Twierdzenie, że Wielka Brytania jest krainą mlekiem i miodem płynącą, to gruba przesada, ale porównując tamtejsze warunki życia do polskich rzeczywiście momentami można doznać szoku. Pokażemy to na przykładzie systemu emerytalnego. Emerytury w UK – co nie jest żadnym zaskoczeniem – są znacznie wyższe niż nad Wisłą. Poza tym emeryci w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na wiele przywilejów. Sprawdźmy, jak żyje się seniorom na Wyspach.

Wiek emerytalny w UK

Brytyjski system emerytalny jest regularnie reformowany, bo tamtejsze społeczeństwo także się starzeje i państwo musi tutaj szukać jakichś oszczędności. Dlatego od kwietnia 2016 roku obowiązuje New State Pension, czyli nowe zasady przechodzenia na państwową emeryturę. Obecnie, aby otrzymać takie świadczenie w pełnym wymiarze, należy przepracować minimum 10 lat. Częściową emeryturę otrzymuje się natomiast po przepracowaniu zaledwie 7,5 roku i nie muszą to być lata pod rząd. Warunkiem jest jedynie opłacanie w każdym roku podatkowym składki National Insurance.

Sam wiek emerytalny w UK jest różnicowany, co oznacza, że jest inny dla kobiet i dla mężczyzn. Brytyjski rząd stale zapowiada stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego, a docelowo ma to być 68 lat dla obu płci. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakim wieku Ty możesz przejść na emeryturę w UK, skorzystaj z TEGO kalkulatora na stronie rządowej.

Dodatkowe filary emerytalne

Każda osoba pracująca w Wielkiej Brytanii ma możliwość gromadzenia pieniędzy na prywatną emeryturę. Nazywa się to Personal Pension. Składki można opłacać w funduszach emerytalnych, banku, towarzystwie budowlanym czy towarzystwie ubezpieczeń na życie. Moment rozpoczęcia pobierania emerytury zależy od warunków umowy. Dodatkowym atutem tej formy oszczędzania są ulgi podatkowe, dlatego wielu Brytyjczyków decyduje się inwestować w prywatną emeryturę. Ten system można częściowo porównać do polskich IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

Istnieje również coś takiego, jak Workplace Pension, czyli inaczej firmowy fundusz emerytalny. Z pensji pracownika pracodawca pobiera np. 5% wynagrodzenia i wpłaca je na specjalny fundusz, samemu dokładając drugie tyle. W ten sposób na emeryturę zbiera się niejako „przy okazji”, a dodatkowo środki te także są objęte ulgami podatkowymi.

Wysokość emerytury w UK

Jak na warunki brytyjskie pełna państwowa emerytura nie jest wysoka. W 2017 roku wynosi ona 164,35 funtów tygodniowo. Oczywiście przekładając to na polski grunt możemy mówić o sumie bardzo godnej, ale większość Brytyjczyków się tym nie zadowala. Dlatego w UK tak rozwinięte są systemy prywatnych emerytur, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Bardzo ważne jest natomiast to, że w Wielkiej Brytanii nikt nie zakazuje emerytom dalszej pracy zarobkowej. W takiej sytuacji może jednak zajść konieczność opłacania podatku od przyznanej emerytury.

Koszty życia na emeryturze w UK

Generalnie z tymi brytyjskimi emeryturami nie jest wcale tak fajnie, jak mogłoby się wydawać. Przeciętny Brytyjczyk po przejściu na emeryturę dostaje zaledwie 1/3 ostatniej pensji, co jest jednym z najgorszych wyników w Unii Europejskiej. Wbrew pozorom brytyjskim emerytom nie jest więc aż tak lekko. Szczególnie jeśli uwzględnimy wysokie koszty życia na Wyspach.

Nie ma jednak sensu dramatyzować, bo emeryci w UK i tak są w o wiele lepszej sytuacji niż np. polscy seniorzy. Wszystko dzięki temu, że na Wyspach Brytyjskich działa bardzo rozbudowany system socjalny. Emeryci mogą liczyć na wiele benefitów. Dwa najważniejsze z nich to…

Guarantee Credit oraz Savings Credit

Pierwszy z nich jest przeznaczony dla osób, które osiągają bardzo niską emeryturę. Państwo gwarantuje im wyrównanie świadczenia do ustawowego minimum, czyli do:

  • 163 funtów tygodniowo – w przypadku osób samotnych,
  • 248,80 funtów tygodniowo – w przypadku osób żyjących w związku.

Obie kwoty są podwyższane w sytuacji, gdy emeryt jest osobą niepełnosprawną lub pełni opiekę nad dzieckiem/osobą niepełnosprawną.

Savings Credit to natomiast bonus dla osób, które ukończyły 65. rok życia i wcześniej zabezpieczyły swoją emeryturę np. poprzez zainwestowanie w drugi filar czy zgromadzenie oszczędności.

Tutaj sumy wyrównania są znacznie niższe, bo wynoszą nieco ponad 13 funtów dla osób samotnych i niecałe 15 funtów dla osób żyjących w związku. Jednak na pomoc państwa mogą liczyć osoby pobierające wyższe emerytury, niż ma to miejsce w przypadku Guarantee Credit.

Ważne!

 Można pobierać albo Guarantee Credit, albo Savings Credit.

Leki za darmo

W Wielkiej Brytanii każda osoba po ukończeniu 60. roku życia ma zagwarantowany bezpłatny dostęp do leków na receptę. O takim rozwiązaniu polscy emeryci nawet nie mają co marzyć, tymczasem w UK jest to zupełnie normalne. Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu na ten temat i dowiedz się, komu jeszcze przysługują darmowe leki w UK.

darmowe leki w uk

Ponadto emeryci mogą bezpłatnie korzystać z większości usług oferowanych przez państwową służbę zdrowia, w tym np. przeglądów dentystycznych.

System emerytalny w Wielkiej Brytanii jest o wiele dojrzalszy i atrakcyjniejszy niż w Polsce, dzięki czemu emeryci nie są zagrożeni skrajnym ubóstwem. Doskonale to widać na plażach południa Europy, gdzie bez problemu spotkamy seniorów z brytyjskimi paszportami czerpiących pełnymi garściami z uroków emerytury.

Oceń przydatność tego artykułu