dorosłości (jestem niepełnoletni), no i jestem zadowolony ze średnich zarobków.

 2. Avatar Hela napisał(a):

  Stawki godzinowa ok ! Ale średnie zarobki ? SZOK!!!, to tak jak w Polsce średnią krajową zarabiają zwykli Kowalscy.

 3. Avatar Marek napisał(a):

  Jest dokładnie tak jak pisze Pawel1. Kwoty podane w artykule to kwoty brutto. Trzeba liczyć ok 35% podatku, a w przypadku bonusów 44%. Wynajem pokoju to od 4000 nok na wiosce do nawet 10000 w Oslo. Nie mówiąc już o mieszkaniu. Wcale nie jest tak różowo…

 4. Avatar Pawel1 napisał(a):

  Zanim zabierzacie sie za taki artykuł wartk by było się dowiedzieć jak jest. Ta kwota to chyba bez podatku . A dodajmy że podatek ok 35% . Plus wysokie koszty utrzymania (przykładowy chleb 34nok) więc wyliczcie to i wtedy piszcie ile ludzie zarabiają w Norwegii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *