Ferie zimowe w UK – kiedy wypadają? Jak wygląda ich organizacja w poszczególnych szkołach? Co robić z dzieckiem, gdy placówka jest zamknięta? Sprawdź nasze pomysły i jak najlepiej wykorzystaj wolny czas!

Wszyscy wiemy, że w Polsce rok szkolny dzieli się na dwa semestry. Uczniowie uczęszczają na lekcje średnio przez około 9 miesięcy. Wakacje nad Wisłą zaczynają się pod koniec czerwca, a kończą 1 września. Do tego dochodzą dwutygodniowe ferie zimowe i przerwa świąteczna. Uczniowie z Wielkiej Brytanii mogą tylko z zazdrością spoglądać w kierunku Polski, bo oni aż tyle laby nie mają. Widać to chociażby na przykładzie ferii zimowych, które w UK zwykle są o połowę krótsze. Kiedy wypadają ferie w 2019 roku? Jak zorganizować wolny czas dziecku? Wszystkie przydatne informacje znajdziesz w naszym artykule.

Kiedy wypadają ferie zimowe w UK?

Odpowiedź na pytanie, kiedy wypadają ferie zimowe w Wielkiej Brytanii, brzmi: nie wiemy. Wyznaczenie terminu przerwy leży bowiem w wyłącznej gestii lokalnych władz. Dlatego może się zdarzyć, że gdy w jednym okręgu dzieci będą mieć wolne np. od 18 do 22 lutego, w sąsiednim przerwa potrwa o 3 czy 5 dni dłużej.

Rodzicom, zwłaszcza Polakom, trudno jest się w tym początkowo połapać. Dlatego chcąc wiedzieć, kiedy dokładnie wypadają ferie w szkole Twojego dziecka, najlepiej będzie po prostu zapytać o to w placówce. Możesz również zajrzeć na stronę rządową, gdzie po wpisaniu kodu pocztowego znajdziesz informację na temat wyznaczonej daty przerwy zimowej.

Uwaga!

W Szkocji i w Irlandii Północnej obowiązują inne zasady niż w Anglii czy Walii. Na przykład w Irlandii Północnej w 2019 roku w ogóle nie przewiduje się żadnych ferii (wolne będą tylko dwa dni w lutym).

ferie szkolne anglia

Z punktu widzenia Polaka brytyjski system jest nieźle zagmatwany, ale ma on konkretne podstawy. Otóż w UK nie ma czegoś takiego jak semestry szkolne. Uczniowie edukują się w cyklach (terms), których w ciągu roku jest 6. Po każdym z nich następuje krótka, zwykle tygodniowa przerwa.

Warto wiedzieć

W Wielkiej Brytanii funkcję ferii zimowych bardziej pełni przerwa świąteczna, która jest dość długa. Przykładowo: w okręgu Glasgow (Szkocja) w roku szkolnym 2018/2019 trwała od 20 grudnia do 7 stycznia.

Czy szkoły zapewniają opiekę nad dziećmi w okresie ferii?

Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od konkretnej szkoły. Jedne organizują coś na kształt zimowisk czy półkolonii, w innych czynne pozostają świetlice. Są również szkoły, które na czas ferii zamykają drzwi i wracają do pracy dopiero po przerwie.

Wiemy, że to mało konkretne informacje, ale i tym razem możemy Ci poradzić tylko osobiste podpytanie, czy szkoła Twojego dziecka zapewnia jakieś zajęcia dla uczniów w okresie ferii zimowych. Na pewno większa szansa na takie zajęcia jest w szkołach prywatnych, gdzie zwykle organizuje się dla uczniów zawody sportowe czy dodatkowe kursy przygotowujące do egzaminów.

Ważne!

Szkoły, które organizują uczniom czas wolny w okresie ferii, z reguły pobierają za to dodatkową opłatę od rodziców – jest to koszt rzędu 15-20 funtów za dzień.

gdzie na sanki w uk

Jak pogodzić pracę i opiekę nad dziećmi w czasie ferii w UK?

W takiej sytuacji musisz się wykazać kreatywnością, a Twój pracodawca – elastycznością. Na szczęście to wciąż początek roku, dlatego prawdopodobnie masz dość dni urlopowych, by wziąć sobie wolne i spędzić czas z pociechą. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na urlop, to zostaje Ci:

 • Poprosić o pomoc sąsiadów
 • Dogadać się z innymi rodzicami (być może oni mają wolne i będą mogli „przygarnąć” Twoje dziecko na kilka godzin dziennie)
 • Zatrudnić opiekunkę
 • Zafundować dziecku wyjazd zorganizowany – często pośredniczą w nich szkoły i lokalne organizacje

Udało Ci się dostać wolne? Świetnie! W takim razie możesz już spokojnie planować każdy dzień ferii.

Gdzie na narty i łyżwy w Anglii?

Ferie zimowe oczywiście kojarzą się ze śniegiem, który w UK jest niestety rzadkością. Nie oznacza to jednak, że brakuje miejsc do jazdy na nartach, snowboardzie czy sankach. W całej Wielkiej Brytanii działa ich kilkanaście, a te najbardziej znane to:

Szkocja

 • CairnGorm Mountain
 • Glenshee
 • Nevis Range
 • The Lecht

Anglia

 • Raise, Helvellyn
 • Allenheads
 • Harwood Common
 • Another World Snowboarding & Ski Centre
 • Lake District Ski Club
 • Yad Moss

ferie uk dzieci

Nie ten kierunek? Co w takim razie powiesz na łyżwy? W każdym brytyjskim mieście w sezonie zimowym działają publiczne ślizgawki. Zwykle są czynne do połowy stycznia, ale to zależy też od aury i zainteresowania mieszkańców. W samym Londynie takich ślizgawek jest nawet kilkadziesiąt, z czego zdecydowanie warte odwiedzenia są:

 • Winter Wonderland – lodowisko w londyńskim Hyde Parku jest największe w całej Wielkiej Brytanii. Bilet wstępu dla dziecka kosztuje 7,5 funta, dla dorosłego 9,5 funta.
 • Hampton Court – lodowisko tradycyjnie jest uruchamianie w okresie świąteczno-noworocznym. Znajduje się w East Molesey. Jest to bardzo urokliwy zakątek, który przyciąga tłumy londyńczyków. Wstęp na ślizgawkę kosztuje 9 funtów (dziecko) i 11,5 funta (dorosły).
 • Lodowisko przed Muzeum Historii Naturalnej – warto na nie zajrzeć choćby dlatego, że „przy okazji” można zwiedzić to fascynujące muzeum (przypominamy – wstęp jest darmowy). Samo lodowisko jest nieźle oblężone, dlatego raczej nie polecamy go osobom dopiero uczącym się jeździć na łyżwach. Bilet wstępu dla dziecka kosztuje 8,80 funta, dla dorosłego 12,65 funta. Może też kupić bilet rodzinny za 39,60 funta.

Krótko podsumowując: jest w czym wybierać. A może Ty w komentarzu podzielisz się pomysłami na spędzanie ferii z dzieckiem w Twoim mieście? Każda inspiracja jest mile widziana!

Oceń przydatność tego artykułu