Mówi się, że bycie nauczycielem to misja – a nie praca.  Jest to zajęcie dla wybranych, tych którzy zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie z sobą edukacja kolejnych pokoleń. Warto wiedzieć, że osoby, które posiadają uprawnienia do nauczania w Polsce, mogą również poszukać pracy w swoim zawodzie w Wielkiej Brytanii. Jak więc wyglądają zarobki nauczycieli w UK? Czy polskim nauczycielom opłaca się wyjeżdżać?

Niezbędne uprawnienia nauczyciela w UK

W celu uzyskania prawa do nauczania i potwierdzenia kwalifikacji nauczycielskich w Wielkiej Brytanii niezbędne jest uzyskanie statusu Qualified Teacher Status (QTS).

QTS to specjalna akredytacja, która jest wydawana nauczycielom spełniającym standardy zawodowe w UK. Bez niej nie można być zatrudnionym jako wykwalifikowany nauczyciel w szkołach państwowych, nie jest ona jednak wymagana przy pracy asystenta nauczyciela (Teaching Assistant) lub nauczyciela na zastępstwo (Supply Teacher).

Osoby, które posiadają uprawnienia do nauczania w Polsce, automatycznie zyskują takie samo prawo w Wielkiej Brytanii, nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szkoleń, aby uzyskać QTS. Wystarczy wypełnić internetowy formularz dostępny tutaj. Do formularza należy załączyć skany wymaganych dokumentów, takich jak dokument tożsamości, dyplom, uprawnienia nauczycielskie oraz ich tłumaczenia przysięgłe. Rozpatrzenie aplikacji może trwać nawet do 4 miesięcy. Więcej informacji na temat QTS można znaleźć na tej stronie, można również napisać maila na adres tqhelpdesk@gtce.org.uk lub zadzwonić pod numer infolinii Teachers’ Qualifications Section 0121 345 0140.

Wielu polskich nauczycieli po przyjeździe do Anglii rozpoczyna karierę w polskich szkołach, często pracując jako wolontariusze. Ma to swoje zalety, ponieważ pozwala wdrożyć się w angielski system edukacji oraz poznać wszystkie procedury związane z pracą nauczyciela, zwłaszcza, jeśli uzyskanie QTS nieco się przeciąga. Takie doświadczenie będzie z pewnością atutem podczas starania się o pracę jako wykwalifikowany nauczyciel w angielskiej szkole.

Jak znaleźć pracę jako nauczyciel w UK?

By znaleźć pracę jako nauczyciel w Wielkiej Brytanii, warto zarejestrować się w agencjach specjalizujących się w pośrednictwie pracy w sektorze edukacji i nauki. Jest ich dość sporo na brytyjskim rynku. Poszukując pracy na pewno warto zajrzeć na te strony:

Warto również zajrzeć na strony internetowe dzielnic miasta, w którym się mieszka: umieszczane są tam często oferty prac w lokalnych placówkach, w tym w szkołach i przedszkolach.

Zarobki nauczycieli w UK

Pracując na stanowisku asystenta nauczyciela lub nauczyciela na zastępstwa nie zarabia się wiele. Na szczęście regularne pensje nauczycielskie są znacznie wyższe. Dokładna wysokość zarobków zależy od doświadczenia i kwalifikacji, oraz tego, w której części Wielkiej Brytanii się pracuje. Najwięcej oczywiście zarabiają nauczyciele w Londynie. Zazwyczaj przedział zarobków wynosi między 18 a 65 tysięcy funtów rocznie. Zobacz średnie przedziały zarobków w zależności od rodzaju szkoły:

Czy to dużo w porównaniu z Polską? Po ostatnich podwyżkach, minimalne stawki nauczycieli w Polsce prezentują się następująco:

W Wielkiej Brytanii nauczyciel pracujący na pełen etat pracuje zazwyczaj 37 h tygodniowo. Zajęcia zaczynają się zazwyczaj pomiędzy 8.30 a 9.15 i kończą o 15.15  – 16.00. Nauczyciele pracują zazwyczaj 39 tygodni w roku, a rok szkolny podzielony jest na trzy semestry: jesienny (od września do grudnia), wiosenny (od stycznia do kwietnia) i letni (od kwietnia do lipca). Na każdy trymestr przypada tydzień wolnego dla uczniów tzw. „half – term”. Daty przerw świątecznych i wakacji są ustalane przez poszczególne szkoły i władze lokalne, jednak zasadniczo „half – term’s” przypadają kolejno na koniec października/początek listopada, połowę lutego oraz na przełom maja i czerwca. Wakacje przypadają na koniec każdego trymestru: dwutygodniowe wakacje rozdzielają trymestr zimowy od wiosennego oraz wiosenny od letniego. Na koniec trymestru letniego przypadają sześciotygodniowe wakacje.

 

Warto próbować

Warto próbować otrzymać status nauczyciela w Wielkiej Brytanii. Nauczyciele z Polski są tu docenianymi i szanowanymi fachowcami. W ostatnich latach w szkołach brytyjskich przybywa dzieci z rodzin imigranckich, w tym dzieci z Polski. Wiele z nich bardzo słabo porozumiewa się w języku angielskim. Z tej przyczyny pojawiło się duże zapotrzebowanie na polskich Teaching Assistants oraz Language Learning Supporters (czyli tłumaczy dla dzieci, dla których angielski nie jest pierwszym językiem). Zaczynając od pracy asystenta nauczyciela mamy duże szanse otrzymania po pewnym czasie propozycji pracy na pełnym nauczycielskim etacie.

A dla wszystkich nauczycieli – zarówno tych pracujących w Polsce jak i za granicą – życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Edukacji Narodowej!

Pamiętajcie o swoich wychowawcach – może warto wysłać im kwiaty jako dowód wdzięczności za przekazaną wiedzę? Nawet jeśli nie mieszkacie już w Polsce, możecie zamówić je poprzez Pocztę Kwiatową i opłacić przelewem EasySend – to bardzo proste! Więcej informacji tutaj: www.easysend.pl/przelewy-z-uk-do-polski

 

Oceń przydatność tego artykułu