Według danych Narodowego Banku Polskiego już 16% Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii kupiło tam dom lub mieszkanie, a ponad 20% ma zamiar zrobić to w ciągu najbliższego roku – to pokazuje, że wielu rodaków nie planuje powrotu do kraju i chce zapuścić nad Tamizą korzenie. Kupno domu lub mieszkania w UK wiąże się z ogromnym wydatkiem (zwłaszcza w Londynie!), ale są miasta, w których ceny nieruchomości sukcesywnie spadają. Oto 10 miast w Wielkiej Brytanii, gdzie warto rozejrzeć się za domem lub mieszkaniem, aby z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej mieszkać w dobrej okolicy.

 1. Edynburg – nasz ranking otwiera stolica Szkocji, która powszechnie jest uważana za najlepsze miasto do życia w UK, głównie z powodu dobrych zarobków (średnio ponad 23 tysiące funtów rocznie), niskich kosztów utrzymania oraz dość wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ceny nieruchomości nie są tutaj może najniższe, ale i tak znacznie lepsze niż chociażby w Londynie. Kupno przyzwoitego mieszkania z jedną łazienką i sypialnią blisko centrum wiąże się z wydatkiem na poziomie od 70 do 150 tysięcy funtów – wszystko zależy od standardu wykończenia.liverpool
 2. Liverpool – miasto Beatlesów od kilku lat bardzo prężnie się rozwija i ma ambicję, by przestać być kojarzone wyłącznie z fabrykami i dzielnicami robotniczymi. Liverpool mocno stawia na kulturę i biznes, dlatego warto wziąć to miasto pod uwagę planując zakup nieruchomości w UK. Kuszą też ceny – najtańsze trzypokojowe mieszkania są dostępne już za około 50 tysięcy funtów.
 3. Leeds – trzecie najludniejsze miasto w UK nie ma ostatnio dobrej prasy, ale nadal pozostaje ciekawym wyborem dla osób planujących zakup nieruchomości. To biznesowa i kulturalna stolica West Yorkshire, a więc bezrobocie nie jest wysokie, a miasto od lat szybko się modernizuje. Ceny trzypokojowych mieszkań nie odstraszają – mieszczą się w przedziale od 70 do 90 tysięcy funtów (poza centrum miasta).
 4. Belfast – miasto owiane złą sławą, w którym jednak od lat panuje spokój. Irlandia Północna zachwyca widokami, a jej stolica także architekturą. Nie ma tutaj problemów z pracą, szczególnie dla fachowców, dlatego wielu Polaków wybiera właśnie ten kierunek. Ceny trzypokojowych mieszkań oscylują w granicach 60-80 tysięcy funtów.
  edynburg
 5. Hull – miasto na wschodnim wybrzeżu UK należy do jednych z najładniejszych w Wielkiej Brytanii. Spodoba się fanom historycznej zabudowy. Ceny nieruchomości są bardzo korzystne, ponieważ standardowe trzypokojowe mieszkanie można kupić już za 50 tysięcy funtów. Dysponując sporym budżetem, np. 250 tysiącami funtów, można natomiast pozwolić sobie na zakup świetnej posiadłości z ogrodem w samym centrum miasta.
 6. Birmingham – to propozycja dla tych, którzy lubią wielkomiejski rozmach, ale ceny w Londynie są dla nich zbyt wysokie. Birmingham to drugie największe miasto w Anglii, które oferuje bezproblemowy dostęp do rozrywek, kultury, szkół i opieki medycznej. Ceny nieruchomości są dość stabilne – trzypokojowe mieszkanie można mieć za około 90 tysięcy funtów, ale trzeba się liczyć ze znaczną odległością od centrum.
 7. Sheffield – miasto to w ostatnich latach zmagało się z wieloma problemami (głównie rosnącym bezrobociem), jednak my polecamy je z uwagi na nieco wiejski klimat, dużą dostępność obiektów sportowych i terenów zielonych, a także świetnych muzeów. Ponadto kupno mieszkania w Sheffield nie zrujnuje portfela – trzypokojowe mieszkanko można mieć za około 65-75 tysięcy funtów.sheffield
 8. Swansea – a może Walia? Urokliwe Swansea spodoba się osobom, które nie lubią gwaru i wielkomiejskiej atmosfery, ale wolą żyć bliżej przyrody, w spokojnej atmosferze. Swansea jest także jednym z większych miast w Walii, dlatego nie ma tutaj dużych problemów z pracą. Ceny nieruchomości zachęcają – trzypokojowe mieszkanie kupimy za około 75 tysięcy funtów.
 9. Peterborough – ogromnym atutem tego miasta jest dobre połączenie z Londynem (zaledwie godzina jazdy do King’s Cross), piękna, historyczna zabudowa oraz wyjątkowe położenie. Wielu uważa tereny Cambridgeshire za najładniejsze w całej Anglii. Trzypokojowe mieszkanie w Peterborough można kupić za około 100-110 tysięcy funtów.
 10. Chatham – miasto w hrabstwie Kent, które słynie z pięknej zabudowy i fantastycznych okoliczności przyrody. Dodatkowym atutem jest bliskość Londynu. Ceny nieruchomości nie są może rewelacyjne (trzypokojowe mieszkanie kosztuje około 150-170 tysięcy funtów), jednak lokalizacja to uzasadnia.

Jak widać – im dalej na północ, tym ceny lepsze. W każdej ze wspomnianych wyżej miejscowości znajdziemy mnóstwo ciekawych opcji, zarówno jeśli chodzi o nieruchomości, jak i inne atrakcje. Od nas tylko zależy na co się zdecydujemy! Czy według Was pominęliśmy jakieś angielskie miasta, w których warto zamieszkać na dłużej? Podajcie swoje typy – przygotujemy listę alternatywnych lokacji do zakupu mieszkania w Anglii!

 

Oceń przydatność tego artykułu